۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۰۳۳۳ ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰دسته : تولید و اشتغال, خبر
۳۶

بر اساس طرح نهایی وزارت صنعت در مورد تعرفه گمرکی، تعرفه واردات خودروها افزایش یافته و واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی همچنان ممنوع است.

به گزارش مقاومتی نیوز وزارت صنعت معدن و تجارت به عنوان متولی امر تعیینِ واردات خودرو، طی یک ماه اخیر طرح اولیه خود را در خصوص آیین نامه واردات خودرو و تعرفه آن تهیه نموده است. در اوایل آذر ماه اولین پیش نویس این طرح در کمیسیون اقتصادی هیئت دولت مورد بررسی قرار گرفت به طوری که جمع بندی اعضا بر این شد تا وزیر محترم صنعت مجددا طرح پیشنهادی را مورد ارزیابی قرار دهد و با لحاظ نمودن ایرادات وارده به آن، طرح پیشنهادی خود را مجددا ارائه کند.

بعد از حدود دو هفته بررسی در هفته گذشته طرح نهایی وزیر صنعت به هیئت دولت ارائه شد. طبق این طرح تعرفه گمرکی خودروهای کمتر از ۱۵۰۰ سی سی ۵۵ درصد، بین ۱۵۰۱ تا ۲۰۰۰ سی سی ۷۵ درصد و بین ۲۰۰۱ تا ۲۵۰۰ سی سی ۹۵ درصد تعیین شده است. ورود کالاهای بالای ۲۵۰۰ سی سی نیز به طور کل ممنوع گردیده است. همچنین تعرفه واردات خودروهای هیبریدی که پیش از این ۴ درصد بوده، به ۲۵ درصد افزایش یافته است[۱].

به نظر می رسد با این اقدام دولت، بازار خودروهای دولتی نیز تحت تاثیر قرار گرفته و منجر به افزایش قیمت خودروهای داخلی خواهد شد. این در حالی است که دلایل وزارت صمت حمایت از تولید ملی و جلوگیری از خروج ارز از کشور بیان شده است.

چالش مصوبه اسقاط و واردات

از طرفی با توجه به اینکه دولت در سال ۹۳ مصوبه ای اعمال کرد که بر اساس آن واردکنندگان خودرو را ملزم به اسقاط خودروهای فرسوده در ازای ورود محصولات شان به داخل کشور کرد، با این تعرفه های جدید خودرو مصوبه اسقاط نیز تحت تاثیر قرار می گیرد، مگر اینکه دولت به فکر مصوبه جدیدی باشد و اسقاط خودروی فرسوده را وابسته به واردات کالا یا محصول دیگری کند.

گفتنی است به دلیل اینکه شکایت از واردکنندگان خودرو زیاد شده است، شورای رقابت نیز به آن ورود کرده است. رضا شیوا رئیس  شورای رقابت پنجشنبه هفته گذشته در گفتگو با تسنیم  با بیان اینکه عدم نظارت بر بازار خودروهای وارداتی باعث شده تا برخی از این شرایط سوء استفاده کرده و قیمت ها را افزایش دهند، گفت: شورای رقابت در شرایط انحصاری به بازار خودروهای وارداتی ورود پیدا خواهد کرد.  

پینوشت:

[۱] پردیس خودرو کدخبر: ۲۹۸۴

 1. بابا این تعرفه ها برای این ملت خیلی کمه بیشتر از اینها لایقشونه ۱۸۰ درصد و حتی بالاتر بذارید جک با قیمت ۲۰۰میلیون ت سوار بشن که با افتخار می پذیرند

  ۳۴۵
 2. واقعا که باعث تاسف است. هیچ کاری در این مملکت حساب و کتابی ندارد. خودروهای بی کیفیت مسخره داخلی را باید سوار شد.

  ۳۳۶
  • من دیگه چیزی واسه از دست دادن ندارم.
   دیوانم کردند

   ۱۲

  • باید وزارت صنعت جلو ورود خودرو خارجی را بگیرد ۴ میلیون نفر بیکار میشوند .مالیات خودرو خارجی را ۶۰۰درصد کنید

   ۴۱

   • من نمیدونم چیزی از اقتصاد خوندی یا نه...ولی اگه کمی درک داشتی میفهمیدی..ک نباید منافع هفتاد و اندی میلیون آدمو ب خطر انداخت..شاید شما خودت از کسانی باشی ک تو این آشفته بازار نزدیکانت دارن سود میبرن..ولی خانوم عاقل اینو بدون.لازم نیست چهارمیلیون شاغل صنعت خودرو رو بیکار کرد.و میشه خط مونتاژ خودروهای خارجی رو خریداری کرد و از اون چهار میلیون نفر تو صنعت مونتاژ خودروهای روز دنیا استفاده کرد..و در ضمن این حرفی ک میخوام بگم کاملا تایید شدس ک اگه ما پول حاصل از پس انداز بنزین خودروهای نوین رو پس انداز کنیم و پول حاصل از هزینه های مرگ و میر و نقص عضو افرادی ک جونشو قمار میکنن واسه استفاده از خودروهای داخلی رو در صورت استفاده از خودروهای خارجی پس انداز کنیم.میتونیم چندین برابر حقوقی ک الان شاغلان صنعت خودرو میگیرن رو بدیم..باور کن اگه شما حرف نزنی کسی کاریت نداره..اول کمی فکر کن بعد حرف بزن..حرفم میزنی کمی عاقلانه حرف بزن..عاقلانه هم نمیخوای حرف بزنی یکم وجدان داشته باش...این جون مردمه ک داره نابود میشه تو جاده ها...چ آدمهایی ک عزیزانشون رو از دست دادن..و بدبختانه تر و بغرنج تر چ کسانی ک قطع نخاع و یا فلج تا زیر گردن شدن و مجبورن فقط سقف اتاقو نگاه کنن و منتظر باشن با خجالت و شرم ک یکی بیاد پوشکشونو عوض کنه....البته اینا مهم نیست.مهم پر شدن جیب ی عده نهادها هست ک پولدار و فربه تر شن...وای خدایا شماها کی هستین ک حمایت میکنین از این جور نامردی ها و خیانت ها...

    ۰۹

 3. تا کی ملت باید تاوان بی لیاقتی مدیران خودرو ساز داخلی رو بدن ؟؟؟ ملت اصلا خودرو داخلی نمیخان

  ۳۳۹
 4. با این کار دیگه باید اصلاحات و اصلاح طلبی را نابود شده حساب کرد.

  ۱۲۶
 5. خب بگین مردم عادی سوار این ماشینا که درصد اطمینانشون بالاس نشن فقط همون اعضا مجلس که این قانون رو تصویب کردن بشن مردم عادی هم همون لیاقتشون خودرو داخلی بی کیفیته
  بهانه قشنگی درست کردن که خودروها ۲۵۰۰ به بالا رو راحت برای خودشون فقط وارد کنن

  ۰۲۰
 6. باافزایش این تعرفه ها مقدمات افزایش قیمت خودروی داخلی وکاهش هرچه بیشترکیفیت آن رافراهم میکنید .آفرین به این R&Dشما،حداقل ازکشورهای دیگه درس بگیرین اگه به فکر سربلندی ایران عزیزمان هستید که انشاءا.. هم هستید.
  آیاکشورهایی مثل کره .چین.ژاپن.آمریکا.ایتالیا.و...باافزایش تعرفه به این درجه از موفقیت رسیده اند؟
  ضمناتقاضادارم موضوع به این بزرگی رابامسکن چندماهه حل نکنیدتصمیم درسطح کلان کشوربایدوباید بلند مدت باشد.

  ۱۱۴
 7. اقایان، خانمها تا ما مردم اقدام یا حرکت اعتراضی نکنیم اقایون مسئولین خادم و واردکنندها و خودرو سازان مونتاژ کار با وضع کردن این تعرفه ها فقط وفقط به نفع خودشون کار میکنن،این افزایش سی و چهل درصدی خودروهای خارجی و حالا هم وضع تعرفه ها ی بیخود صرفا به ضرر همه مردم است چه دارا چه نادار. دوستان اگر کانالی ،گروهی جهت اعتراض هست ما هم اضاف شیم تا بلکه برای یک بار هم شده از زیر این یوغ خدمتکاری مسولین و یارانشون در اییم.

  ۰۱۸
 8. ملت شریف و فهیم ایران باید خوب بدانند که در زمان قدیم برای تهیه آجر قالبی درست کردند و خشت خام تولید می شد و سالهای سال با همان قالب آجر تولید می شود صنعت خودروسازی نیز از این قاعده مستثنی نیست خودروهای داخلی ۲۰ سال پیش را با خودروهای الان مقایسه کنید و در مقابل خودروی های خارجی ۲۰ سال قبل را با خودروهای الان مقایسه کنید و آن وقت می توانید پیشرفت در صنعت خودروسازی را بیشتر احساس کنید
  اگر قوطی کنسروها تغییر کند مزه آن تغییر می کنه .
  رب گوجه فرنگی ۲۰ سال پیش در همین قوطی های حلبی بوده که امروز است .
  پیکان ۲۰ سال پیش - پژو - پراید و ... چه تغییرآتی کرده و آن وقت انگلیس _ فرانسه - کره و ژاپن که در آن زمان این خودروها را تولید می کردند الان چی تولید می کنند
  ما ایرانیان باید از تولیدات داخلی حمایت کنیم و وظیفه ملی ماست و اگر حمایت نکنیم خائن هستیم . زیرا یک گروه دو سه میلیونی باید در رفاه باشند و مابقی ملت برای آنها کار کنند .
  با قیمتی که پژو و پراید به ملت می فروشن در خارج بهترین خودروها را سوار می شوند . اگر دولت اینکارها را نکند پژو و پراید را کجا بفروشد بازار خودرو های چینی چطور گرم شود . مگر ما دنبال اشتغال نیستیم وقتی کسی تویوتا سوار بشه نیاز به نمایندگی خدمات پس از فروش محصولات ندارد اینهمه مشاغل مرتبط نمی خواهد و ...
  ما ملت شریف باید همه جوانب را در نظر بگیریم تا همه سرگرم زندگی خود باشند انشاءالله

  ۷۸
  • دوست عزیزم باید دید خود مسئولین هم همین تولیدات داخلی سوارمیشن یا کمتر بنز وبی ام درضایت نمیدهد مثل اینکه مرگ خوبه برای همسایه مشکل آینه ک هیچکس سر جایی ک باید باشه نیست مثلا دشواری شهربانی کسی باشد ک شهرشناسی خونه باشد ن اینکه کشتی گیر وکاررا ته باز اونجا مسئول بشه خودرو سازی هم همینطوره ودیگر مشاغل ک هیچکس سر جایی باید باشه نیست فقط رابطه داشته باش حیاتم نداشتیم مهم نیست این ک کشور ما ب این روز افتاده حرف حساب هم ک بزنی میشی زد انقلاب

   ۰۹

  • بيست سال پيش لندروور و جيپ و شورولت و... ميساختيم ولى الان داريم يكى از آشغال ترين خودرو هاى دنيا (پژو) رو ميديم به خودرو ساز كه با فازمتر مونتاژش كنه كه اصلا اينا به كنار مردم حق انتخاب دارن نميخوان اين لگن هارو سوار شن حالا شما اگه دوست داريد خودروى داخلى سوار شيد كسى نميگه چرا ولى رقابت وقتى مياد به كار كه كمپانى هاى ديگه هم در كار باشند وگرنه شما سود كمپانى مثلا هيوندايى رو كه تو دنيا انقدر فروش داره رو با ايران خودرو مقايسه ميكنيد؟؟!!

   ۰۱

   • ميبخشيد اين ماشينارو (اندروور و ...) تازه چهل پنجاه سال پيش ميساختيم اونوقت به نظر شما توليد پژو ٤٠٥ يا پرايد كه استاندارد دهه هفتاد ميلادى رو داره پيشرفت به حساب مياد؟!

    ۱۰

  • آقای گرام شما چ موادی مصرف میکنی دقیقا بگو ک ماهم بگیریم ک ی کم سرخوش و توهم کاذب پیدا کنیم...گل پسر صنایع نوپا رو باید حمایت کرد..نهایتا تا بیست تا سی سال..اما نه تا ابدالدهر..ملت دارن تیکه تیکه میشن..بعد تو داری خودرو رو با قوطی کنسرو ماهی مقایسه میکنی؟؟البته بدنه کنسرو ماهی ک گفتی با بدنه خودرو یکیه ها..کدوم پیشرفت؟؟تغییر روکش صندلی و تغییر شکل چراغ ماشین و تغییر صدای بوق شد پیشرفت؟؟؟میگی پس ایران خودروهاشو ب کی بفروشه..یعنی چی آخه؟؟اصن فکر کردی این حرفو زدی؟؟مطمعنا نه...یعنی من اگه سوپر مارکت دار باشم باید ماست فاسد و گوشت فاسد رو چون کسی نمیخره باید ب زور ب خورد ملت بدم.چون امکان داره ورشکست شم؟؟؟بابا شماها وجدان و انسانیت رو قورت دادین ی آبم روش..مردم دارن تو جاده ها یا میمیرن یا نقص عضو میشن...بعد تو فکر جیب ی سری نهاد هستی ک فربه تر بشن...برو بخون و مطالعه کن امسال بالای چهار میلیون نفر در اثر تصادفات صدمه دیدن...خدا لعنت کنه این دو تا کارتل دزد رو و خدا لعنت کنه حامیانی مثل شما از این دو تا کارتل مفت خور رو....

   ۰۳

 9. سلام
  فقط با ازاد سازي و خصوصي سازي ميشه به پيشرفت رسيد نه با جريمه كردن مردم با تعرفه هاي بالا كه مردم مجبور بشن به هر قيمتي محصولات داخلي رو بخرن كه سودش معلومه تو جيب چه كساني ميره ٤٠ ساله حمايت از توليد داخل كافي نبود كه امروز شاهد به بار نشستن اين سياست شديم براي خودم و همه ايرانيان متاسفم كه شديم موش ازمايشگاهي دست بردارين راهي كه پيش گرفتين بيراهست

  ۰۸
 10. اقایان مسئول مملکت داری کاری ندارد یک دستگاه فتوکپی کافیست بقیه کار ها را اندیشمندان غربی پیش برده اند از قوانین انها کپی بگیرید دست از ایدئولوژی و کپی کردن کتب هزار سال قبل بردارید خود به خود همه چیز دست می شود. باور کنید مردم هم برای این تغییر صبورند و از شان شما هم چیزی نخواهد کاست شما بزرگ شما فهمیده شما همه چیز دان اگر میخواهید این نظام پایدار بماند راهش این است در غیر این صورت شما سدی ترک خورده جلوی یک رودخانه ی خروشانید.

  ۱۸
 11. اقای وزیر پبوندتان با وارد کنندگان خودرو مبارک
  خلایق هر چه لایق
  از مردم افغانستان هم کمتریم
  لیاقت ما همینه که سالی ۳۰ هزار کشته در جاده بدیم
  این هم یکی از برکات حضور در پای صندوق رای میباشد
  رئیس جمهور عزیز خسته نباشی

  ۰۴
 12. آقاي وزير و پرزيدنت عزيز اينهم نتيجه اعتماد مردم وخيانت در امانت شما !!!! براي خودم وهمه كساني كه. رأي داديم متاسفم .

  ۰۲
 13. وقتی سهامداران و رانت خواران این دو کارخانه آدمکشی همان تصمیم گیرندگان واردات خودرو هستند واضح است که فقط به فکر حرامخواری و چپاول این ملت بدبخت هستند و جان و مال و سلامتی مردم اهمیتی برایشان ندارد .

  ۰۴
 14. یکی به قیافه وزیر صنعت نیگاه کنه.بیشتر شبیه به سرایدار گاوداری میمونه تا وزیر صنعت.

  ۱۲
 15. خودروهای داخلی رو باید با گاری مقایسه کرد نه خودرو خارجی اخه مدیران مملکت مثلا سمند یا پژو یا پرایدو ما باید با کدام ماشین مشابه خارجی مقایسه کرد بسه دیگه بابا چرت و پرت

  ۰۱
 16. درسته یکی از محاسن تولید داخلی و فروش خودرو اینکه یه چند نفر از مردم ما سرکار میرن و و خرجی برای خونواده اشون در میارن درست تا اینجا قضیه یعنی یه زندگی بخور و نمیر برای یه چند خانواده ایرانی اما در تبعات نان خوری این چند خانواده میشه عزادار شده چند صد خانواده دیگه در سراسر کشور به علت کیفیت پایین خودرو های داخلی که مردم شریف مجبور اند سوار شن مسولین نامحترم نظام خودتون چجوری و با چه چه ابهت و غروری در یک جلسه خارجی با این تولیدات و وضع اقتصادی به ایرانی بودن خود اظهار کرده و مفتخری ایرانی نباید اینگونه باشد .و خون تمام عزیزانی که در حوادث جاده ای و رانندگی جانم خود را ازدست میدهند بر گردن کسانی ایست که مسبب پیاده سازی همچین رانت خواری سیستماتیکی تو مملکت علم و عرفان و طریقت اند.

  ۱۲
  • درود بر شرفت...و نمیدونم اون کسی ک بهت منفی داده با چ رویی منفی داده..یعنی جون مردم مهم نیست؟؟؟و در ضمن میشه با خرید خط مونتاژ خودروهای خارجی و نوین جمعیت شاغل خودرو رو تو کارشون حفظ کنیم و کسی بیکار نشه..ولی نه ب قول اون دوستان.جون مردم ب درک.سود اون دو تا کارتل مهمه...

   ۰۲

 17. ورود خودرو خارجی باید ممنون شود .۲ میلیون نفر بیکار می شوند در کارخانه ها ورود خودرو ممنون ممنون باید شود فقط خودرو وطنی ایرانی

  ۶۰
  • ممنون نه و ممنوع..شما املاتو درست کن نمیخواد حمایت کنی از خودرو داخلی..بعدشم جون مردم مهم نیست تو راست میگی...خدایا مرگ ب ما ک با چ کسانی تو ایرانیم ک حتی ذره ای معرفت ندارن ک ببینن سالانه چ تعداد انسان ب عزای عزیزانشون میشینن..و چ کسانی نقص عضو میشن و در حسرت ی لحظه قدم زدن میمونن تا آخر عمرشون...وای بر ما وای بر ما ک با چ کسانی زندگی میکنیم...راس میگی ملت ب درک..کارتل ایران خودرو و سایپا مهمه..جون مردم ب درک.جون مردم ب جهنم مهمه پر شدن جیب ایناس..مهمه سلامتی جون مسئولانه..اونا راحت و بدون تعرفه خودرو خارجی سوار شن.بعد ما.........آخ و آخ چی بگم ب امثال شماها

   ۰۲

 18. ما مردم ایران تمایل خرید خودرو وطنی داریم .مرگ بر خودرو خارجی .باید گمرک جلو ورود خارجی را بگیرد ۳۰۰ درصد مالیات بزنید تا کسی خودرو خارجی سوار نشود.

  ۴۰
  • امان از کسانی ک بی درک حرف میزنن..اگه عزیزت تو تصادفات بمیره یا خودت قطع نخاع شی و منتظر بمونی تا پوشکت عوض شه چون نمیتونی دستشویی بری و هر روز ب سقف خیره باشی چون تا زیر گردن فلج شدی.اونوقت نمیگی خودرو داخلی...ای امان از دست بعضی انسان هایی ک بی حساب کتاب حرف میزنن..افسوس واسه کمی تعقل...ب خدا قلبم خون میشه بعضی نظرات رو ک بدون فکره رو میخونم..وای بر ما ک ب فکر بقیه ملت نیستیم وای بر ما...هفتاد و خورده ای ملت جونشون تو جاده ها ب ی مو بنده بعد آقا میگه مرگ بر خودرو خارجی..وای بر ما وای بر ما....

   ۰۳

  • آخه اگه خودروی داخلی کیفیت خودروهای وارداتی رو داشت که خوب بود.
   به نظر من عوارض واردات رو باید کلا بردارن که ماشینهای خارجی با قیمت واقعی برسه دست مردم و همین باعث میشه که فضا رقابتی بشه و تولیدکننده'های داخلی کیفیت و ایمنی ماشینهاشون رو ببرن بالا وگرنه هیچکس نمیخره و رو دستشون میمونه.
   اگه واردات رو ممنوع کنن و دیگه هیچ رقیبی نباشه تا صد سال دیگه هم باید پراید و پژو ۴۰۵ و ... سوار شیم.

   ۰۰

 19. آقایان ورود خودرو کره جنوبی و ژاپن را ممنون کنید

  ۲۰
 20. ما ایرانی هستیم خودرو ما هم ایرانی باشد ۶ میلیون نفر بیکار میشوند اگر خودرو خارجی وارد شد .
  آقایان اگر دوست دارند خودرو خارجی سوار شوند.
  مالیات و حقوق ۷۰ میلیون جمعیت ایران را بدهند و یک خودرو خارجی به قیمت ۵ میلیارد سوار شوند .

  ۳۰
  • تو چی میگی اوسکول..تمام خواص ماشینای خارجی زیر پاشونه اونم بدون تعرفه...بعد پراید رو تو عراق سه میلیون و پونصد میفروشن..بعد میدن ب ملت ۲۱ میلیون...تو نمیفهمی چی ب چیه تقصیرت نیست..برو مطالعه کن بعد حرف بزن...اگه پول صرفه جویی در بنزین ب خاطر استفاده از خودروهای خارجی و کاهش هزینه ی خسارات مالی و جانی ناشی از خودروهای نوین رو پس انداز کنیم میشه چند برابر حقوق چهار میلیون شاغل تو بخش خودرو..یعنی میشه تو خونه بشینن و چند برابرش پول بگیرن و ملتم جونشون در امان باشه..بنزین کمتری مصرف شه.مرگ و میر و نقص عضو حاصل از تصادفات هم کم شه...برو مطالعه کن تا بفهمی چقدر حرفم راسته...کمی شعورم خوب چیزیه ها...بعدشم ما میتونیم خط مونتاژ خودروهای خارجی رو خریداری کنیم و اونا رو تو ایران تولید کنیم و کسی هم بیکار نشه...پس لطفا تو حرف نزن و ب شعور ملتم توهین نکن...

   ۰۲

 21. یه سوال برای من پیش اومده که این درآمدی که دولت داره از محل تعرفه واردات داره و بهونه'ش هم حمایت از تولید ملی هستش تا حالا تونسته از تولید ملی حمایت کنه؟؟؟!!!
  تا حالا یه ماشین با کیفیت تولید کردن که قابل قیاس با تولیدات اونوریها باشه؟؟!!
  این ماشینهایی که داخل کشور مونتاژ میشن چرا هنوز تعرفه واردات بهش میخوره و باز هم باید اینقدر گرون بخریم؟؟!!
  این ماشینهایی هم که داخل تولید میشه رو باید طبق قیمت مشابه خارجی(بدون احتساب عوارض واردات!!!) قیمت گذاری بشه.
  مثلا یه ماشینی با مشخصات و فناوریهای دنا تو خارج از کشور شاید ۵ هزار دلار هم نباشه.

  ۰۱


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.