۲۹ دی ۱۳۹۶

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۰۳۳۳ ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰ دسته : تولید و اشتغال, خبر, وزارت صنعت
۱۷

بر اساس طرح نهایی وزارت صنعت در مورد تعرفه گمرکی، تعرفه واردات خودروها افزایش یافته و واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی همچنان ممنوع است.

به گزارش مقاومتی نیوز وزارت صنعت معدن و تجارت به عنوان متولی امر تعیینِ واردات خودرو، طی یک ماه اخیر طرح اولیه خود را در خصوص آیین نامه واردات خودرو و تعرفه آن تهیه نموده است. در اوایل آذر ماه اولین پیش نویس این طرح در کمیسیون اقتصادی هیئت دولت مورد بررسی قرار گرفت به طوری که جمع بندی اعضا بر این شد تا وزیر محترم صنعت مجددا طرح پیشنهادی را مورد ارزیابی قرار دهد و با لحاظ نمودن ایرادات وارده به آن، طرح پیشنهادی خود را مجددا ارائه کند.

بعد از حدود دو هفته بررسی در هفته گذشته طرح نهایی وزیر صنعت به هیئت دولت ارائه شد. طبق این طرح تعرفه گمرکی خودروهای کمتر از ۱۵۰۰ سی سی ۵۵ درصد، بین ۱۵۰۱ تا ۲۰۰۰ سی سی ۷۵ درصد و بین ۲۰۰۱ تا ۲۵۰۰ سی سی ۹۵ درصد تعیین شده است. ورود کالاهای بالای ۲۵۰۰ سی سی نیز به طور کل ممنوع گردیده است. همچنین تعرفه واردات خودروهای هیبریدی که پیش از این ۴ درصد بوده، به ۲۵ درصد افزایش یافته است[۱].

به نظر می رسد با این اقدام دولت، بازار خودروهای دولتی نیز تحت تاثیر قرار گرفته و منجر به افزایش قیمت خودروهای داخلی خواهد شد. این در حالی است که دلایل وزارت صمت حمایت از تولید ملی و جلوگیری از خروج ارز از کشور بیان شده است.

چالش مصوبه اسقاط و واردات

از طرفی با توجه به اینکه دولت در سال ۹۳ مصوبه ای اعمال کرد که بر اساس آن واردکنندگان خودرو را ملزم به اسقاط خودروهای فرسوده در ازای ورود محصولات شان به داخل کشور کرد، با این تعرفه های جدید خودرو مصوبه اسقاط نیز تحت تاثیر قرار می گیرد، مگر اینکه دولت به فکر مصوبه جدیدی باشد و اسقاط خودروی فرسوده را وابسته به واردات کالا یا محصول دیگری کند.

گفتنی است به دلیل اینکه شکایت از واردکنندگان خودرو زیاد شده است، شورای رقابت نیز به آن ورود کرده است. رضا شیوا رئیس  شورای رقابت پنجشنبه هفته گذشته در گفتگو با تسنیم  با بیان اینکه عدم نظارت بر بازار خودروهای وارداتی باعث شده تا برخی از این شرایط سوء استفاده کرده و قیمت ها را افزایش دهند، گفت: شورای رقابت در شرایط انحصاری به بازار خودروهای وارداتی ورود پیدا خواهد کرد.  

پینوشت:

[۱] پردیس خودرو کدخبر: ۲۹۸۴

 1. بابا این تعرفه ها برای این ملت خیلی کمه بیشتر از اینها لایقشونه ۱۸۰ درصد و حتی بالاتر بذارید جک با قیمت ۲۰۰میلیون ت سوار بشن که با افتخار می پذیرند

  ۲۴۱
 2. واقعا که باعث تاسف است. هیچ کاری در این مملکت حساب و کتابی ندارد. خودروهای بی کیفیت مسخره داخلی را باید سوار شد.

  ۲۲۹
 3. تا کی ملت باید تاوان بی لیاقتی مدیران خودرو ساز داخلی رو بدن ؟؟؟ ملت اصلا خودرو داخلی نمیخان

  ۲۳۰
 4. با این کار دیگه باید اصلاحات و اصلاح طلبی را نابود شده حساب کرد.

  ۱۲۲
 5. خب بگین مردم عادی سوار این ماشینا که درصد اطمینانشون بالاس نشن فقط همون اعضا مجلس که این قانون رو تصویب کردن بشن مردم عادی هم همون لیاقتشون خودرو داخلی بی کیفیته
  بهانه قشنگی درست کردن که خودروها ۲۵۰۰ به بالا رو راحت برای خودشون فقط وارد کنن

  ۰۱۶
 6. باافزایش این تعرفه ها مقدمات افزایش قیمت خودروی داخلی وکاهش هرچه بیشترکیفیت آن رافراهم میکنید .آفرین به این R&Dشما،حداقل ازکشورهای دیگه درس بگیرین اگه به فکر سربلندی ایران عزیزمان هستید که انشاءا.. هم هستید.
  آیاکشورهایی مثل کره .چین.ژاپن.آمریکا.ایتالیا.و...باافزایش تعرفه به این درجه از موفقیت رسیده اند؟
  ضمناتقاضادارم موضوع به این بزرگی رابامسکن چندماهه حل نکنیدتصمیم درسطح کلان کشوربایدوباید بلند مدت باشد.

  ۱۱۱
 7. اقایان، خانمها تا ما مردم اقدام یا حرکت اعتراضی نکنیم اقایون مسئولین خادم و واردکنندها و خودرو سازان مونتاژ کار با وضع کردن این تعرفه ها فقط وفقط به نفع خودشون کار میکنن،این افزایش سی و چهل درصدی خودروهای خارجی و حالا هم وضع تعرفه ها ی بیخود صرفا به ضرر همه مردم است چه دارا چه نادار. دوستان اگر کانالی ،گروهی جهت اعتراض هست ما هم اضاف شیم تا بلکه برای یک بار هم شده از زیر این یوغ خدمتکاری مسولین و یارانشون در اییم.

  ۰۱۵
 8. ملت شریف و فهیم ایران باید خوب بدانند که در زمان قدیم برای تهیه آجر قالبی درست کردند و خشت خام تولید می شد و سالهای سال با همان قالب آجر تولید می شود صنعت خودروسازی نیز از این قاعده مستثنی نیست خودروهای داخلی ۲۰ سال پیش را با خودروهای الان مقایسه کنید و در مقابل خودروی های خارجی ۲۰ سال قبل را با خودروهای الان مقایسه کنید و آن وقت می توانید پیشرفت در صنعت خودروسازی را بیشتر احساس کنید
  اگر قوطی کنسروها تغییر کند مزه آن تغییر می کنه .
  رب گوجه فرنگی ۲۰ سال پیش در همین قوطی های حلبی بوده که امروز است .
  پیکان ۲۰ سال پیش - پژو - پراید و ... چه تغییرآتی کرده و آن وقت انگلیس _ فرانسه - کره و ژاپن که در آن زمان این خودروها را تولید می کردند الان چی تولید می کنند
  ما ایرانیان باید از تولیدات داخلی حمایت کنیم و وظیفه ملی ماست و اگر حمایت نکنیم خائن هستیم . زیرا یک گروه دو سه میلیونی باید در رفاه باشند و مابقی ملت برای آنها کار کنند .
  با قیمتی که پژو و پراید به ملت می فروشن در خارج بهترین خودروها را سوار می شوند . اگر دولت اینکارها را نکند پژو و پراید را کجا بفروشد بازار خودرو های چینی چطور گرم شود . مگر ما دنبال اشتغال نیستیم وقتی کسی تویوتا سوار بشه نیاز به نمایندگی خدمات پس از فروش محصولات ندارد اینهمه مشاغل مرتبط نمی خواهد و ...
  ما ملت شریف باید همه جوانب را در نظر بگیریم تا همه سرگرم زندگی خود باشند انشاءالله

  ۶۷
  • دوست عزیزم باید دید خود مسئولین هم همین تولیدات داخلی سوارمیشن یا کمتر بنز وبی ام درضایت نمیدهد مثل اینکه مرگ خوبه برای همسایه مشکل آینه ک هیچکس سر جایی ک باید باشه نیست مثلا دشواری شهربانی کسی باشد ک شهرشناسی خونه باشد ن اینکه کشتی گیر وکاررا ته باز اونجا مسئول بشه خودرو سازی هم همینطوره ودیگر مشاغل ک هیچکس سر جایی باید باشه نیست فقط رابطه داشته باش حیاتم نداشتیم مهم نیست این ک کشور ما ب این روز افتاده حرف حساب هم ک بزنی میشی زد انقلاب

   ۰۷

 9. سلام
  فقط با ازاد سازي و خصوصي سازي ميشه به پيشرفت رسيد نه با جريمه كردن مردم با تعرفه هاي بالا كه مردم مجبور بشن به هر قيمتي محصولات داخلي رو بخرن كه سودش معلومه تو جيب چه كساني ميره ٤٠ ساله حمايت از توليد داخل كافي نبود كه امروز شاهد به بار نشستن اين سياست شديم براي خودم و همه ايرانيان متاسفم كه شديم موش ازمايشگاهي دست بردارين راهي كه پيش گرفتين بيراهست

  ۰۶
 10. اقایان مسئول مملکت داری کاری ندارد یک دستگاه فتوکپی کافیست بقیه کار ها را اندیشمندان غربی پیش برده اند از قوانین انها کپی بگیرید دست از ایدئولوژی و کپی کردن کتب هزار سال قبل بردارید خود به خود همه چیز دست می شود. باور کنید مردم هم برای این تغییر صبورند و از شان شما هم چیزی نخواهد کاست شما بزرگ شما فهمیده شما همه چیز دان اگر میخواهید این نظام پایدار بماند راهش این است در غیر این صورت شما سدی ترک خورده جلوی یک رودخانه ی خروشانید.

  ۰۶
 11. اقای وزیر پبوندتان با وارد کنندگان خودرو مبارک
  خلایق هر چه لایق
  از مردم افغانستان هم کمتریم
  لیاقت ما همینه که سالی ۳۰ هزار کشته در جاده بدیم
  این هم یکی از برکات حضور در پای صندوق رای میباشد
  رئیس جمهور عزیز خسته نباشی

  ۰۱
 12. آقاي وزير و پرزيدنت عزيز اينهم نتيجه اعتماد مردم وخيانت در امانت شما !!!! براي خودم وهمه كساني كه. رأي داديم متاسفم .

  ۰۰
 13. وقتی سهامداران و رانت خواران این دو کارخانه آدمکشی همان تصمیم گیرندگان واردات خودرو هستند واضح است که فقط به فکر حرامخواری و چپاول این ملت بدبخت هستند و جان و مال و سلامتی مردم اهمیتی برایشان ندارد .

  ۰۱
 14. یکی به قیافه وزیر صنعت نیگاه کنه.بیشتر شبیه به سرایدار گاوداری میمونه تا وزیر صنعت.

  ۰۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.