۰۱ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۹۸۴۴ ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۴دسته : خبر, راه و ساختمان
۰

باوجود تصریح قانون و وعده‌های متعدد مسئولین وزارت راه و شهرسازی و گذشت بیش از ۲ سال از تصویب قانون راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور، این سامانه هنوز راه‌اندازی نشده است. این سامانه با شفافیت در معاملات، منجر به کاهش کلاه‌برداری در خرید و فروش املاک خواهد شد و از سوءاستفاده افراد جلوگیری می‌کند.

به گزارش مقاومتی نیوز ابوالفضل مشکینی کارشناس مسکن ۱۱ آذر ۹۶ در برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد گفت: وزارت راه و شهرسازی آمار خانه‌های خالی ۳۱ استان کشور را به تفکیک اعلام کرده منتها از حیث گروه درآمدی و همین‌طور تعداد خانه‌های دوم در مناطق سیاحتی، زیارتی و حتی تهران اطلاعات دقیقی در این زمینه وجود ندارد.

وی ضمن اشاره به رکود پنج‌ساله در بازار مسکن ایران اظهار داشت: خانه‌هایی که هرسال به موجودی مسکن اضافه نشده و خالی مانده‌اند نیز نشان از این دارد که وجود واحدهای مسکونی خالی در کشور پدیده غریبی نیست[۱].

دولت باید واحدهای خالی را با راهکارهای مختلف وارد شبکه عرضه کند

حسام عقبایی کارشناس حوزه مسکن نیز در این برنامه در خصوص اظهارات حسین عبده تبریزی مشاور تأمین منابع مالی وزیر راه و شهرسازی مبنی بر وجود ۱۴۰ میلیارد دلار خانه خالی در کشور گفت: در وهله اول باید معلوم شود هدف از بیان این عدد چیست؟

وی افزود: برفرض صحت داشتن رقم مزبور بخش عمده این مکان‌های خالی اعم از واحد مسکونی، پاساژها و مواردی از این دست مربوط به نهادهای حاکمیتی، دولتی و بانک‌ها است.

این کارشناس حوزه مسکن گفت: دولت ضمن نظارت جدی و اساسی در حوزه مزبور باید واحدهای خالی را با راهکارهای مختلف وارد شبکه عرضه کند تا ظرفیت نهفته این امکنه ها از بالقوه به بالفعل تبدیل شود چراکه بخش عمده‌ای از سرمایه و ثروت مملکت را به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: اگر این مبلغ به گردش مالی و پولی کشور ورود پیدا کند بدون شک در حوزه‌های مختلف اقتصادی به‌ویژه سرانه ملی برای ایجاد اشتغال، پویایی تولید و موارد مشابه دیگر در جامعه بسیار نقش‌آفرین خواهد بود.

عقبایی ادامه داد: بر اساس آمار مرکز آمار ایران هم‌اکنون دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد خانه خالی در کشور و ۶۵۰ هزار واحد خالی در تهران وجود دارد.

وی در ادامه سوالی را مطرح کرد: دولت و نهادهای مرتبط تاکنون جهت مقابله با پدیده ناهنجار اقتصاد مسکن (خانه‌های خالی) چه اقدامات اساسی انجام داده‌اند؟

باوجود گذشت بیش از دو سال هنوز سامانه ملی املاک و اسکان کشور راه‌اندازی نشده است

در پاسخ به این سوال باید به لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم توسط مجلس شورای اسلامی در تیرماه سال ۱۳۹۴ تصویب شد، اشاره کرد؛ به‌منظور اجرایی شدن این قانون، وزارت راه ‌و ‌شهرسازی فرصتی ۶‌ ماهه داشت تا طبق تبصره ۷ ماده ۱۶۹ قانون مذکور، «سامانه ملی املاک و اسکان کشور» را ایجاد کند و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهد؛ اما بیش از ۲ سال از تصویب قانون راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور می‌گذرد و باوجود تصریح قانون و وعده‌های متعدد مسئولین وزارت راه و شهرسازی، هنوز راه‌اندازی نشده است.

با راه‌اندازی «سامانه ملی املاک و اسکان کشور» می‌توان با شفاف‌سازی بازار مسکن از این سوداگری‌ها جلوگیری کرد.

این سامانه قرار بود به شکل بانک اطلاعاتی از کلیه املاک موجود در کشور اطلاعات داشته باشد؛ به این معنا که آخرین اطلاعات مربوط به تمام واحد‌های مسکونی، تجاری و … موجود در کشور شامل مشخصات هویتی مالکان، آدرس و موقعیت آن‌ها، اطلاعات دقیق از خریدوفروش و اجاره ملک در این سامانه ثبت شود.

علاوه بر این با استفاده از این سامانه می‌توان وضعیت سکونتی این املاک شامل ملکی یا استیجاری بودن و همچنین خالی از سکنه یا خانه دوم بودن را برای تمام املاک مسکونی و غیرمسکونی قابل رصد و رهگیری قرار داد.

افراد ثروتمند و صاحب نفوذ از اجرایی شدن قانون جلوگیری می‌کنند

در همین خصوص سید احسن علوی نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در استان کردستان و عضو کمیسیون عمران ۱۰ آبان ۹۶ در گفتگو با مقاومتی نیوز گفت: این سامانه با شفافیت در معاملات، منجر به کاهش کلاه‌برداری در خریدوفروش املاک خواهد شد و از سوءاستفاده افراد جلوگیری می‌کند.

علوی با بیان اینکه البته باید به این نکته اشاره کرد که مبلغ مالیاتی که برای خانه‌های خالی در این قانون در نظر گرفته‌شده پایین است و برای اثرگذاری هرچه بیش‌تر آن باید افزایش یابد، گفت: در برخی کشورها از کسانی که خانه دوم دارند حدود ۴۰ درصد مالیات گرفته می‌شود.

وی تأکید کرد: دولت موظف است مالیات بر این خانه‌های خالی را دریافت کند اما یکسری از افراد ثروتمند و صاحب نفوذ که مشمول این قانون می‌شوند از اجرایی شدن آن جلوگیری به عمل می‌آورند.

وعده معاون وزیر راه و شهرسازی برای تصحیح نظام مالیات در بخش مسکن

مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی نیز ۲۲ مهر ۹۶ گفت: قانون مالیات بر خانه‌های خالی فرآیندی است که می‌تواند مالکان را تشویق به عرضه خانه‌ها در بازار کند؛ ولی میزان مبلغ مالیات به‌اندازه‌ای نیست که مالکان ترغیب شوند به‌اندازه نیم برابر مالیات، خانه را اجاره بدهند؛ بنابراین معتقدم باید این قانون اصلاح شود.

وی ادامه داد: تصحیح نظام مالیات در بخش مسکن یکی از برنامه‌های یک سال آینده وزارت راه و شهرسازی خواهد بود. سعی می‌کنیم با تعامل با وزارت امور اقتصادی و دارایی در طرح جامع مالیاتی روندی را اجرا کنیم که ابزار مالیاتی بتواند واحدها را در بازار خرید و فروش وارد کند.

قول مجلس برای پیگیری راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان کشور

همچنین سید حسین افضلی نماینده اقلید استان فارس در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون عمران در خصوص تأخیر در راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور ۲۱ آبان ۹۶ در گفتگو با مقاومتی نیوز گفته بود: یکی از معضلات جدی که هم‌اکنون در کشور با آن روبرو هستیم، حجم ماده‌هایی است که در قانون برای شفاف‌سازی و نظم بیش‌تر امور توسط مجلس تصویب‌شده است؛ اما دولت آن‌ها را اجرایی نمی‌کند و راه‌اندازی این سامانه نیز در همین دسته قرار دارد.

افضلی عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به مزایای ایجاد سامانه املاک و اسکان کشور گفت: مجلس پیگیری راه‌اندازی این سامانه را در اولویت خود قرار خواهد داد چون علت تعلل دولت در راه‌اندازی این سامانه مشخص نیست.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیز ۲۴ فروردین سال ۹۶ در حاشیه بازدید از راه‌آهن اراک-ملایر از راه‌اندازی سامانه ثبت خانه‌های خالی برای اخذ مالیات خبر داد که البته عملی نشد.

ادامه‌دار بودن این موضوع و عملی نشدن وعده‌های مسئولین مربوطه، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس را بر آن داشت تا در قالب یک سؤال در دیدار با وزیر راه‌ و ‌شهرسازی این مسئله را پیگیری کند. در جواب وزیر قول داد که چنانچه برای وزارت راه ‌و ‌شهرسازی دولت دوازدهم رأی بیاورد، این کار را در اولویت قرار می‌دهد و تا پایان سال به سامان می‌رساند.

با توجه به اظهارات و سخنان مسئولین و کارشناسان مبنی بر ظرفیت‌های سامانه املاک و اسکان کشور، باید دید که وعده وزیر راه و شهرسازی در مدت باقی‌مانده از سال عملی خواهد شد یا نه؟

پی‌نوشت:

[۱]خبرگزاری رادیو اقتصاد کد خبر ۱۶۳۳۷۳جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.