۰۳ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۹۸۴۳ ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۴دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

معاون آبزی پروری سازمان شیلات با بیان این که توسعه آبزی پروری در دو بخش پرورش میگو و پرورش ماهیان دریایی در قفس در دستور کار دولت قرار گرفته است، گفت: پیش بینی می شود امسال شاهد رشد ۱۰ درصدی در بخش آبزی پروری کشور باشیم. 

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه در دنیا سهم آبزی پروری از صید پیشی گرفته و به بیش از ۵۰ درصد رسیده است، تصریح کرد: این درحالی است که در ایران نسبت ماهی‌های صید شده نسبت به آبزیان پرورشی درصد بالاتری را نشان می‌دهد.

حسینعلی عبدالحی با اشاره به تداوم روند توسعه آبزی پروری در کشور، اظهار داشت: پیش بینی می شود امسال شاهد رشد ۱۰ درصدی در بخش آبزی پروری کشور باشیم.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران ادامه داد: به طور متوسط رشد آبزی پروری کشور سالیانه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است.

وی به نقش موثر آبزی پروری در توسعه صنعت شیلات کشور اشاره کرد و اظهار داشت: ۴۰ درصد از مجموع تولیدکل آبزیان کشور اعم از پرورشی و صید شده در سال گذشته، به بخش آبزی پروری اختصاص داشته است.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران، بیان کرد: این امر حاکی از اهمیت نقش آبزی پروری در توسعه هر چه بیشتر صنعت شیلات با حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی است.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران یادآور شد: توسعه آبزی پروری در دو بخش پرورش میگو و پرورش ماهیان دریایی در قفس در دستور کار دولت قرار گرفته است.

به گفته وی، آبزی پروری علاوه بر ایجاد اشتغال، زمینه های ارزآوری به کشور را از طریق افزایش صادرات فراهم می کند.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران تصریح کرد: بر اساس افق تنظیم شده در برنامه ششم توسعه، تولید آبزی پروری در کشور از تولید سالانه ۴۶۰ هزار تن به ۸۰۰ هزار تن خواهد رسید که با توجه به پتانسیل های فراوان آبزی پروری در کشور به همت پرورش دهندگان بخش خصوصی، این رقم دست یافتنی است.

وی خاطرنشان کرد : بر اساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است ۲۰۰ هزار تن سالانه انواع ماهیان دریایی در جنوب و شمال کشور از طریق قفس برداشت کنیم.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران تاکید کرد : با توجه به محدودیت‌های استفاده از آب شیرین ، توسعه پرورش ماهی در قفس به معنای توسعه آبزی‌پروری از طریق آب شور است.

به گفته وی، طی چشم انداز برنامه ششم توسعه قرار بر این است که تا پایان این برنامه سالانه حدود ۲۰ هزار تن ماهی در قفس تولید داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی ها حاکی از افزایش بیشتر تولید ماهی در قفس است، اعلام کرد : پیش بینی می شود تا پایان برنامه ششم توسعه تولید سالانه ماهی از مرز ۲۰ هزار تن عبور کرده و به تولید سالانه ۵۰ هزار تن افزایش یابد.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران اعلام کرد : هم اکنون تعداد زیادی سرمایه گذار بخش خصوصی نسبت به نصب قفس در دریا و شروع عملیات پرورش در آبهای شمالی و جنوبی کشور اقدام کرده اند.

عبدالحی در ادامه بیانات خود با اشاره به اینکه مهم ترین بخش درآمدزایی از پرورش آبزیان از صادرات این محصولات به دست می آید، خاطرنشان کرد: هم اکنون بخش عمده صادرات سالانه آبزیان کشور به صادرات میگوهای پرورشی اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه هر ساله درآمدارزی قابل قبولی از صادرات آبزیان نصیب کشور می شود، اظهار امیدواری کرد: با توسعه آبزی پروری در بخش های مختلف شیلات از جمله ماهیان خاویاری و ماهیان دریایی پرورش یافته در قفس بتوانیم این درآمد را چند برابر کنیم.

معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران، کپورماهیان، قزل آلا، میگوی پرورشی را مهمترین بخش صادرات آبزیان در بخش آبزی پروری اعلام کرد.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران بر ضرورت هر چه سریعتر توسعه آبزی پروری اشاره کرد و گفت: هم اکنون ایران بعد از شیلی، ترکیه و نروژ به عنوان چهارمین کشور نخست دنیا در زمینه آبزی پروری شناخته می شود و این در حالی است که کشورمان از پتانسیل های بسیار زیادتری در زمینه آبزی پروری برخوردار است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.