۰۳ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۸۷۹۸ ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

علی اکبری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اثرگذاری توسعه مکانیزاسیون در راندمان تولید گفت: تسهیلات ۱.۵ میلیارد دلاری اشتغال روستاییان می تواند برای افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی اختصاص یابد.

به گزارش مقاومتی نیوز مکانیزاسیون یکی از راه‌های گذر از کشاورزی کاربرمحور و خودمعیشتی به کشاورزی صنعتی و پایدار است؛ در این میان، میزان مکانیزاسیون کشاورزی یکی از مؤلفه‌های توسعه‌ این بخش محسوب می‌شود.

با توسعه مکانیزاسیون کشاورزی می توان به اهدافی همچون افزایش امنیت غذایی کشور، تولید محصول با بهای پایین تر و افزایش عملکرد و کاهش ضایعات و ارتقاء کیفیت زنجیره تامین محصولات غذایی دست یافت.

توسعه ضریب مکانیزاسیون به ۲.۱ اسب بخار در هکتار تا پایان برنامه ششم توسعه

ستاد فرماندهی اقتصادی مقاومتی در سال جاری وزارت جهاد کشاورزی را مکلف به اجرای ۱۴ پروژه برای تحقق اقتصاد مقاومتی کرده است. یکی از این پروژه ها «تجهیز و نوسازی مکانیزاسیون بخش کشاورزی به میزان ۱.۷۴ اسب بخار بر هکتار» است.

در این باره علی اکبری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس امروز در گفتگو با سبزینه گفت: افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در کشور در چند سال گذشته همواره در دستور کار بوده و در برنامه ششم توسعه نیز این مسأله تکلیف شده است. یکی از عوامل افزایش راندمان افزایش ضریب مکانیزاسیون است. در بخش عمده‌ای از مناطق کشور ماشین‌آلات کشاورزی موجود فرسوده، کهنه و با بهره‌وری پایین هستند.

وی افزود: با واردات تجهیزات یا فرصت دادن به تولیدکنندگان صنعتی ماشین‌آلات کشاورزی باید به افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی به‌عنوان یک قانون که تکلیف شده توجه جدی شود. درصورتی که با کمباین گندم را درو کنیم از لحاظ سرعت، صرفه‌جویی در زمان، میزان استحصال گندم و جداسازی گندم از کلش بسیار به صرفه‌تر از جداسازی گندم با دست است. در برخی از مکان‌ها تجهیزات نوین کشاورزی را مورد استفاده قرار داده‌اند که در راندمان تولید آن‌ها اثرگذار بوده است[۱].

وام ۱.۵ میلیارد دلاری به روستائیان باید صرف توسعه مکانیزاسیون کشاورزی شود

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش خصوصی باید نسبت به افزایش ضریب مکانیزاسیون اقدام کند، گفت: برداشت یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به منظور ایجاد مشاغل پایدار در مناطق روستایی، عشایری و کم‌تر توسعه می‌تواند در همین زمینه مورد استفاده قرار گیرد.

گفتنی است اواسط آبان ماه سال جاری کامبیز عباسی، رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت کشاورزی اعلام کرد که تا پایان برنامه ششم توسعه ضریب مکانیزاسیون به ۲.۱ اسب بخار در هکتار خواهد رسید.

پینوشت:

[۱] روزنامه سبزینه شماره ۴۴۹جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.