۲۹ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۸۶۱۳ ۰۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰دسته : تجارت و ارز, خبر, سازمان تجارت جهانی
۰

لاهوتی با اشاره به ضرورت برنامه ریزی فعالانه برای حضور صادرکنندگان در بازار کشورهای همسایه گفت: انعقاد توافقات تجاری دوجانبه می تواند خلأ تجاری ناشی از عدم حضور در سازمان تجارت جهانی را پر نماید.

به گزارش مقاومتی نیوز محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در جلسه هم اندیشی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت به بیان مشکلات پیش روی صادرات کالای ایران به کشورهای همسایه از جمله افغانستان پرداخته است.[۱]

توافقات تجاری نیاز به عضویت در سازمان تجارت جهانی را رفع می‌کند

در این نشست لاهوتی با اشاره به پیوستن کشور افغانستان به سازمان تجارت جهانی گفت: تعرفه های این کشور متناسب با تعرفه های جهانی است و بر این اساس یکی از مشکلاتی که در صادرات با این کشور رخ داده است، این است که تعرفه های این کشور برای واردات کالاهای ایران و ترکیه متفاوت است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه عدم عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی سیاسی است، گفت: ایران بزرگترین کشور خارج از سازمان تجارت جهانی است و بنابراین باید تلاش کرد که از روش های دیگر خلأ حضور ایران در سازمان جهانی تجارت را پرکرد.

چین با توافقنامه های تجارت دوجانبه مشکل عدم تعادل تجاری خود را حل کرد

لاهوتی گفت: چین زمانی که  عضو سازمان تجارت جهانی نبود، این مسأله را با انعقاد توافقنامه های تجارت ترجیحی (توافقنامه های تجارت دوجانبه) حل کرد و میزان حجم تجارت خود را تعدیل کرد، بنابراین لازم است قبل از اینکه بازارها به روی کالاهای ایرانی بسته شود، مشکلات را حل کرد و انعقاد توافقنامه های تجارت ترجیحی می‌تواند راهگشای بخشی از مشکلات باشد.

با وجود WTO توافقنامه های تجارت دوجانبه مسیر جدید گسترش تجارت بین المللی است

گفتنی است که روند سال های گذشته کشورها در تجارت بین المللی نشان از آن دارد که انعقاد قراردادهای تجارت دوجانبه (توافقنامه تجارت ترجیحی)، نقش عمده ای در حضور گسترده تر کشورها در عرصه رقابت بین المللی دارد.

مزایای توافقات تجاری دوجانبه در کنار عدم موفقیت سازمان تجارت جهانی (WTO) در دستیابی به یک توافق جامع جدید، موجب شده است حتی کشورهایی که سالهاست عضو سازمان تجارت جهانی هستند، این راهبرد را در تجارت خارجی خود پیش بگیرند. در حال حاضر بیش از ۵۰ قرارداد تجارت دوجانبه میان کشورهای مختلف منعقد شده است که نشان از مسیر جدید گسترش تجارت جهانی دارد.

لزوم حرکت ایران به سمت توافقنامه های تجارت دوجانبه

یک قرارداد تجارت دوجانبه می تواند با لغو محدودیت های تجاری، ایجاد نظام هماهنگ تعرفه های گمرکی و تخصیص بهینه تر منابع، فرصت های مناسبی در حوزه تولیدات و بهره برداری بیشتر از منابع ایجاد کرده و همچنین زمینه گسترش فعالیت های مشترک اقتصادی (از قبیل تجارت، سرمایه گذاری، نقل و انتقال سرمایه، تولید بین المللی، دسترسی به بازارهای مصرف بزرگتر و دسترسی به پتانسیل تجاری بالا) بین دو کشور را فراهم آورد.

بنابراین در شرایط کنونی لازم است مسئولین حوزه تجارت خارجی کشور با تمرکز بر طراحی توافقات هوشمندانه با کشورهای هدف، به سمت گسترش توفقات تجاری دوجانبه از طریق انعقاد توافقنامه های تجاری دوجانبه حرکت نمایند.

پینوشت:

[۱] فارس نیوزجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.