۰۳ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۸۴۹۸ ۰۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۶دسته : تجارت و ارز, خبر
۰

صمد کریمی مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: درگاه اینترنتی معاملات ارزی بین بانکی که به تازگی راه اندازی شده بستری برای حرکت به سمت تک نرخی شدن ارز است و می تواند این حرکت را تسریع نماید.

به گزارش مقاومتی نیوز درگاه اینترنتی معاملات ارزی در سیستم بانکی ایران با هدف تعمیق معاملات ارزی در بازار بین بانکی ارز، افزایش کارایی و سرعت تامین مالی و ایجاد ثبات در بازار ارز کشور هفتم آبان ماه جاری به بهره برداری رسید.

با اجرای این سامانه، بانک های کشور می توانند در «سامانه معاملات الکترونیکی» (ETS) نسبت به انجام معاملات ارزی طی روزهای کاری بانکی با یکدیگر و با بانک مرکزی اقدام کنند.

اهداف راه اندازی درگاه اینترنتی معاملات ارزی

صمد کریمی مدیر اداره صادرات بانک مرکزی روز دوشنبه درباره ویژگی های این سامانه و دستاوردهای آن برای مدیریت نظام ارزی کشور گفت: این سامانه با هدف اجرایی کردن شرح خدمات پروژه ایجاد «درگاه اینترنتی معاملات ارزی در سیستم بانکی ایران» و با هدف تعمیق معاملات ارزی در بازار بین بانکی ارز، افزایش کارایی معاملات ارزی، سرعت عملیات ارزی در تأمین مالی تجارت و ارتقای خزانه اطلاعاتی از معاملات ارزی در بازار بین بانکی ارز کشور راه اندازی شد.

وی اظهار داشت: بانک‌ها با عملیاتی شدن رسمی معاملات در سامانه مزبور می‌توانند نسبت به تامین کسری منابع ارزی خود از این بازار اقدام کنند؛ به طور مثال بانک‌های کشور با وضعیت ارزی مثبت، می‌توانند به سرعت در این بازار، وضعیت خود را تعدیل کرده و ریسک بازار خود را مدیریت کنند.

کریمی با بیان اینکه در چارچوب سامانه مزبور مدیریت بهتر ریسک نقدینگی نیز امکان‌پذیر است، تاکید کرد: این بازار همچنین این امکان را فراهم می‌کند که صادرکنندگان کالا و خدمات، سرمایه‎‌گذاران خارجی و اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در بخش واقعی و مالی اقتصاد که دارایی ارزی دارند، بتوانند از طریق بانک‌های عامل منابع ارزی خود را در بازار بین بانکی ارز به نرخ بازار به فروش رسانده و تبدیل به ریال کنند[۱].

شرح وظایف سامانه معاملات الکترونیکی ارز

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی درباره شرح وظایف این سامانه الکترونیکی ارزی گفت: سامانه معاملات الکترونیکی ارز در گام نخست، معاملات ارز به ریال، ارز به ارز، خرید و فروش ارز صادرکنندگان غیر نفتی، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی و حراج ارز را دنبال می‌کند.

وی تاکید کرد: البته در فازهای بعدی در صورت یکسان‌سازی نرخ ارز، معاملات فوروارد، آپشن و سوآپ ارزی نیز در آن انجام خواهد پذیرفت، اما در ابتدا باید معاملات نقد در بازار مزبور تقویت و تعمیق شود.

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: در هر دو حالت تامین نقدینگی ارزی بانک های عضو بازار بین بانکی ارز به نحو بهتری انجام خواهد پذیرفت. یکی از مزایای این سامانه این است که بانک‌ها نقش کارگزار را جهت خرید ارز صادرکنندگان، سرمایه‌گذاران خارجی و شرکت‌ها خواهند داشت، به طوری که بانک‌ها حساب‌های کارگزاری خود را به صادرکنندگان معرفی کرده و صادرکنندگان نیز ارز را به حساب‌های فوق‌الذکر واریز می‌کنند، متعاقباً بانک‌ها نسبت به فروش ارز آنان در بازار بین بانکی ارز اقدام می‌کنند.

کریمی ادامه داد: همچنین اگر بانک‌ها در این بازار منابع ریالی کافی برای خرید ارز نداشته باشند، می‌توانند ارز را به بانک مرکزی بفروشند. به عبارت دیگر مکانیزم مزبور، تأمین مالی ریالی را برای بنگاه های اقتصادی در ایران تسهیل کرده و عملیات ارزی صادرکنندگان را به سیستم بانکی هدایت می‌کند و به دلیل ریسک‌های مالی و غیر مالی پایین‌تر در مقایسه با شبکه صرافی‌های مجاز و همچنین کشف قیمت، انگیزه بیشتری را به فعالان اقتصادی جهت انجام عملیات خود در این سیستم می‌دهد.

بازگرداندن معاملات ارزی به شبکه بانکی از شبکه صرافی ها

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی درباره تقویت حضور بانک ها در نظام ارزی کشور و بازگرداندن امور تجاری از شبکه صرافی ها به نظام بانکی با بهره گیری از این سامانه اظهار داشت: با توجه به ویژگی هایی که در این سامانه پیش بینی شده است، بانک های کشور از طریق آن و در تعامل با بانک مرکزی می‌توانند نسبت به مدیریت بهینه منابع و مصارف ارزی خود اقدام کنند.

وی تاکید کرد: به عبارت دیگر حضور بانک‌ها در این بازار به تعمیق بازار مزبور و انجام معاملات ارزی در اتاق معاملات الکترونیکی با سرعت بالاتر و مدیریت بهینه منابع و مصارف ارزی کشور منجر خواهد شد.‏

درگاه اینترنتی معاملات ارزی بین بانکی به یکسان سازی ارز سرعت می دهد

مدیر اداره صادرات بانک مرکزی در زمینه نقش راه اندازی این سامانه مقدمه ای در حرکت به سمت نظام شناور مدیریت شده و یکسان سازی نرخ ارز گفت: راه‌اندازی درگاه اینترنتی معاملات ارزی بین بانکی، فرآیندهای یکسان‌سازی را تسریع می کند و بستری برای تحقق هدف مزبور محسوب می‌شود.

وی افزود: به طور کلی این سامانه با تعمیق معاملات نقد در بازار بین بانکی ارز و هدایت عملیات ارزی به سیستم بانکی کشور یکی از ابزارهای تحقق هدف یکسان سازی نرخ ارز است.

راه اندازی بورس ارز اقدامی ضروری برای حرکت به سمت ارز تک نرخی

یکی از اولویت های اصلی بازار ارز، حرکت به سمت تک نرخی شدن ارز و قیمت گذاری شناور آن متناسب با عرضه و تقاضای واقعی در بازار است.

اما در حال حاضر قیمت گذاری ارز در بازار داخلی به طور عمده در بازار نقدی انجام می شود و در چنین شرایطی یکی از مهم ترین پیشنیاز های حرکت به سمت ارز تک نرخی تعیین مرجعی مناسب برای کشف قیمت عادلانه و شفاف در بازار است که کمترین هزینه را برای کشور ایجاد کند و در عین حال کمترین تأثیر را از نوسانات بخش غیر واقعی و سوداگری متحمل شود.

راه اندازی بورس ارز با امکان عرضه و تقاضای ارز توسط فعالین بازار و بدون نیاز به واسطه گری بانک های تجاری می تواند این نیاز را مرتفع نماید. با اینحال راه اندازی درگاه معاملات ارزی بین بانکی می تواند گامی برای حرکت به سمت راه اندازی یک بورس ارز جامع باشد.

پینوشت:

[۱] خبرگزاری ایرنا گد خبر: ۸۲۷۳۶۱۴۷جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.