۲۸ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۸۴۶۸ ۰۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۱دسته : خبر, راه و ساختمان
۰

آخوندی با بیان اینکه سالانه بهسازی و مقاوم‌سازی ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در دستور کار قرار دارد، گفت: در زلزله کرمانشاه واحدهای روستایی مقاوم‌سازی شده خسارات کمتری داشتند.

به گزارش مقاومتی نیوز عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی سه‌شنبه  ۳۰ آبان 96 در پنجمین کنگره سراسری خانه کشاورز اظهار کرد: با وجود تنگناهای مالی دولت، پروژه‌های بزرگی در سراسر کشور در دست پیگیری است که امیدواریم انجام به موقع آن‌ها موجب آبادانی بیشتر ایران شود.

وزیر راه و شهرسازی در سخنان خود به موضوع مسکن پرداخت و گفت: از دهه ۷۰ در برنامه دوم این ایده مطرح شد که خانه‌های روستایی قبل از آنکه سیل یا زلزله آن‌ها را تخریب کند مقاوم‌سازی شود.

در زلزله کرمانشاه واحدهای روستایی مقاوم‌سازی شده خسارات کمتری داشتند

آخوندی افزود: تاکنون حدود ۲ میلیون واحد مسکونی روستایی بهسازی شده‌اند و این تعداد در زلزله‌های مختلف مقاومت کرده‌اند. شاهد بودیم که در زلزله کرمانشاه واحدهای روستایی مقاوم‌سازی شده خسارات کمتری داشتند.

وی تصریح کرد: سالانه بهسازی و مقاوم‌سازی ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در دستور کار قرار دارد و باید از این موقعیت استفاده کنیم و در جهت مقاوم‌سازی خانه‌های خود اقدام کنیم[۱].

تنها ۲۵ هزار واحد روستایی از ابتدای سال تا پایان آبان مقاوم‌ شده‌اند

این سخنان در حالی مطرح می شود که در سال‌های اخیر مقاوم‌سازی مسکن‌های روستایی با قدرت صورت نمی‌گیرد و طبق آمار مدیرکل دفتر مسکن روستایی بنیاد مسکن، در سال جاری از 200 هزار مسکن روستایی طبق قانون، حدود ۱۰۰ هزار واحد تا ۲۵ آبان ماه ابلاغ و ۲۵ هزار واحد از آن از ابتدای سال به بهره‌برداری رسیده است.

طبق آمارهای رسمی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تعداد مسکن‌های روستایی نوسازی و بهسازی شده طی سال های ۷۴ الی ۸۴  حدود ۲۰۰ هزار واحد بود و در سال‌های ۸۴ تا ۹۲ به حدود ۱.۶ میلیون واحد رسید.

طبق این آمار طی سال های ۹۲ تا ۹۶ کل قراردادهای بسته‌شده برای بهسازی و بازسازی مسکن های روستایی حدود ۱۴۰ هزار مسکن روستایی بوده است.

با توجه به اذعان وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه واحدهای روستایی مقاوم‌سازی شده خسارات کمتری در زلزله کرمانشاه داشتند، ضروری است اقدامات لازم برای بهسازی و نوسازی سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی در کشور طبق قانون برنامه ششم توسعه سرعت گیرد تا با مقاوم‌سازی منازل در برابر سوانح طبیعی، خسارات وارده به حداقل برسد.

پینوشت:

[۱] خبرگزاری ایسنا کد خبر: ۹۶۰۸۳۰۱۷۸۵۸جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.