۰۲ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۸۴۵۸ ۰۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۵دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

حجتی با اشاره به توسعه روش های نوین آبیاری در ۹۰ هزار هکتار از اراضی کشور از ابتدای سال تاکنون گفت: در سال جاری رکورد توسعه این طرح شکسته شده است.

به گزارش مقاومتی نیوز محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ۳۰ آبان ماه در کنگره خانه کشاورز گفت: از ابتدای سال تاکنون ۹۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش روش‌های نوین آبیاری قرار گرفته و رکورد توسعه این طرح شکسته شده است.

وی همچنین از اختصاص ۳۰۰ میلیون دلار تسهیلات برای اجرای روش های مدیریت آب خبر داد و گفت: این بودجه علاوه بر ردیف بودجه ای است که برای توسعه روش های مدیریت مصرف آب اختصاص یافته و قرار است برای توسعه مکانیزاسیون، آماده سازی زمین و توسعه روش های آبیاری نواری اختصاص یابد.

به گفته وزیر کشاورزی بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا پایان امسال ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش روش های نوین آبیاری قرار می گیرد.

اجرای ۹۸ درصدی پروژهای آبیاری در مناطق مرزی

حجتی با اشاره به روند پیشرفت قابل توجه اجرای طرح های مدیریت مصرف آب در استان های ایلام، خوزستان و سیستان گفت: در مناطق مرزی کشور ۲۲۷ هزار هکتار از اراضی تحت پوشش اجرای طرح های توسعه شبکه های انتقال آب قرار گرفته است و در ۹۸ درصد از این اراضی روش های نوین آبیاری اجرا شده است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در طرح احیای اراضی کشاورزی استان خوزستان و ایلام تاکنون از ۵۵۰ هزار هکتار اراضی تحت پوشش حدود ۲۸۰ هزار هکتار به بهره برداری رسیده است و از ۴۶ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان سیستان نیز ۲۰ هزار هکتار آن زیر کشت رفته و در تمامی این اراضی روش های مدیریت مصرف آب اجرا شده است.[۱]

۱۶۰ هکتار از پروژه باقیمانده است

توسعه سامانه‌های نوين آبياری در ۲۵۰ هزار هكتار از اراضی کشور یکی از پروژه هایی که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به منظور جلوگیری از هدر رفت آب در بخش کشاورزی در سال ۱۳۹۶ به این وزارتخانه محول کرده است.

در همین خصوص علی مراد اکبری معاون وزیر جهاد کشاورزی در ۱۶ مردادماه امسال گفته بود: طبق برنامه باید در طول برنامه ششم توسعه سالانه باید در حدود ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور سامانه آبیاری نوین اجرا شود.

گفتنی است اجرای این طرح یکی از طرح های اولویت دار در بخش کشاورزی است و در یک برنامه ۱۰ ساله باید ۴ میلیون هکتار از اراضی کشور تحت پوشش سیستم های نوین آبیاری قرار گیرد.

پینوشت:

[۱] خبرگزاری صداو سیما کد خبر:  ۱۹۰۹۴۲۴جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.