۲۷ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۸۳۲۸ ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷دسته : تولید و اشتغال, خبر
۰

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم با بیان اینکه هیات وزیران مصوبه ای دارد که بانک مرکزی را مکلف کرده تسهیلاتی را برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده حمل و نقل عمومی ارائه دهند، گفت: اکنون اما برای خروج خودروهای سواری فرسوده تسهیلاتی ارائه نمی شود.

به گزارش مقاومتی نیوز مسعود زندی سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست دوشنبه با اشاره به ارائه تسهیلات برای خودروهای فرسوده اظهار داشت: هیات وزیران مصوبه ای دارد که بانک مرکزی را مکلف کرده تا تسهیلاتی را برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده حمل و نقل عمومی ارائه دهند.

وی با بیان اینکه متاسفانه این مصوبه به علت مشکلات و موانع تا به حال محقق نشده است، گفت: دولت مکلف شده بود تسهیلات بلاعوض برای سیستم خروج خودروهای فرسوده درنظر بگیرد و در عین حال بانک های عامل نیز این تسهیلات را برای خروج خودروهای فرسوده عمومی در نظر بگیرند که متاسفانه مشکلاتی از قبیل تضمین ضمانت نامه ها مانع اجرای این کار شده است از این رو این تسهیلات فعلا برای خودروهای عمومی ارائه می شود[1].

طرح خارج کردن خودروهای فرسوده از سال ۱۳۸۴ در مجلس مطرح شده است

خارج کردن خودروهای فرسوده در ابتدا به صورت طرحی در سال ۱۳۸۴، در کمیسیون صنایع و معادن مجلس بررسی و مورد تاکید قرار گرفت و دولت موظف شد ۴۰۰ هزار خودرو فرسوده را از رده خارج کند. دلیل مطرح شدن طرح خارج کردن خودروهای فرسوده، مقابله با چالش های محیط زیستی ناشی از مصرف سوخت بالای این خودروها و همچنین مشکلات واردات بنزین در آن سال ها بود.

در سال ۸۶ برای اسقاط خودروهای فرسوده برنامه ریزی جدید شد، بدین صورت که خودروهای جدید با خودروهای فرسوده جایگزین شدند و این سیاست بیشتر در مورد خودروهای عمومی نظیر تاکسی ها صورت گرفت، اما در سالیان اخیر طرح تسهیلات خودروهای فرسوده با کندی مواجه شده است.

افزایش تعداد خودروهای اسقاطی هزینه دولت را کاهش می دهد

در بسیاری از کشورها دولت بابت سوخت یارانه پرداخت نمی کند و با افزایش سن خودرو از مالک آن مالیات دریافت می کند. اما در کشور ما دولت برای سوخت یارانه پرداخت می کند، لذا هر چه آمار اسقاط خودروی فرسوده افزایش یابد، دولت یارانه کمتری بابت سوخت پرداخت خواهد کرد.

بنابراین ضروری است دولت تمهیدات لازم برای ارائه تسهیلات لازم به مالکان خودروهای فرسوده را در دستور کار قرار دهد.

پینوشت:

[۱]باشگاه خبرنگاران جوان کد خبر: ۶۳۲۸۴۸۸جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.