۲۷ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۸۲۵۹ ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸دسته : خبر, راه و ساختمان
۰

صالحی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قم با بیان این‌که حدود ۷۰ درصد بافت روستایی استان قم فرسوده و نیازمند نوسازی است، گفت: در حال حاضر حدود ۲۰ هزار مسکن روستایی در این استان باید نوسازی شود.

به گزارش مقاومتی نیوز غلامرضا صالحی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قم، دوشنبه ۲۹ آبان با بیان اینکه از سال ۸۴ تاکنون به ۷ هزار و ۲۰۰ مسکن روستایی استان تسهیلات مقاوم‌سازی و نوسازی مسکن اعطاشده است، گفت: حدود 10 هزار متقاضی به بانک‌ها معرفی‌شده‌اند، اما شرایط سخت بانک‌ها مانع دریافت وام حدود 3 هزار متقاضی شده است.

صالحی افزود: سختگیری بانک‌ها در اعطای تسهیلات مانع مقاوم‌سازی منازل روستایی شده است و بانک‌ها موارد دست و پاگیری ازجمله ضامن کارمند و یا نامه کسر از حقوق را برای دریافت وام شرط گذاشته‌اند که تعداد زیادی از متقاضیان به دلیل ناتوانی در تأمین این مدارک از اخذ وام منصرف می‌شوند[۱].

گفتنی است به‌منظور تسهیل در روند پرداخت تسهیلات، سفته زنجیره‌ای پیش‌بینی‌شده است به‌نحوی‌که هر سه متقاضی ضامن یکدیگر می‌شوند و هرکدام یک فقره وام دریافت می‌کنند؛ با این وجود، بانک‌ها قانون ضامن زنجیره‌ای را اجرا نمی‌کنند و از روستاییان برای دریافت وام دو ضامن کارمند رسمی می‌خواهند.

تاکنون ۳۰۰ نفر وام نوسازی مسکن روستایی دریافت کردند
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قم با اشاره به این‌که روستاییان با ارائه پروانه به بنیاد مسکن می‌توانند وام بگیرند، بیان کرد: امسال یک هزار و 500 سهمیه وام مسکن برای استان قم در نظر گرفته‌شده ولی تاکنون حدود 300 نفر موفق به اخذ وام شده‌اند.

صالحی خاطرنشان کرد: سال گذشته نیز از یک هزار و ۵۰۰ سهمیه استان قم، ۷۵۰ نفر موفق به اخذ وام مسکن شدند.

۲۰ هزار مسکن روستایی استان قم باید نوسازی شود

وی با بیان این‌که حدود 70 درصد بافت روستایی استان قم، فرسوده و نیازمند نوسازی است، بیان کرد: در حال حاضر حدود 20 هزار مسکن روستایی باید نوسازی شود که اگر بانک‌ها همکاری کنند، در چند سال آینده تا 90 درصد منازل روستایی نوسازی می‌شود.

وی افزود: کارشناسان بنیاد مسکن به تک‌تک منازل روستایی مراجعه و مالکان را مطلع و توجیه نموده‌اند که خانه‌هایشان در برابر حوادث طبیعی از جمله زلزله مقاوم نیست و باید نوسازی شود.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که بین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران منعقدشده است، متقاضیان وام مسکن روستایی می‌توانند تا 80 میلیون ریال از منابع این بانک نیز وام دریافت نمایند.

لازم به ذکر است طبق برنامه ششم توسعه، بنیاد مسکن باید سالیانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را در روستاهای کشور مقاوم‌سازی و نوسازی کند؛ در اجرای این مصوبه دولت موظف است تسهیلات ساخت مسکن روستایی را معادل ۱۸ تا ۲۰ میلیون تومان برای هر واحد پرداخت کند؛ این تسهیلات در مناطق مرزی ۲۰ میلیون تومان و برای سایر مناطق روستایی ۱۸ میلیون تومان در نظر گرفته‌شده و بازگشت آن با سود ۵ درصد و در اقساط ۱۲ ساله خواهد بود.

بر این اساس سالانه برای مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی روستایی در کشور حداکثر ۴ هزار میلیارد تومان منابع لازم است؛ اما به گفته مدیرکل دفتر مسکن روستایی بنیاد مسکن، در سال جاری حدود ۱۰۰ هزار واحد تا 25 آبان ابلاغ و ۵ هزار واحد از این سهمیه انعقاد قرارداد شده، همچنین ۲۵ هزار واحد از آن از ابتدای سال به بهره‌برداری رسیده است.

پینوشت:

[۱] خبرگزاری ایرنا کد خبر:۸۲۷۳۶۲۹۱جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.