۲۸ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۸۲۲۵ ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۸دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

نایب‌رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه کیفیت ساخت و سازها نسبت به دو سه دهه گذشته بهبود یافته است، گفت: هدف اصلی آئین نامه ۲۸۰۰ ساختمان به حداقل رساندن خسارات جانی است.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از ایسنا، مجید کیان پور نایب‌رییس کمیسیون عمران مجلس با تسلیت به مردم ایران به‌ویژه بازماندگان جان‌باختگان استان کرمانشاه، گفت: طبق علم مهندسی زلزله در زمین‌لرزه ۴.۵ تا ۵.۵ ریشتر  دیوارهای ساختمان ترک می‌خورد، در زمین‌لرزه ۵.۵ تا ۶.۵ ریشتر تیغه‌های جداشونده از هم جدا می‌شود و در زمین‌لرزه ۶.۵ تا ۷.۵ ریشتر  فقط سازه ساختمان باید پایدار بماند که در تصاویر منتشرشده از زلزله کرمانشاه سازه ساختمان‌های ۴-۵ طبقه و ساختمان‌های مسکن مهر توانسته‌اند مقاومت خوبی در برابر زلزله‌ای به این بزرگی داشته باشند.

ساختمان‌های با درجه اهمیت بسیار زیاد نباید هیچ خسارت مالی و جانی داشته باشند

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس با اشاره به آیین‌نامه ۲۸۰۰ ساختمان، گفت: در ویرایش چهارم این آیین‌نامه ساختمان‌ها به چند دسته با اهمیت متوسط، با اهمیت زیاد و با اهمیت خیلی زیاد تقسیم شده‌اند. در این آیین‌نامه تأکید شده ساختمان‌های با اهمیت متوسط باید بتوانند پایداری خود را در برابر تکانه‌ها و امواج زلزله حفظ کرده و خسارات جانی را در حداقل تلفات حفظ کنند. در این ویرایش ساختمان‌های با درجه اهمیت زیاد علاوه بر حفظ پایداری تنها باید خسارت‌های جزئی ببینند به‌نحوی‌که این خسارت‌ها قابل مرمت باشد. در این آیین‌نامه ساختمان‌های با درجه اهمیت بسیار زیاد که ساختمان‌های بیش از ۱۵ طبقه جزو آن‌ها هستند علاوه بر حفظ پایداری کامل نباید هیچ خسارت مالی و جانی پیدا کنند.

وی ادامه داد: بررسی کارشناسانه زلزله‌های سه دهه گذشته از زلزله منجیل، بم و اردبیل تا زلزله خراسان شمالی، جنوبی، لرستان و کرمانشاه نشان می‌دهد سیر تلفات جانی و مالی در این زلزله‌ها کاهشی بوده است. این مسئله نشان می‌دهد نظام فنی – اجرایی کشور به دنبال ارتقاء ساخت‌وسازها به‌وسیله به کار بستن تکنیک‌های جدید، استفاده از روش‌های نوین طراحی ساخت‌وساز و سایر مسائل مرتبط بهبودی نسبی داشته است.

ساخت‌وسازهای کشور نسبت به دو سه دهه قبل روند اصولی‌تری به خود گرفته

نایب‌رییس کمیسیون عمران مجلس تأکید کرد: بررسی روند ساختمان‌سازی کشور و بهبود عملکرد مهندسان ناظر و همچنین روند ویرایش‌های چهارگانه آیین‌نامه ۲۸۰۰ ساختمان نشان از رو به تکامل بودن این روند دارد.

کیان پور با بیان اینکه راضی نیستم حتی خون از دماغ یک نفر از هم‌وطنانم بیاید، گفت: باید توجه داشت که ساخت‌وسازهای کشور طی سال‌های اخیر نسبت به دو سه دهه قبل روند اصولی‌تری به خود گرفته است. البته  در طراحی‌ها، نظارت‌ها، رعایت گواهی‌نامه‌ها و استانداردها و کنترل کیفیت مصالح ساختمانی باید پالایش شود تا حداقل خسارت‌های جانی و مالی را شاهد باشیم.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس تأکید کرد: با در نظر گرفتن شدت زلزله منجیل و بم و میزان خسارت‌های واردشده به ساختمان‌ها و حجم تلفات انسانی آن‌ها و مقایسه آن با زلزله کرمانشاه  به‌خوبی می‌توان این مهم را مشاهده کرد. با بررسی فیلم‌ها و عکس‌های ثبت‌شده از مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه، پایداری ساختمان‌های چندطبقه مطابق استاندارد ۲۸۰۰ است.

به گفته وی، نحوه طراحی، رفتار سازه، شتاب و فرکانس زلزله، شتاب پایه، طیف پاسخ، جنس زمین در ساختمان‌های یک و دوطبقه با رفتار ساختمان‌های چهار و پنج طبقه متفاوت است.

دلایل تخریب کامل و عدم تخریب دسته‌ای از ساختمان‌های 5 طبقه

نایب‌رییس کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه در بررسی آثار زلزله بر مسکن مهر  غرب کشور نباید با نگاه سیاسی رفتار کرد، گفت: نظر کارشناسی و فنی بنده درباره چرایی تخریب نشدن ساختمان‌های ۴-۵  طبقه شخصی‌ساز این است که مطالعات زمین‌شناسی محل هر ساختمان، شتاب پایه، فرکانس و شتاب زلزله، شتاب‌نگاشت زلزله، طیف عکس‌العمل سازه در برابر امواج زلزله و نوع زمین محل ساخت برای هر ساختمان در هر پلاک ثبتی متفاوت باشد و دقیقاً به همین دلیل است که در تصاویر منتشرشده از زلزله شهرهای زلزله‌زده غرب کشور دسته‌ای از ساختمان‌های ۴-۵ طبقه یا به‌طور کامل تخریب یا دچار خسارت‌های اساسی شده‌اند و در مقابل دسته‌ای دیگر از ساختمان‌ها به دلایل فوق‌الذکر و البته کیفیت مصالح ساختمانی به‌کاررفته در بنا، نوع اجرای استانداردهای ساخت‌وساز و طراحی سازه دچار آسیب‌های جزئی شده‌اند.

کیان پور ادامه داد: زلزله حتی در ساختمان‌های پنج طبقه نتوانست سازه ساختمان را تخریب کند اما تیغه‌های جداشونده از هم گسستند. این مسئله نشان از بی‌سابقه بودن بزرگی زلزله ۷.۳ ریشتری غرب کشور دارد.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس در بخش دیگری از سخنانش هرگونه اظهارنظر قطعی درباره چرایی تخریب‌های مسکن مهر در مناطق غربی کشور را منوط به بررسی‌های دقیق و همه‌جانبه کارشناسان سازمان نظام‌مهندسی و کارشناسان وزارت راه و شهرسازی است.

وی تأکید کرد: نتایج این بررسی‌ها باید چراغ راهی برای آینده صنعت مسکن کشور باشد به‌نحوی‌که بهتر بسازیم، ایمن بسازیم و روزی را ببینیم که تلفات انسانی کمتر شود.

جهت کاهش خسارات جانی و مالی باید سازه را سبک کرد

نایب‌رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه شکی نیست که در ساخت‌وسازها باید نظارت‌ها جدی‌تر شود، گفت: باید شیوه ساخت‌وساز را به‌طور کامل تغییر دهیم، روش‌های ساختمان‌سازی فعلی همچنان نیمه قدیمی است. در شیوه قالب تونلی، سقف و دیوارها به‌طور همزمان اجرا می‌شود؛ این روش باید اصلاح شود. باید ساختمان‌ها را سبک کرد تا سازه انرژی کمتری از زلزله را جذب کند و خسارت‌های جانی و مالی کاهش یابد.

کیان پور ادامه داد: باید فناوری‌های جدید ساخت‌وساز در صنعت ساختمان‌سازی کشور عملیاتی شود. روی سازه خوب کار می‌کنیم اما باید روی سبک‌سازی ساختمان‌ها نیز کار کنیم. هرچند که قیمت تمام‌شده ساخت افزایش می‌یابد اما در همین منطقه غرب کشور می‌شد فناوری‌های جدید ساخت‌وساز را به خدمت گرفت و تیغه‌های جداشونده سازه‌ها را به‌گونه‌ای مهندسی سازی کرد که مانع تخریب بخش‌های مختلف سازه شود.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس  تأکید کرد: با به کار گرفتن فناوری‌های جدید ساخت‌وساز عمر مفید ساختمان‌ها افزایش می‌یابد، آسیب‌پذیری سازه‌ها و بناها در برابر زلزله کاهش می‌یابد و در زمان بهره‌برداری از ساختمان‌ها با مشکلات کمتری روبرو خواهیم شد به‌نحوی‌که مشکلاتی مثل پلاسکو تکرار نخواهد شد. می‌شود از پنل‌های ساختمان‌سازی به نحوی استفاده کرد که ساختمان‌ها سبک شود تا انرژی ناشی از زلزله کمتر جذب سازه شود.

به گفته نایب‌رییس کمیسیون عمران، مرکز تحقیقات راه و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی کار را آغاز کرده است.

وی یادآور شد: اولین هدف در آیین‌نامه ۲۸۰۰ ساختمان به حداقل رساندن خسارت‌های جانی و بعد به حداقل رساندن خسارت‌های مالی است. باید خوب طراحی کنیم، روی کیفیت مصالح ساختمانی نظارت کنیم، ناظر خوب بگیریم، کارگر ماهر کارآزموده فونداسیون، کف، سقف و دیوارها را اجرا کند. باید روزی را در ایران ببینیم که در اثر حوادث طبیعی به‌ویژه زلزله کوچک‌ترین حادثه جانی شاهد نباشیم. باید در ساخت‌وساز به سطحی برسیم که زلزله یک رخداد طبیعی و نه یک حادثه بزرگ تلقی نشود. صنعت ساختمان‌سازی کشور باید آن‌چنان  خود را به‌روز کند که بتواند در برابر زلزله کمترین خسارت‌های جانی و مالی را داشته باشد.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس در پایان گفت: در فرآیند تولید مصالح ساختمانی و  رعایت استانداردهای ساخت‌وساز ساختمان‌ها باید چنان پیشرفت کنیم که حتی شاهد جانباختن یک شهروند ایرانی نباشیم.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.