۲۸ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۸۱۹۵ ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۶دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

محمود زاده نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه عدم پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان باعث رواج دلالی می شود، گفت: دولت می تواند با پرداخت به موقع مطالبات گندم کاران، علاوه بر جلب اعتماد کشاورزان دلالی را نیز از بین ببرد.

به گزارش مقاومتی نیوز سرانجام دولت بعد از گذشت حدود ۵۵ روز از آغاز کشت پائیزه گندم مطالبات گندم کاران را ۲۴ آبان ماه به حساب آنان واریز کرد.

طبق آمارهای اعلامی وزارت جهاد کشاورزی امسال حدود ۱۱.۵ میلیون تن گندم در کشور تولید شده که در حدود ۸.۵ میلیون تن آن به ارزش ۱۱ هزار میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است.

گفتنی است دولت در تاریخ ۲۴ آبان ماه با پرداخت ۲۷ درصد باقی مانده از مطالبات گندم کاران به ارزش ۲۷۰۰ میلیارد تومان، بدهی سال زراعی ۹۵-۹۶ را به طور کامل پس از حدود ۲ ماه تاخیر پرداخت کرد.

کاهش انگیزه تولید گندم و رواج دلالی دو نتیجه عدم پرداخت به موقع مطالبات گندم کاران

عدم پرداخت به موقع مطالبات گندم کاران تاثیرات نامطلوبی بر روند تولید و خرید این محصول غذایی داشته است.

از آنجایی که مطالبات گندم کاران طی سال های اخیر در موعد مقرر پرداخت نمی‌شد، کشاورزان برای فرار از بار بدهی ها و هزینه های خود به ناچار گندم های خود را به قیمت کمتر از نرخ خرید تضمینی گندم به دلالان می فروختند.

این موضوع علاوه بر سود کلان دلالان می تواند  به از دست رفتن انگیزه گندم کاران برای تولید در سال های آتی نیز منجر شود.

دولت اعتماد کشاورزان را با پرداخت به موقع مطالبات جلب کند

در این راستا جلال محمود زاده نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: پرداخت نکردن به موقع پول محصولات کشاورزی، باعث می شود کشاورزان برای اینکه زودتر به پول برسند محصول خود را با قیمتی پایین تر به دلالان و واسطه ها بفروشند.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه کشاورزان برای خرید بذر نیاز به پول دارند، گفت: فروش محصول به دلالان تنها یک فایده دارد؛ کشاورزان می توانند پول لازم برای خرید بذر جدید را فراهم کنند اما آنها مجبورند زیر قیمت محصول را بفروشند.

محمودزاده در ادامه با بیان اینکه دولت باید اعتماد کشاورزان را با پرداخت به موقع پول جلب کند، اظهار داشت: فروش محصول به دولت در نهایت به نفع کشاورزان است اما دولت با عملکرد ضعیف نتوانسته اعتماد و اطمینان لازم را ایجاد کند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تاخیر دولت در پرداخت پول خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم باعث تقویت دلالان و واسطه ها شده است.[۱]

عمده پول تخصیص یافته برای خرید گندم به حساب دولت باز می گردد

لازم به ذکر است حداقل ۷۰ درصد از میزان اعتبارات تخصیص یافته برای خرید گندم از کشاورزان در زنجیره ارزش این محصول دوباره به حساب دولت باز می گردد.

بنابراین نیاز است تا سازمان برنامه و بودجه با همکاری وزارت جهاد کشاورزی برنامه ی مدونی برای خرید گندم های سال آتی اتخاذ کند تا ضمن جلوگیری از رواج دلالی، خودکفایی در گندم حفظ شود.

پینوشت:

[۱] خبرگزاری ملت کد خبر ۳۵۶۷۲۱جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.