۰۲ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۸۰۸۹ ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: از ابتدای اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری تا مهر امسال، ۱.۶ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور به این سامانه ها مجهز شده اند. در یک برنامه ۱۰ ساله باید ۴ میلیون هکتار از اراضی کشور تحت پوشش سیستم های نوین آبیاری قرار گیرد.

به گزارش مقاومتی نیوز در بخش کشاورزی می توان با بکارگیری روش های جدید، مصرف آب در این بخش را به شدت کاهش داد. یکی از راهکارهای اساسی در این زمینه که بسیاری از کارشناسان بر آن اتفاق نظر دارند استفاده از آبیاری قطره ای تحت فشار در بخش کشاورزی است.

مهمترین تفاوت آبیاری قطره‌ای با سایر روش‌های آبیاری در این است که بین تبخیر-تعرق و مقدار آبی که باید به زمین داده شود، در یک دوره زمانی محدود (۲۴ تا ۷۲ ساعت) توازن برقرار می‌کند. این امر باعث می‌شود با توجه به محدود بودن میزان آب در دسترس، بیشترین بهره‌وری از آب حاصل شود.

یکی از پروژه هایی که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به وزرات جهاد کشاورزی برای جلوگیری از هدر رفت آب در بخش کشاورزی در سال ۹۶ محول کرده، توسعه سامانه‌های نوين آبياری در ۲۵۰ هزار هكتار از اراضی کشور است.

در همین خصوص علی مراد اکبری معاون وزیر جهاد کشاورزی در ۱۶ مرداد امسال گفته بود: طبق برنامه باید در طول برنامه ششم توسعه سالانه باید در حدود ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور سامانه آبیاری نوین اجرا شود.

تجهیز ۲۳۷ هزار هکتار از اراضی کشور به سامانه‌های نوین آبیاری

عباس زارع مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی نیز امروز اعلام کرد: ۶۵۷۳ پروژه سامانه های نوین آبیاری تا پایان مهر ماه سال جاری در ۸۵ هزار و ۸۹۲ هکتار از اراضی کشاورزی اجرا شده است.

وی افزود: علاوه بر سطح اجرا شده، این طرح در ۱۵۱ هزار و ۳۴ هکتار از اراضی کشاورزی در حال اجرا می باشد، ضمن این که مجموع سطوح اجرا شده و در حال اجرای سامانه های نوین آبیاری از ابتدای امسال ۲۳۶ هزار و ۹۲۶ هکتار است.

مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری معاونت آب و خاک گفت: از آغاز اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری تا مهر امسال، یک میلیون و ۶۸۶ هزار و ۹۷۲ هکتار از اراضی کشاورزی کشور به این سامانه ها مجهز شده اند.

فارس، برترین استان در توسعه سامانه های نوین آبیاری

بیشترین سطح اجرای سامانه های نوین آبیاری در هفت ماهه نخست امسال مربوط به استان فارس با ۱۱ هزار هکتار، اصفهان ۷۴۷۳ هکتار و همدان با ۵ هزار هکتار است.

استان های هرمزگان با اجرای سامانه های نوین آبیاری در ۴۵۳۵ هکتار، جنوب کرمان ۴۳۳۳ هکتار و تهران ۳۷۹۱ هکتار در رده های بعدی قرار دارند، ضمن این که  استان های البرز، گیلان و قم به ترتیب کمترین سطوح اجرایی سامانه های نوین آبیاری را در هفت ماهه نخست امسال به خود اختصاص داده اند.

گفتنی است اجرای این طرح یکی از طرح های اولویت دار در بخش کشاورزی است و در یک برنامه ۱۰ ساله باید ۴ میلیون هکتار از اراضی کشور تحت پوشش سیستم های نوین آبیاری قرار گیرد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.