۲۸ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۷۶۳۸ ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۲دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

وزیر سابق راه و شهرسازی به اظهارات معاون اول رییس‌جمهوری درباره پروژه‌های مسکن مهر مناطق زلزله زده واکنش نشان داد و گفت: اگر بازسازی مسکن های روستایی در دولت های نهم و دهم نبود قطعا تلفات زلزله بیش از میزان می بود.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از تسنیم، علی نیکزاد وزیر سابق راه و شهرسازی با متنی به اظهارات معاون اول رییس‌جمهوری پاسخ داد:

“انالله و انا الیه راجعون”
اتفاق ناگوار زلزله اخیر غرب کشور، سبب تأسف عمیق اینجانب گردید. ضمن عرض تسلیت و تعزیت به مردم عزیز ایران اسلامی و بخصوص مردم غیور و شریف غرب کشورمان و خانواده‌های عزادار جان‌باختگان و مجروحین ناچارم مطالبی را به استحضار مردم عزیزمان برسانم.

  • درحالی‌که همه نیروهای لشکری و کشوری، امدادی و سایرین مشغول امداد و نجات و اسکان موقت زلزله‌زدگان هستند، برخورد سیاسی و جناحی و غیراخلاقی، جفا در حق مردم و زلزله‌زدگان می‌باشد و سیاسیون از آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند.
  • مسکن مهر، طرحی ملی و مبتنی بر قانون ساماندهی و تولید و عرضه مسکن (مصوب مجلس شورای اسلامی) می‌باشد که در چارچوب مقررات و ضوابط فنی و با نظارت سازمان نظام‌مهندسی و بر اساس پروانه‌های صادره از سوی مراجع ذیصلاح و توسط پیمانکاران و انبوه‌سازان و سازندگان و تعاونی‌ها احداث گردیده است و بر اساس آمارهای صحیح و دقیق هیچ موردی از تخریب سازه ساختمان‌های مسکن مهر در این زلزله ارائه نگردیده است و تنها در مواردی تخریب دیوارهای جانبی و دیوارهای داخلی تعدادی از ساختمان‌ها که (توسط شرکت تعاونی مشاغل آزاد احداث گردیده) گزارش گردیده است که در جای خود لازم است بررسی و علت‌یابی گردد.
  • اینکه معاون اول محترم رییس‌جمهور برخلاف واقعیت اعلام نماید که اکثر خانه‌های تخریب‌شده مربوط به مسکن مهر است بسیار تأسف‌آور و پرداختن به اغراض سیاسی در چنین شرایط بحرانی دور از شأن مقامات عالی‌رتبه کشور است و در اولین ساعات وقوع زلزله بدون حضور میدانی چطور به این نکته کارشناسی رسیده است؟ جای بسی تعجب و حیرت است.
  • از مجموع ۸۸۸۴۰ واحد مسکن مهر شهری و روستایی احداثی در استان کرمانشاه  در دولت نهم و دهم تنها دیوارهای تعدادی از واحدهای مسکونی دچار آسیب گردیده و این در حالی است که در همین منطقه تعداد قابل‌توجهی از واحدهای مسکونی تخریب گردیده و فروریخته است و اشاره مقامات رسمی دولت به عمومیت تخریب‌ها در مسکن مهر دور از واقعیت است.
  • بنا بر آمارهای رسمی از مجموع ۴۳۲ عزیزی که در این حادثه دل‌خراش جان‌باخته‌اند، تنها 2 نفر از ساکنین واحدهای مسکن مهر بوده‌اند و بزرگنمایی برخی افراد نسبت به تلفات و خسارات ناشی از مسکن مهر جای تأسف دارد در این حادثه با توجه به اینکه بالغ‌بر 30500 واحد شهری و روستایی تخریب‌شده است اگر گفته معاون اول صحیح می‌باشد باید عمده تلفات در مسکن مهر می‌بود آیا این‌چنین است؟
  • با وجود شدت ۷.۳ ریشتری زلزله از این منطقه، با عنایت به نوسازی ۳۷۰۰۰ واحد مسکن روستایی در دولت نهم و دهم، خوشبختانه تلفات و خسارات ایجادشده در روستاها به حداقل رسیده است اگر بازسازی مسکن‌های روستایی در دولت نهم و دهم در استان کرمانشاه نبود تکرار غم‌بار تلفات زلزله بم با 6.5 ریشتر بیش از 26 هزار جان‌باخته و ده‌ها هزار مجروح دور از انتظار نبود
  • متأسفانه معاندان و مغرضان با انتشار تصاویر خرابی‌های ایجادشده توسط تروریست‌ها در سوریه و مصر در تلاش هستند تا این خرابی‌ها را به مسکن مهر نسبت دهند که انتظار می‌رود دستگاه‌های مسئول با روشنگری از این اقدام غیر اخلافی ممانعت نمایند.
  • دولت‌مردان بدانند که از عمر دولتشان نزدیک به 5 سال گذشته است بجای پاس دادن همه‌ی نابسامانی‌ها به دولت گذشته از عملکرد خودشان بگویند و رئیس محترم دولت هم بداند پروژه اعلامی‌تان در کرمانشاه را تعاونی مسکن مشاغل آزاد ساخته است نه دولت قبلی، دولت قبل تسهیلات ارزان‌قیمت و زمین ارزان به افراد واجد شرایط طبق قانون واگذار نموده است. آیا اگر 88840 واحد مسکن مهر شهری و روستایی ساخته نمی‌شد و مردم در ساختمان غیر مسکن مهر و غیر مقاوم اسکان می‌یافتند ویرانی آن مسکن‌ها فاجعه مصیبت‌بار بر مردم به وجود نمی‌آورد؟
  • اکنون زمان تمرکز بر امداد و نجات و رساندن آب و برق تأمین نیازهای اولیه زلزله‌زدگان عزیز از جمله پتو و غذا و پوشاک و لوازم گرمایشی می‌باشد و پرداختن به تسویه‌حساب‌های سیاسی دور از جوانمردی است.

انشا الله خداوند با همه ما با نیات و اعمالمان رفتار کند و مردم بزرگ ایران را از این امتحان سربلند بیرون آورد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.