۲۸ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۷۵۹۳ ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه واحدهای مسکن مهر باید به‌صورت دقیق و مورد به مورد بررسی شوند، گفت: شاید نتیجه این شود که یک پیمانکار یا مجموعه‌ای خوب کار نکرده باشد اما نباید کل سیاست مسکن مهر را زیر سؤال برد.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از خانه ملت، سید هادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از برخی هجمه‌ها به استاندارد نبودن واحدهای مسکن مهر، گفت: اظهارنظر در خصوص مسکن مهر باید با بررسی دقیق‌تری صورت بگیرد و نمی‌توان با وقوع زلزله که هنوز معلوم نیست میزان تخریب‌ها در واحدهای مسکن مهر و سایر ساختمان‌ها به چه میزان بوده اظهارنظر کرد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر ضرورت حضور گروه‌های کارشناس در مناطق زلزله‌زده و بررسی ابعاد زمین‌لرزه، افزود: با توجه به بزرگی زمین‌لرزه رخ‌داده در غرب کشور که تاکنون سابقه نداشته، می‌بینیم که تعداد قربانیان به نسبت زلزله‌های مشابه بسیار کمتر است که این نشان از بهبود ساخت‌وسازها و همچنین رعایت برخی اصول مهندسی دارد.

رشد اصول مهندسی در ساخت‌وسازها

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: زمین‌لرزه منجیل با بزرگی 7.1 ریشتر 40 هزار کشته و زلزله بم با 6.5 ریشتر 30 هزار کشته به جای گذاشت اما در حال حاضر با افزایش میزان قدرت زمین‌لرزه در غرب کشور از خسارت جانی آن به‌شدت کاسته شده و با تخریب 12 هزار واحد مسکونی 430 نفر از هم‌وطنانمان از بین رفته‌اند که هرچند این میزان نیز بسیار زیاد است اما در قیاس با دو زلزله اخیری که در کشور رخ‌داده نشان از بهبود وضعیت ساخت‌وسازها دارد.

بهادری با بیان اینکه طراحی ساختمان‌ها در حال حاضر باید به‌گونه‌ای باشد که انسان در زمان زمین‌لرزه در آن زنده بماند، تصریح کرد: خوشبختانه در واحدهای مسکن مهر و همچنین واحدهای مهندسی ساز غرب کشور معماری به‌گونه‌ای بوده که تعداد خسارت‌های جانی در آن‌ها حداقل بوده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تأکید بر اینکه گزارش‌ها حاکی از این است که عمدتاً تخریب بناها منجر به کشته شدن افراد نشده است، گفت: خسارت‌های وارده به ساختمان‌ها عمدتاً تخریب‌های دیوارها، نماها و تخریب ستون بوده و اظهارنظرها در خصوص واحدهای مسکن مهر با افراط همراه بوده است.

وی با بیان اینکه انتقاداتی به واحدهای مسکن مهر از جمله جانمایی نامناسب و برخی واگذاری‌ها به تعاونی‌ها وارد بوده است، افزود: نباید در خصوص این طرح عجولانه تصمیم‌گیری کرد زیرا تخریب این طرح در اذهان عمومی سودی برای کشور نخواهد داشت.

شاید پیمانکاری در واحدهای مسکن مهر کارشکنی کرده باشد

بهادری با تأکید بر اینکه واحدهای مسکن مهر باید به‌صورت دقیق و مورد به مورد بررسی شوند، گفت: شاید نتیجه این شود که یک پیمانکار یا مجموعه‌ای خوب کارنکرده قطعاً باید با آن‌ها برخورد شود اما اینکه کل سیاست مسکن مهر زیر سؤال برده شود و به لحاظ کیفیت ساخت آن را مردود بدانیم یعنی کیفیت نظام‌مهندسی کشور را موردقبول ندانسته‌ایم.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه در روند ساخت‌وسازها در سال‌های اخیر بهبودهایی حاصل‌شده است، تصریح کرد: در حال حاضر استاندارهای ساخت‌وساز با 10 سال پیش تفاوت داشته از این رو باید از این بهبود کیفیت‌ها حمایت کنیم، در غیر این صورت مردم از ساخت‌وساز کشور ناامید می‌شوند و از عدالت هم به دور است.

اعزام گروه‌های کارشناسی برای بررسی ابعاد زمین‌لرزه به منطقه

وی از اعزام گروه‌های کارشناسی با تجربه از دانشگاه‌ها به استان‌های زلزله‌زده برای بررسی ابعاد زمین‌لرزه خبر داد و گفت: باید گزارش‌هایی تهیه شود تا بتوان در خصوص افزایش آمادگی برای وقوع دوباره زلزله اقداماتی را انجام داد زیرا به‌صورت تقریبی هر 10 سال یک‌بار در ایران شاهد وقوع زلزله هستیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، تأکید کرد: تعداد کشته‌های کرمانشاه در قیاس با زلزله‌های قبل بسیار کمتر است از این رو به این جمع‌بندی می‌رسیم که نباید سیاست‌های کشور را زیر سؤال برده و فضای مهندسی کشور را سیاسی کنیم.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.