۲۹ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۷۵۵۲ ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۲دسته : خبر خارجی, نفت و انرژی
۰

پاتریک پویانه مدیرعامل شرکت توتال در مصاحبه ای با اشاره به الزام پایبندی این شرکت به قوانین آمریکا گفته است: رویکرد جدید ترامپ در مورد ایران می تواند به قرارداد این شرکت با ایران پایان دهد. این اظهارات در حالی انجام شده است که هنوز وزارت نفت پاسخی رسمی و متقن بر اساس متن قرارداد نفتی با توتال به مدیرعامل این شرکت نداده و مشخص نیست که آیا الزامات قانونی لازم برای جلوگیری یا افزایش هزینه خروج توتال از قرارداد با ایران دیده شده است یا خیر.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی در حال حاضر تنها ۴ ماه از انعقاد قرارداد ایران با توتال و یک شرکت چینی در زمینه توسعه یکی از میدان های گازی این کشور گذشته است اما در شرایطی که آمریکا به تازگی رویکرد خود را در زمینه توافق هسته ای ایران تغییر داده، شرکت توتال نیز با تردیدهایی در زمینه ادامه همکاری با ایران رو به رو شده است.

در همین راستا مدیرعامل شرکت توتال آقای پاتریک پویانه بار دیگر در مصاحبه ای صریحا اعلام کرده است که رویکرد جدید ترامپ در مورد ایران می تواند به قرارداد این شرکت با ایران پایان دهد.

مدیرعامل شرکت توتال همچنین گفته است این شرکت تنها در صورتی می تواند به همکاری با ایران ادامه دهد که ترامپ مسیری قانونی برای این کار باقی بگذارد. در غیر این صورت و در صورت تغییر رژیم تحریم های ایران، ادامه همکاری میسر نخواهد بود و این شرکت مجبور است در قرارداد خود با ایران تجدیدنظر نماید.

مدیرعامل شرکت توتال همچنین با ابراز تمایل به توسعه فعالیت های خود در آمریکا گفته است «ما دارایی های زیادی در آمریکا داریم که به تازگی به میزان آن اضافه کرده ایم و همچنین در این کشور مشغول به فعالیت هستیم. از این رو مجبوریم با قوانین تحریمی این کشور خود را تطابق دهیم.»

در حال حاضر به گفته مدیرعامل شرکت توتال، این شرکت در انتظار تصمیم کنگره آمریکاست تا از آینده رژیم تحریم های ایران اطمینان حاصل کند. در عین حال این شرکت امیدوار است که کنگره آمریکا تحریم جدیدی علیه ایران وضع نکند و ترامپ نیز پایبندی ایران به توافق هسته ای را به مانند گذشته تأیید نماید تا این شرکت بتواند مطابق برنامه ریزی انجام شده به قرارداد خود با ایران عمل نماید.

این اظهارات بار دیگر در حالی انجام شده است که هنوز وزارت نفت پاسخی رسمی و متقن بر اساس متن قرارداد نفتی با توتال به مدیرعامل این شرکت نداده و مشخص نیست که آیا الزامات قانونی لازم برای جلوگیری یا افزایش هزینه خروج توتال از قرارداد با ایران دیده شده است یا خیر.

پیش از این شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در نامه ای به وزیر نفت خواستار پاسخ شفاف این وزارتخانه به اظهارات مدیرعامل توتال شده بود.

منبع: سی ان انجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.