۲۷ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۷۵۰۴ ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

علی ابراهیمی با بیان این که واردات آب مجازی با توسعه کشت فراسرزمینی به کشور امکان پذیر است، گفت: متوقف شدن روند واردات دانه‌های روغنی فعلا ممکن نیست.

به گزارش مقاومتی نیوز، علی ابراهیمی در گفتگو با خانه ملت درباره وضعیت تولید روغن درکشور، گفت: سرمایه گذاری  در  تولید دانه های روغنی از  جمله محصولاتی نظیر کلزا  و کنجاله با توجه به شرایط  جغرافیایی نیمه خشک ایران از  نظر   اقتصادی و مصرف  منابع آبی به صرفه نیست.

عضوکمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: دستیابی به خودکفایی روغن نه تنها دشوار است بلکه نشدنی است، بنابراین یکی از راهکارهای اساسی برای ایجاد صرفه اقتصادی در تامین  روغن  کشور این است که ما به جای واردات دانه های روغنی، روغن های استاندارد را  در مسیر واردات قراردهیم، زیرا می توان با این شرایط در هزینه فرآوری روغن نیز صرفه جویی کرد.

نماینده مردم شازند در مجلس افزود: واردات بی رویه در محصولاتی از جمله شکر ، گندم و برنج به هیج وجه توجیه منطقی ندارد اما در مقابل  نمی توان واردات دانه های روغنی را متوقف کرد زیرا  ما در زمینه تولید روغن مزیت  اقتصادی مناسبی نداریم.

واردات آب مجازی با توسعه کشت فراسرزمینی به کشور امکان پذیر است

ابراهیمی تصریح کرد: واردات آب مجازی با توسعه کشت فراسرزمینی به کشور امکان پذیر است و این در حالی است که سرمایه گذاری در تولید دانه های روغنی درکشت فراسرزمینی راهبردی برای کاهش وابستگی به روغن و دور زدن تحریم های احتمالی است.

 وی ادامه  داد: با  توجه به اینکه  روغن جز کالاهای اساسی و غذایی  کشور  است، اگر فکری برای وابستگی به روغن نشوند در  تحریم های احتمالی  برای تامین روغن با مشکل روبرو می شویم، بنابراین بهترین راهبرد این است که محصولات آب بر همچون دانه های روغنی  را برای تولید  روغن  به  کشت فراسرزمینی منتقل کنیم.

عضوکمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه واردات آب مجازی با توسعه کشت فراسرزمینی به کشور رقم می خورد، یادآورشد: از نظرجغرافیایی در منطقه نیمه خشک به سرمی بریم بنابراین با این شرایط ظرفیت  مناسبی  برای تولید دانه های روغنی در کشور برای رسیدن به خودکفایی روغن وجود ندارد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.