۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۶۵۴۱ ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶دسته : تولید و اشتغال, خبر
۰

یحیی آل اسحاق در تبیین علت سقوط ۴ پله ای ایران در شاخص جهانی سهولت کسب و کار گفت: تنها ۳۰ درصد مشکل به تحریم‌ها مربوط می‌شود و ۵۰ درصد به عوامل داخلی و تدبیر مربوط می‌شود.

به گزارش مقاومتی نیوز یحیی آل اسحاق ۱۴ آبان در واکنش به انتشار گزارش بانک جهانی در مورد شاخص سهولت کسب و کار  و علت کاهش رتبه جهانی ایران اظهار داشت: تنها ۳۰ درصد مشکل به تحریم‌ها مربوط می‌شود و ۵۰ درصد به عوامل داخلی و تدبیر مربوط می‌شود. نظام تدبیر ما باید با واقعیت‌های امروز اقتصاد همخوانی داشته باشد اما متاسفانه هنوز که هنوز است عمده اقتصاد ما دولتی مدیریت می‌شود[۱].

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: اینکه ما دو سال پیش در رتبه ۱۱۸ قرار داشتیم و بعد به مرحله ۱۲۰ و امروز به رتبه ۱۲۴ رسیده‌ایم روند خوبی نیست. اصلا همان رتبه ۱۱۸ نیز رتبه خوبی نبود؛ یعنی ما در بین ۱۹۰ کشور رتبه ۱۱۸ گرفته‌ایم. مفهوم آن این است که هزینه‌های تولید ما بالا و امکان مانور و قدرت رقابت‌مان پایین آمده است.

وی افزود: این صورت مسئله پاسخ روشنی دارد؛ یک عامل آن مربوط به روابط بین‌الملل رقبای ماست، یعنی رقبای ما آزادی‌های عمل بیشتر و همراهی‌های گسترده‌تری دارند. برخورد سایر کشورها با آنها و شیوه سیاسی‌کاری‌ای که با آنها دارند مشابه برخوردشان با ما نیست؛ آنها تحریم ندارند ولی متاسفانه ما دچار تحریم هستیم. آنها روابط بانکی راحت‌تری دارند ولی ما روابط بانکی سختی با بسیاری از کشورها داریم.

لزوم سبک سازی دولت

وزیر اسبق بازرگانی با اشاره به اقتصاد دولتی افزود: ما بارها اعلام کرده‌ایم باید دولت سبک‌سازی شود اما در عمل به هیچ عنوان سبک‌سازی نمی‌شود. ما در حوزه‌های نظام بهره‌وری باید تولیدمان بهتر شود، در صورتی که ۵۰۰ میلیارد دلار دارایی‌های ما دولتی است، یعنی اگر حتی در حد دو درجه بهره‌وری ما بالاتر برود در حد ۵۰ میلیارد دلارسود درآمد نفتی کشور بالاتر می‌رود.

مشکل انجماد دارایی ها

آل‌اسحاق در مورد دارایی ها در اقتصاد کشور گفت: ما در فعالیت‌های اقتصادی انجماد دارایی‌ها را داریم. حدود ۵۰ درصد از دارایی‌های نظام بانکی ما منجمد شده است؛ یعنی در نظام بانکی و تسهیلاتی وقتی می‌خواهیم فعالیت کنیم ۵۰ درصد از دارایی‌های ما از حد انتفاع خارج است ولی کشورهای دیگر از هر یک ریال یا یک سنت خود بهترین استفاده را می‌کنند.

آل‌اسحاق این را هم گفته که یکی از شاخص‌های بهبود تصدی کسب ‌و کار، تسهیل و شفاف شدن روابط بانکی است.

پینوشت:

[۱] افکار نیوز کد خبر: ۶۷۹۲۷۳جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.