۲۲ آذر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۶۲۹۳ ۱۱ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۵دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

یکی از سیاست‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی در راستای اقتصاد مقاومتی توسعه گلخانه‌هاست با این وجود به نظر می رسد بین آمار ارائه شده توسط این وزراتخانه و آمار ستاد اقتصاد مقاومتی در خصوص این پروژه اختلاف فاحشی وجود داشته باشد.

به گزارش مقاومتی نیوز، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در اردیبهشت ماه سال جاری برنامه ۱۹ دستگاه از جمله وزارت جهاد کشاورزی را برای تحقق اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۶ ابلاغ نمود.

توسعه ۲۶۱۳ هکتاری واحدهای گلخانه ای؛ پروژه ستاد اقتصاد مقاومتی برای وزارت کشاورزی

یکی از پروژه های ابلاغی ستاد اقتصاد مقاومتی به وزارت جهاد کشاورزی، توسعه، اصلاح و بازسازی ۲۶۱۳ هکتار از واحدهای گلخانه ای در سطح کشور است.

کشت گلخانه ای تاثیر بسزایی در افزایش تولید محصولات کشاورزی دارد چرا که فناوری تولید محصولات گلخانه‌ای و توسعه واحدهای کشت‌ گلخانه‌ای به افزایش بهره ‌وری، رشد اقتصادی در محصولات کشاورزی و خوداتکایی می انجامد و راهبردی برای ارزآوری و تولید ثروت در بخش کشاورزی محسوب می شود.

در همین خصوص محمد علی طهماسبی، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اوایل مرداد ماه سال جاری گفت: در حال حاضر ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار گلخانه در سطح کشور وجود دارد که براساس برنامه ششم توسعه باید به  ۴۸ هزار و ۳۰۰ هکتار گلخانه در کشور برسد.

صرفه جویی ۴ میلیارد متر مکعبی در مصرف آب با توسعه گلخانه ها

سیدمصطفی سیدپور مجری طرح گلخانه های کشور نیز ۲۱ مهرماه سال جاری در جمع خبرنگاران گفت: با توسعه گلخانه‌ها در برنامه ششم توسعه نزدیک به ۴ میلیارد متر مکعب در مصرف آب کشاورزی صرفه‌جویی خواهد شد.

همچنین طهماسبی اوایل هفته جاری در مورد برنامه‌های این معاونت برای توسعه کشت گلخانه‌ها گفت: طرح توسعه گلخانه ها با هدف انتقال تولید محصولات سبزی و صیفی از محیط باز به گلخانه از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی است.

وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح توسعه گلخانه‌ها از سال گذشته آغاز و در حدود دو هزار هکتار گلخانه با هدف استفاده بهینه از منابع زیرزمینی در کشور احداث شده است.

وزارت جهاد کشاورزی هنوز هیچ آماری از میزان تحقق توسعه گلخانه ها در سال جاری ارائه نداده است

طبق گفته طهماسبی، امسال اجرای طرح توسعه گلخانه‌ها در سطح حدود ۲ هزار و ۲۴۰ هکتار در دستور کار قرار دارد، این در حالی است که این مقدار کمتر از پروژه محول شده ستاد اقتصاد مقاومتی به وزرات جهاد کشاورزی است. با این حال هنوز این وزارتخانه هیچ آمار دقیقی از اوایل سال جاری تاکنون در خصوص میزان تحقق این پروژه ارائه نکرده است.

گفتنی است برای اجرای طرح توسعه گلخانه ها، سال گذشته یک هزار و ۵۰۰ هکتار زمین در کشور مورد هدفگذاری قرار گرفت که یک هزار و ۲۰۰ هکتار آن به مرحله اجرا درآمد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.