۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۶۱۳۱ ۱۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸دسته : تولید و اشتغال, خبر
۰

بر اساس گزارش محیط و کسب و کار بانک جهانی که هر ساله منتشر می شود، وضعیت ایران در این شاخص با وجود بهبود نمره، سقوط ۴ پله ای در رتبه را نشان می دهد.

به گزارش مقاومتی نیوز بانک جهانی هر ساله امتیاز و رتبه برخی کشورها را از منظر اقداماتی که در راستای تسهیل کسب و کار و بهبود محیط آن انجام داده اند، تعیین می کند. به واسطه این رتبه بندی می توان سختی یا آسانی ورود کارآفرینان به حوزه کسب و کار را سنجید.

این نهاد در تازه‌ترین گزارش خود موسوم به «گزارش محیط کسب و کار ۲۰۱۸» به مقایسه ۱۹۰ کشور جهان از نظر سهولت فعالیت‌های اقتصادی و وضعیت محیط کسب و کار آن ها پرداخته است.

بر اساس ارزیابی این نهاد بین المللی که بر پایه آمار مربوط به یک‌ساله منتهی به ژوئن ۲۰۱۷ (خرداد ۹۶) تهیه شده رتبه محیط کسب و کار در ایران کاهش یافته است. این درحالیست که نمره کسب و کار ایران افزایش یافته است.

نمودار زیر نمره ایران در سالهای گذشته را نمایش می دهد:

شاخص کلی محیط کسب و کار ایران بهبود یافت

بر اساس گزارش بانک جهانی ایران امسال در شاخص کلی محیط کسب و کار نمره ۵۷.۴۸ را بدست آورده است که اندکی نسبت به سال قبل افزایش داشته است. ایران در گزارش سال قبل این سازمان نمره  ۵۷.۲۶ را بدست آورده بود. بر این اساس نمره محیط کسب و کار در ایران کمی بهتر شده است.

اولین گزارش بررسی فضای کسب وکار بانک جهانی، در سال ۲۰۰۳ و با درنظرگرفتن ۵ شاخص و ۱۳۳ کشور منتشر شده است. در حال حاضر، ۱۰ شاخص و ۱۹۰ کشور در این بررسی حضور دارند.

شاخص کلی فضای کسب و کار که به نام سهولت کسب و کار معروف است، بر پایه ۱۰ زیرشاخص با عناوین آغاز کسب و کار، کسب مجوز، ثبت دارایی ها، کسب اعتبارات، حمایت از سرمایه گذاری، مالیات، تجارت، اجرای قراردادها و ورشکستگی و دریافت انرژی برق محاسبه می‌شود. این شاخص در واقع نشان دهنده سهولت و مناسب بودن هرکشور برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است.

نزول ۴ پله ای ایران در شاخص سهولت کسب و کار

ایران در رده بندی جهانی فضای کسب و کار میان ۱۹۰ کشور در رده ۱۲۴ جهان قرار گرفته است که نسبت به سال قبل ۴ پله نزول داشته است. در گزارش سال گذشته بانک جهانی رتبه جهانی ایران از نظر فضای کسب و کار ۱۲۰ اعلام شده بود. ایران در سال قبل نیز در این رده بندی ۲ پله نزول را تجربه کرده و از رتبه ۱۱۸ به رتبه ۱۲۰ تنزل کرده بود.

شکل زیر عملکرد کشورهای مختلف در سال ۲۰۱۷ را نمایش می دهد:جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.