۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۵۹۱۰ ۰۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۲دسته : رتبه‌بندی بانک‌ها, گزارش تحلیلی, نظام مالی کارشناس: احمد شاه محمدی
۳

بانک های معتبر جهان سالانه اطلاعات خود را برای نشریه بنکر ارسال نموده و این نشریه پس از رتبه بندی بانک ها، ۱۰۰۰ بانک برتر را معرفی می کند. این درحالیست که در ایران تاکنون نتایج رتبه بندی بانک ها منتشر نشده و بانک مرکزی نیز وعده خود در انتشار نتایج رتبه بندی بانک ها تا پایان مهرماه را محقق نکرده است.

به گزارش مقاومتی نیوز نشریه بنکر هر ساله در ماه جولای رتبه بندی ۱۰۰۰ بانک برتر را بر اساس شاخص های مختلفی منتشر می نماید.

بانک‌های سراسر جهان هر ساله اطلاعات مختلفی اعم از اقلام ترازنامه، سود و زیان، نسبت های مرتبط با کفایت سرمایه، تعدا کارکنان، شعبه ها، اطلاعات مرتبط با حاکمیت شرکتی و سایر اطلاعات و نسبت های مالی را به نشریه بنکر ارسال می کنند و تیم ارزیابی بنکر با دریافت و جمع آوری این اطلاعات به رتبه بندی و ارزیابی بانک‌ها می پردازند.

شرط اولیه نشریه بنکر برای قرار گرفتن بانک‌ها در این رتبه بندی این است که حداقل ۴۴۲ میلیون دلار سرمایه داشته باشند که این رقم ۳۸ میلیون دلار بالاتر از حداقل سرمایه لازم در سال ۲۰۱۶ است.

نشریه بنکر برای رتبه بندی ۱۰۰۰ بانک برتر، تمامی ارقام را به دلار تبدیل می کند تا یک رتبه بندی قابل مقایسه را ایجاد کند.

نتایج رتبه بندی اخیر ۱۰۰۰ بانک برتر توسط نشریه بنکر، نشان می دهد که سرمایه بانکها ۳.۸۵ درصد افزایش پیدا کرده است و همچنین نسبت به سال ۲۰۰۸ رشد  درصدی را تجربه کرده است.

جدول زیر ۱۰ بانک برتر را به انتخاب نشریه بنکر برای سال ۲۰۱۷ نشان می دهد:

سرمایه (میلیون دلار)کشوربانکرتبه
۲۸۱,۲۶۲CHINAICBC۱
۲۲۵,۸۳۸CHINACHINA CONSTRUCTION BANK۲
۲۰۸,۱۱۲USJP MORGAN۳
۱۹۹,۱۸۹CHINABANK OF CHINA۴
۱۹۰,۳۱۵USBANK OF AMERICA۵
۱۸۸,۶۲۴CHINAAGRICULTURAL BANK OF CHINA۶
۱۷۸,۳۸۷USCITIGROUP۷
۱۷۱,۳۶۴USWELLS FARGO۸
۱۳۸,۰۲۲UKHSBC۹
۱۳۵,۹۴۴JAPANMITSUBISHI UFJ FINANCIAL GROUP۱۰

گفتنی است بانک ملی ایران به عنوان بزرگترین بانک ایران، در سال ۱۳۹۴ سرمایه ای برابر ۲.۲۲۶ میلیون دلار داشته است.

رتبه بندی بانک ها در ایران

در ایران هنوز هیچ رتبه بندی مشخص برای بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام و منتشر نشده است و تاکنون با گذشت سالیان سال از عمر نظام بانکی، هیچ سازمان و نهادی به رتبه بندی بانک‌ها و انتشار نتایج آن نپرداخته است.

مقاومتی نیوز به عنوان یک نهاد تحلیلی-رسانه ای برای اولین بار اقدام به رتبه بندی بانک‌ها و موسسات اعتباری در ایران نمود و در گزارشات مختلف اقدام به انتشار نتایج رتبه بندی کرد.

در نمودار زیر نتایج نهایی رتبه بندی بانک‌ها و موسسات اعتباری که با استفاده از ۱۲ شاخص توسط مقاومتی نیوز انجام گرفته، آمده است:

رتبه در سال ۱۳۹۴بانک و موسسه اعتباری
۱بانک سینا
۲بانک کارآفرین
۳بانک پاسارگاد
۴بانک خاورمیانه
۵موسسه اعتباری کوثر مرکزی
۶بانک دی
۷بانک شهر
۸بانک پارسیان
۹موسسه اعتباری ملل (عسگریه)
۱۰بانک اقتصادنوین
۱۱بانک حکمت ایرانیان
۱۲بانک انصار
۱۳بانک توسعه صادرات ایران
۱۴بانک ملت
۱۵بانک قوامین
۱۶بانک سامان
۱۷بانک صادرات
۱۸بانک تجارت
۱۹بانک صنعت و معدن
۲۰بانک آینده
۲۱بانک سپه
۲۲بانک توسعه تعاون
۲۳بانک ملی
۲۴بانک مسکن
۲۵پست بانک
۲۶بانک گردشگری
۲۷بانک کشاورزی
۲۸بانک سرمایه
۲۹بانک ایران زمین
۳۰بانک رفاه کارگران

لازم به ذکر است که دو بانک قرض الحسنه و ۳ موسسه مالی که به تازگی مجوز خود را دریافت نموده اند، در این رتبه بندی مورد بررسی قرار نگرفته اند.

وعده رئیس بانک مرکزی به اعلام رتبه بندی بانک ها تا پایان مهر

این درحالی است که رئیس کل بانک مرکزی در شهریورماه سال جاری بیان داشت که رتبه بندی بانک‌ها و موسسات اعتباری را به شرکت مشاوره رتبه بندی اعتباری ایران واگذار کرده است و تا پایان مهر ماه نتایج آن اعلام خواهد شد.

علیرغم اینکه تاکنون نتایج رتبه بندی مذکور با وجود پایان یافتن مهرماه منتشر نشده، لازم به ذکر است که رتبه بندی بانک ها به شرکتی واگذار شده که نه تنها تخصصی اصلی آن رتبه بندی نیست، بلکه خود بانکها و موسسات اعتباری سهامدار آن شرکت هستند و امکان تعارض منافع وجود دارد که یک اقدام غیر منطقی و خلاف قواعد بانکی به نظر می رسد.

منابع:

http://www.thebanker.com/Top-1000-World-Banks

روزنامه دنیای اقتصاد

 1. نتایج رتبه بندی بانکها اعلام شده است.

  irancreditscoring.com/Services/Article/View.aspx?OId=63

  ۱۰
  • اینکه برای سال ۹۳ است ... واقعا جای تاسف دارد. مقاومتی نیوز بدون هیچگونه رانت اطلاعاتی سال ۹۴ را رتبه بندی کرده آنوقت این موسسه با مجوز بانک مرکزی سال ۹۳ را کرده که به هیچ دردی نمیخورد

   ۰۱

 2. سال ۹۴ و سال ۹۵ هم ظرف یکی دو ماه آینده انجام می شود.

  ۰۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.