۲۸ خرداد ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۴۴۰۰ ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۹ کارشناس: احمد شاه محمدی دسته : رتبه‌بندی بانک‌ها, گزارش, نظام مالی
۱۰

برای اولین بار در کشور نتایج رتبه بندی ۳۰ بانک در سال ۱۳۹۴ توسط مقاومتی نیوز منتشر شد. این اولین بار است که این نتایج در یک رسانه منتشر می شود.

در ادامه سلسله گزارش های مقاومتی نیوز در خصوص رتبه بندی بانک ها بر اساس شاخص های مالی، این پایگاه به عنوان اولین رسانه ای که به رتبه بندی بانک‌ها و موسسات اعتباری و انتشار آن پرداخته است، با استفاده از ۱۲ شاخص بانکی به رتبه بندی بانکها و موسسات اعتباری اقدام کرد.

نحوه انجام رتبه بندی بر اساس ۱۲ شاخص

در این رتبه بندی هر کدام از بانک‌ها و موسسات اعتباری در هر یک از ۱۲ شاخص بانکی، نمره ای از ۱ تا ۵ را به خود اختصاص داده اند. نمره ۱ وضعیت مناسب بانک و موسسه اعتباری و نمره ۵ وضعیت بد بانک و موسسه اعتباری را نسبت به سایر بانکها در شاخص مورد بررسی نشان می دهد. یعنی هرچه امتیاز بانک به عدد یک نزدیک باشد، نشان از موفقیت نسبی بانک و موسسه اعتباری در شاخص مذکور دارد.

در این رتبه بندی ۱۲ شاخص کفایت سرمایه، نسبت سود (زیان) انباشته به سرمایه، نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات، هزینه سرانه کارکنان، سود سرانه کارکنان، هزینه به ازای هر شعبه، سود به ازای هر شعبه، نسبت تسهیلات به سپرده، نسبت سود به هزینه، نسبت سپرده به شعب، نسبت ماندگاری سپرده و نسبت پوشش نوسانات طبق روش CAMEL مورد استفاده قرار گرفته است.

نتایج این رتبه بندی که بر اساس اطلاعات ترازنامه بانک ها در سال ۱۳۹۴ تهیه شده و پیشتر در هر یک از ۱۲ شاخص منتشر شده، در جدول زیر آمده است:

رتبه در سال ۱۳۹۴ بانک و موسسه اعتباری امتیاز
۱ بانک سینا ۲۲.۷۴
۲ بانک کارآفرین ۲۳.۸۰
۳ بانک پاسارگاد ۲۴.۴۲
۴ بانک خاورمیانه ۲۵.۰۳
۵ موسسه اعتباری کوثر مرکزی ۲۶.۲۰
۶ بانک دی ۲۷.۱۴
۷ بانک شهر ۲۷.۶۴
۸ بانک پارسیان ۲۹.۳۷
۹ موسسه اعتباری ملل (عسگریه) ۲۹.۴۹
۱۰ بانک اقتصادنوین ۳۰.۱۲
۱۱ بانک حکمت ایرانیان ۳۰.۷۰
۱۲ بانک انصار ۳۱.۲۳
۱۳ بانک توسعه صادرات ایران ۳۲.۸۹
۱۴ بانک ملت ۳۳.۳۶
۱۵ بانک قوامین ۳۴.۳۲
۱۶ بانک سامان ۳۴.۵۱
۱۷ بانک صادرات ۳۵.۸۳
۱۸ بانک تجارت ۳۶.۶۸
۱۹ بانک صنعت و معدن ۳۷.۴۹
۲۰ بانک آینده ۳۸.۴۶
۲۱ بانک سپه ۳۹.۷۲
۲۲ بانک توسعه تعاون ۳۹.۷۴
۲۳ بانک ملی ۴۱.۱۳
۲۴ بانک مسکن ۴۱.۵۹
۲۵ پست بانک ۴۲.۲۸
۲۶ بانک گردشگری ۴۳.۴۶
۲۷ بانک کشاورزی ۴۴.۷۶
۲۸ بانک سرمایه ۴۵.۹۵
۲۹ بانک ایران زمین ۴۵.۹۸
۳۰ بانک رفاه کارگران ۴۶.۴۲

رتبه بندی بانک‌ها و موسسات اعتباری در سال ۱۳۹۵ به زودی

صورت های مالی برخی از بانک‌ها و موسسات اعتباری برای سال مالی ۱۳۹۵ منتشر نشده است؛ پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی (مقاومتی نیوز) در آینده و با انتشار صورت های مالی سال ۱۳۹۵، بانک‌ها و موسسات اعتباری را برای این سال نیز به صورت جامع تر و کامل تر از سال ۱۳۹۴ رتبه بندی خواهد کرد.

 1. از آقای شاه محمدی تشکر میکنم با این مطالب خوبی که میگذارن......
  واقعا مفید بود.

  ۱۴
 2. ممنون از مطالب مفیدتون
  با توجه به نمره بندی از خوب ۱ تا بد ۵ برای ۱۲ معیار بنابراین بدترین بانک باید ۶۰ امتیاز و بهترین بانک باید ۱۲ امتیاز داشته باشه.
  چطوری بانک ملی و بانک رفاه در این رده بندی جزو بدترین بانکها هستند.
  همچنین این رده بندی با موضوع زیان انباشته بانکها دارای سنخیت نمیباشد.
  بهتر بپرسم، در حال حاضر با توجه به توضیحات به کدوم بانک میشه اعتماد کرد.
  ممنون میشم که برام توضیح بدید

  ۴۷
 3. *گرفتن نمره ۱۲ یا ۶۰ در صورتی درسته که یک بانک در همه شاخص ها بهترین وضعیت و یا بدترین وضعیت رو داشته باشه. حال اینکه اگه شما به سایر مطالب رجوع کنید می بینید که اینطوری نیست.
  * به خاطر وضعیتشون در شاخص ها امتیاز پایینی بدست آوردن.
  * باید گفت بانکهای بزرگ و دولتی به خاطر حمایت دولت و بانک مرکزی دچار مشکل نمی شوند و بهتر اینکه بگوییم مشتریان این بانکها دچار مشکل نمی شوند.

  ۱۲
 4. فقط بانک کشاورزی همه چیزش عالیه مخصوصا موبایل بانک جدیدش و خدمات الکترونیکیش دولتی هم هست و توی خیلی چیزا پیشتازه

  ۳۰
 5. مراقب بانک آینده باشید وضعیتش بدجوری خرابه

  ۴۱۰
 6. ممنون. شما که اطلاع دارید میشه بیشتر توضیح بدید. خرابه یعنی چی. همینطور که نمیشه نظر داد. لطف کنید مستندات ارایه کنید که مردم بهتر درک کنند. من کلی پول اونجا دارم. این حرف شما چه معنی دارد. لطفا توضیح بدید.

  ۰۰
 7. بد ترین و عقب مانده ترین بانک از نظر خدمات بانک رفاه و بهترین بانک پاسارگاد میباشد. کارکنان بانک رفاه غیر از کارت ملی هیچ سند دیگری مانند شناسنامه جدید با شماره ملی - گذرنامه - گواهینامه - اثر انگشت و تجمیع همه مدارک و اشرنگشت را هم نه میفهمند و قبول ندارند . این موضوع باعث مشکلات زیاد مراجعین میشود اما در بانک پاسارگاد با وجود دستگاه انگشت نگار نیاز به مدارک فوق هم نیست و در صورت همراه نداشتن کار شما را انجام میدهند . در بقیه بانک ها با داشتن شناسنامه جدید کار انجام میدهند . بدبختی بازنشستگان تامین هم اینست که اجبارا گرفتار این بانک عقب مانده اند

  ۰۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.