۲۶ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۴۳۸۶ ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸دسته : تجارت و ارز, خبر خارجی
۱

تا پیش از صبحت های تنش آفرین ترامپ نیز به دلیل عدم اطمینان های موجود، بانک های اروپایی حاضر به تأمین مالی قراردادهای خرید هواپیمای ایران نشده بودند؛ با این حال صحبت های اخیر ترامپ شرایط را به مراتب پیچیده تر کرده و احتمال به کلی کنار گذاشته شدن این قراردادها را افزایش داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته از تایید رسمی پایبندی ایران به توافق هسته ای خودداری کرد و هشدار داد که ممکن است به این توافق پایان دهد.

به این ترتیب اکنون رویکرد رسمی آمریکا در قبال قرارداد هسته ای ایران دچار تغییر شده و این مسئله می تواند تأثیرات قابل توجهی بر روابط دیگر کشورها با ایران داشته باشد.

یکی از مهم ترین عواقب این تصمیم ترامپ ایجاد عدم اطمینان در زمینه نهایی شدن قراردادهای خرید هواپیما توسط ایران است. اهمیت این مسئله به قدری زیاد است که می تواند بر تصمیمات سیاسی هر دو طرف نیز اثر گذار باشد.

ایران تا به حال در مجموع قرارداد خرید ۲۰۰ هواپیمای مسافربری از سه شرکت بوئینگ، ایرباس و ATR را منعقد کرده که مجموعا بیش از 36 میلیارد دلار ارزش این قرارداد هاست.

اما حتی تا پیش از صبحت های تنش آفرین ترامپ نیز به دلیل عدم اطمینان های موجود بانک های اروپایی حاضر به تأمین مالی این قراردادها نشده بودند و صحبت های اخیر ترامپ احتمال به کلی کنار گذاشته شدن این قراردادها را افزایش داده و شرایط را برای مشارکت بانک های اروپایی در تأمین مالی این قراردادها به مراتب سخت تر نموده است.

قرارداد خرید هواپیمای ایران ایر با شرکت بوئینگ که بالغ بر ۱۶.۵ میلیارد دلار ارزش دارد، اولین قرارداد این شرکت بزرگ آمریکایی با طرف های ایرانی از سال ۱۹۷۹ میلادی محسوب می شود.

برهم خوردن این قرارداد تجاری بزرگ که مزایای زیادی برای کشور آمریکا خواهد داشت، یکی از دستاویزهای مخالفان خروج آمریکا از برجام نیز محسوب می شود.

صحبت های اخیر ترامپ در مورد عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای و احتمال خروج آمریکا از این توافق با مخالفت مقامات کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین مواجه شده و مقامات ایرانی نیز به شدت از اظهارات ترامپ ابراز نارضایتی نموده اند.

منبع: رویترز

  1. مهمترین نیاز ایران قطارهای سریع السیر است که باعث توسعه توریسم داخلی و کاهش حوادث جاده ای و کاهش مصرف سوخت خواهد شد

    ۰۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.