۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۳۷۲۸ ۲۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷دسته : تولید و اشتغال, خبر
۰

افزایش کیفیت و رقابت پذیری تایرهای ایرانی در مقایسه با نمونه‌های کره‌ای و ژاپنی منجر به صادرات محصولات یزدتایر به کشور فرانسه برای استفاده در خط تولید رنو شده است.

به گزارش مقاومتی نیوز محمدرضا گنجی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر ایران امروز در گفتگویی کل صادرات تایر در سال گذشته را حدود ۲۵ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: دریافت استانداردهای معتبر جهانی و استفاده از تکنولوژی وردنشتاین هلند توسط شرکت یزد تایر موجب گردید تا این شرکت موفق به کسب تاییدیه شرکت رنو فرانسه شده و در لیست خریدهای این شرکت قرار گیرد.

گنجی افزود: در حال حاضر عمده صادرات تایرهای ایرانی به کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، پاکستان و برخی از کشورهای عربی و آفریقایی مثل نیجریه و الجزایر صورت می گیرد.

وی اظهار داشت: با توجه به کسب این تاییدیه، مذاکراتی با برند فولکس واگن آلمان برای استفاده از تایرهای ایرانی در محصولات این شرکت صورت گرفته تا پس از دریافت تاییدیه این کمپانی، صادرات تایرهای ایرانی به شرکت های این کمپانی در سراسر دنیا صورت گیرد.

۷۵ درصد از بازار تایر کشور در اختیار تولیدکنندگان داخلی است 

هم اکنون تولیدکنندگان داخلی حدود ۷۵ درصد نیاز کشور به تایر را تامین می‌کنند و این میزان تا سال آینده به حدود ۸۵ درصد خواهد رسید.

از سوی دیگر، در حال حاضر بیش از ۲۵ درصد باقیمانده نیاز کشور به تایر توسط تجاری که پروانه واردات دارند انجام می‌شود اما این واردات بیش از نیاز کشور است؛ چرا که عمده واردات مربوط به سایزهای پرمصرفی است که در ایران تولید می شود و مشابه داخلی آن در بازار موجود است. در واقع به نوعی واردات به عنوان رقیب تولید داخلی فعالیت می کند و نه جبران کمبود بازار.

برنامه وزارت صنعت برای افزایش تولید و صادرات تایر

در شرایط فعلی میزان صادرات تایر از ایران تنها حدود ۱۰۰ میلیارد تومان است و حدود ۵ درصد کل تولیدات داخلی را تشکیل می دهد.

بنابراین در حال حاضر، صادرات تایر کم‌تر از ۰.۱ درصد صادرات صنعتی کشور را در اختیار دارد و مطابق برنامه راهبردی وزارت صنعت در سال ۱۴۰۴ باید به سهم ۱ درصد از کل صادرات کشور دست یابد. یعنی میزان آن ده برابر شود.

مطابق این برنامه ظرفیت تولید صنایع تایرسازی کشور تا سال ۱۴۰۴ باید به میزان ۷۰۰ هزار تن (یعنی حدود دو برابر ظرفیت فعلی) برسد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.