۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۳۳۹۷ ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

محمود حجتی از بررسی نرخ خریدهای تضمینی گندم و سایر محصولات کشاورزی در شورای اقتصاد خبر داد و گفت: به دلیل اختلاف نظری که با سازمان برنامه و بودجه ایجاد شده، این نرخ هنوز اعلام نشده است.

به گزارش مقاومتی نیوز، محمود حجتی ۱۸ مهرماه در خصوص عدم اعلام نرخ خریدهای تضمینی سال زراعی آینده گفت: در تلاش هستیم تا این نرخ هرچه زودتر اعلام شود.

طبق قانون دولت باید در پایان شهریور ماه و برای سال زراعی جدید، نرخ خریدهای تضمینی سال آینده را طبق تورم هر ساله با پیشنهاد وزارت جهادکشاورزی محاسبه و به کشاورزان اعلام کند.

اما بعد از گذشت حدود ۳ هفته از زمان تعیین شده، همچنان این نرخ ها اعلام نشده است و طبق شنیده ها سازمان برنامه و بودجه مخالف اصلی افزایش نرخ خریدهای تضمینی بوده و از افزایش قیمت ها جلوگیری می نماید.

حجتی سازمان برنامه را مانع اعلام نرخ خرید تضمینی گندم می داند

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در خصوص افزایش قیمت خرید تضمینی گندم اظهار داشت: قیمت خرید تضمینی گندم باید قبل از فصل کشت تعیین تکلیف و اعلام می شد، به این جهت وزارت جهاد کشاورزی مردادماه پیشنهاد خود را تقدیم دبیرخانه شورای اقتصاد کرد.

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: با این حال اختلاف نظری بین وزارت جهاد کشاورزی و کارشناسان سازمان برنامه و بودجه وجود دارد و بحث در این زمینه همچنان در کمیسیون دولت ادامه دارد.

وی با بیان اینکه اختلاف نظر به قوت خود باقی است،  گفت: امیدواریم هرچه زودتر دبیرخانه شورای اقتصاد به جمع بندی برسد و قیمت خرید تضمینی گندم اعلام شود.[۱]

۳۰ درصد  مطالبات گندم کاران پرداخت نشده است

نکته قابل توجه در موضوع خریدهای تضمینی آن است که سال گذشته نیز این نرخ بعد از ۶ ماه تاخیر به اطلاع کشاورزان رسید، اما همچنان حدود ۳۰ درصد از مطالبات آنان نیز باقی مانده است. در این شرایط بازهم این سازمان برنامه و بودجه است که در پرداخت مطالبات گندم کاران تعلل می کند.

این درحالیست که بخش عمده پولی که دولت بابت خرید تضمینی گندم به کشاورزان پرداخت می کند از مسیر بودجه نبوده و با فروش گندم به کارخانه های آردسازی و مصرف کنندگان عمده گندم، باز می گردد.

بنابراین مشخص نیست چرا سازمان برنامه و بودجه اقدامی در جهت تأمین منابع مالی خرید تضمینی انجام نمی دهد.

شنیده ها حاکی از آن است که نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از مخالفین اصلی سیاست خرید تضمینی گندم بوده و تاخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان و عدم اعلام نرخ خرید تضمینی سال جدید زراعی نیز به همین دلیل است.

امید است نمایندگان مجلس با پیگیری های خود مانع از تضییع حقوق کشاورزان توسط سازمان برنامه و بودجه شوند.

پینوشت:

[۱] خبرگزاری ملت کد خبر ۳۵۱۷۴۰جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.