۲۴ آذر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۳۳۶۴ ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۳ کارشناس: احمد شاه محمدی دسته : رتبه‌بندی بانک‌ها, گزارش تحلیلی, نظام مالی
۴۰

رتبه بندی ۳۲ بانک کشور بر اساس شاخص پوشش نوسانات نشان می دهد که بانک آینده در این شاخص شرایط بسیار نامناسبی دارد. از طرف دیگر بانک توسعه صادرات بهترین وضعیت را در این شاخص دارد. این شاخص نشان دهنده آن است که بانک ها در مواجهه با بحران نقدینگی و خروج سپرده ها تا چه میزان می توانند مقاومت داشته باشند.

در ادامه سلسله گزارش های مقاومتی نیوز در خصوص رتبه بندی بانک ها بر اساس شاخص های مالی، در این گزارش به بررسی شاخص پوشش نوسانات از مجموعه نسبت های مدل CAMEL در بررسی کیفیت مدیریت بانکها و موسسات اعتباری پرداخته شده است.

شاخص پوشش نوسانات، به صورت نسبت دارایی های نقد به سپرده فرّار تعریف می شود.

دارایی های نقد در این گزارش شامل پول نقد موجود در صندوق بانک، مطالبات از سایر بانکها و موسسات اعتباری و اوراق مشارکت است که سه قلم از دارایی‌های ترازنامه بانک‌ها و موسسات اعتباری است.

سپرده فرّار نیز از مجموع سپرده قرض الحسنه جاری، قرض الحسنه پس انداز و سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی (بدون سررسید) بدست می آید که سپرده های ناپایدار (سپرده های بدون سررسید) بانک را تشکیل می دهند و از قسمت بدهی های ترازنامه و یا گزارش های سالانه بانک‌ها و موسسات اعتباری بدست می آیند.

گفتنی است بخش بزرگی از سپرده های سرمایه گذاری بانک‌ها در ایران سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی است که به این حساب سود تعلق می گیرد اما در هر لحظه قابل افزایش و کاهش می باشد؛ بنابراین جزو سپردهای فرّار محسوب می شود.

این شاخص توان تامین نقدینگی بانک را جهت پاسخگویی به خروج سپرده نشان می دهد و بیانگر آن است که بانک ها در مواجهه با بحران نقدینگی و خروج سپرده ها تا چه میزان می توانند مقاومت داشته باشند.

بررسی ۳۲ بانک و موسسه اعتباری با این شاخص

در این گزارش ۵ دسته بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی-تجاری، خصوصی-قرض الحسنه، خصوصی شده-تجاری، دولتی-تخصصی و دولتی-تجاری بررسی می شوند. به دلیل عدم وجود اطلاعات سه موسسه اعتباری توسعه، نور و کاسپین، این سه موسسه در این شاخص بررسی نشده اند.

بانک های خصوصی – تجاری

جدول زیر شاخص پوشش نوسانات برای ۱۸ بانک و موسسه اعتباری خصوصی-تجاری، در سال مالی ۹۴ را نشان می دهد:

خصوصینسبت پوشش نوسانات، درصد
بانک اقتصادنوین۷۳.۶
بانک سینا۶۵.۷
بانک پاسارگاد۵۹.۷
بانک سامان۴۹.۵
بانک کارآفرین۴۸.۴
بانک دی۴۷.۱
موسسه اعتباری کوثر۴۵.۱
بانک سرمایه۴۳.۰
بانک پارسیان۳۷.۰
بانک حکمت ایرانیان۳۱.۸
بانک شهر۲۳.۵
بانک خاورمیانه۱۴.۲
بانک انصار۱۳.۳
موسسه اعتباری ملل۸.۱
بانک قوامین۶.۶
بانک گردشگری۵.۳
بانک ایران زمین۱.۹
بانک آینده۱.۶
میانگین۳۱.۹

در گروه بانکهای خصوصی-تجاری، بانک اقتصادنوین در این شاخص بالاتر از سایر بانکها و موسسات اعتباری رتبه اول را به خود اختصاص داده است. بر اساس این شاخص، بانک اقتصادنوین به اندازه ۷۳ درصد سپرده های فرار خود، دارایی نقد دارد و در هنگام مواجه شدن با بحران نقدینگی، می تواند به ۷۳ درصد از سپرده های فرار خود به سرعت پاسخ دهد.

بانک آینده با ۱.۶ درصد پوشش سپرده های فرار، در این گروه پایین تر از سایر بانک ها و موسسات اعتباری قرار دارد و وضعیت بدی را در شاخص کیفیت نقدینگی دارا می باشد. در واقع بانک آینده به ازای ۱.۶ درصد از سپرده های فرار و ناپایدار خود، دارایی نقد دارد و می تواند تا این مقدار از برداشت را سریعا پاسخگو باشد و خروج ۹۸.۴ درصد دیگر را باید از طریق سایر دارایی ها با نقد شوندگی پایین و با صرف زمان و هزینه تامین نقدینگی نماید. میانگین این نسبت برای این گروه در سال ۹۴ برابر با ۳۱.۹ درصد می باشد.

بانک های خصوصی شده

جدول زیر شاخص پوشش نوسانات بانک های خصوصی شده را نشان می دهد:

خصوصی شدهنسبت پوشش نوسانات، درصد
بانک ملت۴۲.۲
بانک صادرات۲۱.۶
بانک تجارت۱۳.۲
بانک رفاه کارگران۵.۳
میانگین۲۰.۵

بانک ملت با ۴۲.۲ درصد پوشش سپرده های فرار خود، بالاتر از سه بانک صادرات، تجارت و رفاه قرار گرفته است. میانگین این نسبت برای این گروه در سال ۹۴ برابر با ۲۰.۵ درصد می باشد.

البته این گروه از بانکها، جزوء بانکهای بزرگ و قدیمی کشور به حساب می آیند و به دلیل جلب اعتماد عمومی و حمایت های دولت، به سختی وارد بحران های نقدینگی می شوند.

بانک های تخصصی – دولتی

جدول زیر نسبت پوشش نوسانات را برای بانک های تخصصی و توسعه ای-دولتی نشان می دهد:

تخصصی و توسعه اینسبت پوشش نوسانات، درصد
بانک توسعه صادرات۱۲۶.۵
بانک صنعت و معدن۳۶.۳
بانک توسعه تعاون۲۹.۱
بانک مسکن۲۵.۳
بانک کشاورزی۲۴.۵
میانگین۴۸.۳

در بین ۵ بانک توسعه ای و تخصصی، بانک توسعه صادرات با ۱۲۶.۵ درصد نسبت پوشش نوسانات بالاتر از ۴ بانک دیگر قرار گرفته است. میانگین نسبت پوشش نوسانات این گروه در سال ۱۳۹۴، ۴۸.۳ درصد می باشد که نشان از بالا بودن مقاومت بانک‌های توسعه ای و تخصصی در مقابل بحران های نقدینگی، نسبت به سایر گروه‌ها می باشد.

بانک های دولتی – تجاری

جدول زیر وضعیت بانکهای دولتی-تجاری در شاخص پوشش نوسانات را نشان می دهد.

دولتی-تجارینسبت پوشش نوسانات، درصد
پست بانک۲۹.۶
بانک سپه۲۱.۹
بانک ملی۱۸.۴
میانگین۲۳.۳

در این گروه پست بانک با ۲۹.۶ درصد بالاتر از سایر بانکهای دولتی قرار گرفته است. این گروه نیز به دلیل دارا بودن قدمت، حمایت دولت و اعتماد عمومی که کسب کرده است، احتمال مواجه شدن با بحران نقدینگی را بسیار کاهش داده است.

این گروه به دلیل مالکیت دولتی خود در واقع مورد اعتمادترین گروه بانکی برای سپرده گذاران می باشد. با اینحال میانگین پوشش نوسانات در این گروه بانکی، ۲۳.۳ درصد را در سال ۱۳۹۴ دارد.

بانک های قرض الحسنه

نمودار زیر شاخص پوشش نوسانات، برای بانک های قرض الحسنه را نشان می دهد:

قرض الحسنهنسبت پوشش نوسانات، درصد
بانک قرض الحسنه مهر ایران۳۸.۴
بانک قرض الحسنه رسالت۱۵.۳
میانگین۲۶.۸

بانک های قرض الحسنه به دلیل ماهیت متفاوت مشتریانشان و انگیزه متفاوت آنها برای سپرده گذاری (قرض الحسنه) با مشتریان سایر بانکها و موسسات اعتباری، احتمال مواجه شدن با بحران نقدینگی کمتری نسبت به سایر بانکها و موسسات اعتباری دارند.

در این گروه از بانکها، افراد به دنبال سود و سفته بازی در بازار نیستند که به خاطر شوک هایی در اقتصاد و بازارها اقدام به خروج سپرده خود از بانک نمایند. با اینحال بانک قرض الحسنه مهر ایران با ۳۸ درصد پوشش سپرده های فرار خود، بالاتر از بانک قرض الحسنه رسالت در این شاخص قرار گرفته است.

رتبه بندی ۳۲ بانک در شاخص پوشش نوسانات

نمودار و جدول زیر ارقام نسبت پوشش نوسانات بانکها و موسسات اعتباری را برای سال مالی ۱۳۹۴ نشان می دهد:

رتبهبانک و موسسه اعتبارینسبت پوشش نوسانات، درصد
۱بانک توسعه صادرات۱۲۶.۵
۲بانک اقتصادنوین۷۳.۶
۳بانک سینا۶۵.۷
۴بانک پاسارگاد۵۹.۷
۵بانک سامان۴۹.۵
۶بانک کارآفرین۴۸.۴
۷بانک دی۴۷.۱
۸موسسه اعتباری کوثر۴۵.۱
۹بانک سرمایه۴۳.۰
۱۰بانک ملت۴۲.۲
۱۱بانک قرض الحسنه مهر ایران۳۸.۴
۱۲بانک پارسیان۳۷.۰
۱۳بانک صنعت و معدن۳۶.۳
۱۴بانک حکمت ایرانیان۳۱.۸
۱۵پست بانک۲۹.۶
۱۶بانک توسعه تعاون۲۹.۱
۱۷بانک مسکن۲۵.۳
۱۸بانک کشاورزی۲۴.۵
۱۹بانک شهر۲۳.۵
۲۰بانک سپه۲۱.۹
۲۱بانک صادرات۲۱.۶
۲۲بانک ملی۱۸.۴
۲۳بانک قرض الحسنه رسالت۱۵.۳
۲۴بانک خاورمیانه۱۴.۲
۲۵بانک انصار۱۳.۳
۲۶بانک تجارت۱۳.۲
۲۷موسسه اعتباری ملل۸.۱
۲۸بانک قوامین۶.۶
۲۹بانک گردشگری۵.۳
۳۰بانک رفاه کارگران۵.۳
۳۱بانک ایران زمین۱.۹
۳۲بانک آینده۱.۶

در میان ۳۲ بانک کشور، بانک توسعه صادرات در این شاخص رتبه اول را کسب کرده است و تنها بانکی است که می تواند خروج تمامی سپرده های فرار خود را پاسخگو باشد.

در طرف دیگر بانک آینده در سال ۹۴، بالاترین ریسک نقدینگی را متحمل شده است و درصورت مواجه شدن با بحران نقدینگی، تنها ۱.۶ درصد از خروج سپرده های فرار را می توانست پاسخگو باشد.

قابل توجه است که بیش از نیمی از داراییهای نقد به صورت مطالبات از سایر بانکها و موسسات اعتباری نگهداری می شود و در صورتی بانک و موسسه اعتباری می تواند بر روی این مطالبات خود تکیه کند که بانکها و موسسات اعتباری بدهکار، خود دچار بحران نقدینگی نباشند.

گفتنی است به دلیل عدم ارائه تمام صورت های مالی بانک ها در سال ۹۵ امکان رتبه بندی بانک ها با این شاخص وجود ندارد. مقاومتی نیوز آماده است تا با همکاری بانک مرکزی، در رتبه بندی بانک ها بر اساس شاخص های مهم اقتصادی مشارکت نماید.

 1. بسیار خب ممنونیم بابت اطلاعات ۲ سال پیشتون! درسته که بعضی از بانکها صورت های مالی ۹۵ رو فاش نکردن چون زیان دادن ولی بعضی ها هم خیلی شفاف ارایه دادن نیازی به رتبه بندی نیست اسامی بانکها رو از این نظر فاش کنید حداقل خردتون رو زیر سوال نمیبرید!!

  ۴۳۵
  • بانک اینده امروز بهترین بانک و پر شلوغ ترین بانک از نوع سپرده و نوع پرداخت سود و خدمات دهی می باشد و بلاترین مشتری را داراست . بهترین حالت رصد افراد از تمام بانک هاست خود گواه می باشد. امروزه همه افراد سپرده گزار اگاهند و زخم دیده هستند. تمام افراد هوشیار هستند
   پس بانکی که بیشتر مشتری و سپرده گزاری را داست همان بانک اینده می باشد به شدت در حال رشد هست موفق باشید

   ۱۳۱۹

 2. باسمه تعالی
  سلام
  بنده معتقدم که یکی از ایرادهای این وبگاه عدم نظارت بر نظرات مخاطبین و در پی آن عدم پاسخگویی به نظرات است که خود یکی از زیرشاخه های اصول اقتصاد مقاومتی است که انشاالله یک نفر را برای این مهم بکارگیری فرمایید.
  از ایجاد وبگاه نسبتا آموزنده تان سپاسگزارم.
  سیدمحمدمهدی شمس الدینی.کارشناس ارشد حسابداری.قم

  ۱۰۹
 3. خواب بودید اطلاعات دو سال پیش می گید ... الان وضع چیه

  ۸۱۶
 4. همین الان هم خود شما دارید با شئونات مردم و مشتریان بانکها بازی میکنید ! یعنی ۲ سال از وضعیت حاد حاضر یا عقبید یا شرم آوره !!! نهایتا" این بساط مسخره را جمع کنید.

  ۷۱۳
  • مقاومتی نیوز بر اساس صورت های مالی که تا کنون منتشر شده اقدام به رتبه بندی بانک ها نموده است.
   با توجه به اینکه اکثر بانک ها از انتشار صورت های مالی مربوط به سال ۱۳۹۵ ممانعت کرده اند به ناچار رتبه بندی را بر اساس سال ۱۳۹۴ انجام دادند (در این سال نیز برخی بانک ها همچنان صورت های مالی خود را افشا نکرده اند!).

   ۱۱۱

   • من به نظرم سایت شما به شعور مردم توهین کرده با این نقدو بررسی چیزی که مشخصه سایت شما وابسته به دولت هست که سعی داره بقیه بانک های خصوصی خراب کنه در غیر این صورت شما میتونستین ۸ بانکی که در انتهای سال ۹۶ صورت های مالی خودشون و افشا کردن و مجمع سهامداران هم برگذار شده بود و بررسی کنین.
    مردم امروز آگاه هستن و تحقیق میکنن پس با این کارا بیش ازین به خودتون توهین نکنین.
    امیدوارم پیام من ارسال شه

    ۶۱۳

 5. واقعا متاسفم بخاطر اینکه اخبار کذب و تاریخ گذشته رو نشر میدید تا ی بانک رو خراب کنی. بانکی که تازه تاسیس هست با اون سابقه کمش دوسال پشت هم افتخارای خوبی آورده( یورو مانی و بنکر). مشتری مداره.. از طرفی بین موسساتی که ادغام شدند ومجوز گرفتند رتبه اول بازده بالای اقتصادی رو گرفته..و همیشه رتبه بالا رو ب خودش اختصاص داده.. زنده باد این بانک تا همیشه

  ۶۳۰
  • حالا پولتو بذار بانک که ورشکسته شد متوجه میشی!

   ۲۸۱۲

   • سلام خسته نباشید اگر بخواهیم به اوضاع تمام بانک ها در یک دی نگاه کنیم همه بانک ها مشگل داران و برشکسته هستند.یعنی اگر تمام مشتریها برای دریافت پول به بانک رجوع کنند هیچ بانک توان پرداخت سپرده گزار نداشته و نخواهد داشت.
    پس با توجه به موقعیت کشور چون تمام انها تائید بانک مرکزی هستند تحت پوشش و دولت و بانک مرکزی خواهند بود هیچ مشگلی به جز ان چند موسسه مالی داشتند دیگر بانک ها را تهدید نمی کند و پس نگران هیچ بانک خصوصی و دولتی و تجار..... نباشید. دولت با مدیریت کنترل خواهد کرد

    ۳۵

   • الان تاریخ ۱۳ ابان ۱۳۹۷ می باشد اونایی که یک سال پیش گفتن بانک اینده ورشکسته هست ببینید هنوز محکم سر جای خودش هست امروز سود ۲۳ درصد می دهد از تمام بانک ها بیشت ....
    واقعا برای این سایت متاسفم دروغ دروغ تا کی مردم رو بیچاره کردین کافی نیست به اسم اسلام دزدی کردین کافی نیست بانک مرکزی چه وظیفه ای دارد که پول مردم رو بخورد مگه همین بانک مرکزی مجوز نمیدهد مسئول هست که هر بانکی ورشکسته شد سپرده نردم رو برگرداند واقعا شاه دزد هست و فقط مردم رو میترسانید مردم دیگه بریدن کافی هست همین اعتقاد هم نابود نکنید .

    ۰۴

  • مگه شما نمیدونید از دیدگاه کلان بالا بودن نمره در یک عامل بدون در نظر گرفتن سایر عوامل ارزش چندانی نداره؟ طبیعتا همگی باید در کنار هم سنجیده بشن.

   ۵۸

  • سلام
   بهتر است که این اطلاعات را بروز رسانی فرمائید تا این شبهه از بین برود شما صورت های مالی و شفاف سازی هر بانک را با مراجعه به سایت رسمی همان بانک می توانید مشاهده نمایید بانک آینده را که خودم حساب دارم مرتب تراز نامه ها و چرخش مالی آن را در سایت همین بانک چک می کنم البته شاید برای جذب سرمای بعضی از بانکها دست به تخلفات و رد قانونهای دستوری از بانک ها بزنند که توسط بانک مرکزی تذکر داده می شود .

   ۳۵

   • با سلام محمد علی شما که پولتو را در بانک اینده سپرده کردی ایا راضی هستی من هم میخوام پول بزارم سرمایه یک عمر کارم هست صلاح میدونی موسسین این بانک کیان ایا مثل اون ثامن یا کاسپین نمیشن خداوکیلی نظرت را بگو

    ۱۰۱۸

  • سلام عزيزان اين دوستان زحمت كشيده واطلاعاتى را درج كرده اند درست است ممكن است در طول اين دو سال تغييراتى بوجود آمده باشد ولى يقينا در مجموع در جهت نزول رتبه بانكهاست ،بجاى لجاجت بهتر است به اين نتيجه توجه كنيد كه در مجموع بانكها چه دولتى وچه خصوصى ٩٩ در صد قاصر از بار پرداخت كامل سپرده هاى خود هستند.

   ۲۳

 6. درقرن۲۱که قرن تکنولوژی و اطلاعات است،واقعا با آمار ۳سال پیش فقط خودتون رامسخره خاص و عام کردید
  به شما پیشنهاد غیب گویی میکنم بااینهمه اطلاعات بروز؟!!!!

  ۵۱۳
  • این را باید به بانک مرکزی بگویی استاد که الان تا حالا فقط صورت های سال ۹۴ را منتشر کردند

   ۱۹

  • با وجود اینکه هم توی کامنت ها و هم توی متن توضیح داده شده که آمار جدیدتر از این اساسا منتشر نشده که استفاده بشه

   یه مقدار این هجمه هماهنگ و بدون توجه به متن و برخی کامنت ها برای تخریب این رتبه بندی علمی مشکوکه
   البته خب من یه کم بد بینم

   ۳۹

   • رتبه بندی که ارائه داده تاریخ گذشتست جناب. بانک آینده جزو اولین هایی بود که مجمع عمومی سال ۹۵ رو تیر ۹۶ سرموقع ارائه داد و اخبارشم همه جا هست.نویسنده ای که به اخبار روز دسترسی نداره مطالبشم اصلا قابل اعتماد نیست. آینده همین امسال هم باز جزو ۱۰۰ شرکت برتر کشور و رتبه ۱۰ بین ۱۰۰ شرکت و دومین بانک موفق بوده. پس این چی چیش علمیه که شما طرفداری میکنی از مطالب بیخودش

    ۴۲۵

  • هموطن گرامی نویسنده این سایت توضیح داده است که به اطلاعات بروز بانکها دسترسی نداشته لذا به نظرم اینگونه حمله کردن منصفانه نیست . در کشور ما متاسقانه غالب موضوعات مهم و عمومی غیر شفاف است . به امید اینکه این روند با همت مسذولین اصلاح شود .

   ۴۴

 7. پس وقتی به اطلاعات ب روز دسترسی نداره حق انتشار مطلبای سه سال پیش ب جهت تخریب همچین بانکی رو نداره نویسنده این سایت خودش مسئول نوشته هاش باید باشه

  ۳۱۷
  • شما با خودت چند چندی؟ چرا با اسم های مختلف و یک ایمیل پیام میدی؟ نکنه خودت از بانک آینده هستی؟

   این رتبه بندی که مقاومتی نیوز کرده تنها رتبه بندی و به روز ترین رتبه بندی در این زمینه است. قطعا اگر رتبه بندی های به روز تر منتشر شود، وضع این بانک بدتر خواهد بود نه بهتر

   ۱۷۸

 8. این خبر بیشتر شبیه اخبار کذب آمد نیوز هست اشتباهی تو مقاومت نیوز ثبت شده. لا اقل موفقیت های بانک رو تو سال ۹۶ دیدین این خبر رو بردارین از سایت /

  ۲۹
 9. با سلام لطفا یکی که بی طرفه بگه چه خبره امشب دیدم مردم جلوی بانک تحصن کردن و گفتن پولمونو خوردن،... یعنی چی؟؟؟؟؟

  ۱۳
  • بلاخره این گزارشا رو که از خودشون در نمیارن. حالا یه سری خودشونو بزنن به اون راه دردی دوا نمیشه

   ۳۲

  • هيچي عزيزم
   متاسفانه همه آمار و اطلاعات بانك ها چه خوب و چه بد ساختگي و دست كاري شده است
   خصوصا بانك آينده
   يكي از عوامل فاسد بانك آينده آقاي مهدئ مومني طاهري هستند
   كه كارشون بازي با سهام و ورشكسته نمودن شركت هاي بزرك از اين طريق مي باشد

   ۲۲

  • این خبر مربوط به سپرده گذارای موسسه غیر مجاز افضل طوس و دوتا موسسه غیرمجاز دیگه هستش که بانک مرکزی بانک آینده رو بخاطر سرمایه بالایی که معمولا در اختیار داشته موظف کرد که پرداخت مطالبات این بنده خداهای شکست خورده رو پرداخت کنه که به طبع بانک مرکزی به بانک آینده بدهکار مالی هست. اینام شلوغ کردن که چرا پولمونو نمیدید.. مثل بانک پارسیان که موسسه ثامن الحجج رو پرداخت میکنه و بانک تجارتم فک کنم آرمان رو البته اگه درست حدس بزنم.. اولا پولتونو تو موسسه غیرمجاز سرمایه گذاری نکنید بعدشم انقد پررو نشید بیاید بانک های مجاز تخریب کنید.. دوما بانک آینده باید دستور پرداخت های بعدیش رو از بانک مرکزی می گرفت سرخود که نمیگه بفرمایید اینم پولتون.. که یک ماه بعد دستور داده شد و پرداخت ها فک کنم تا الان انجام شده

   ۱۶

 10. مدیر بانک اولی اقتصاد نوین با بانک اینده یکی هست ،بهترین مدیر بانکی که اقتصاد نوین رو راه انداخته ،اینده رو مدیریت میکنه،این اطلاعات کاملا دروغه،من خودم بانکی هستم

  ۱۱۱
 11. وضع بانک اینده افتضاح در حال ورشکستگی ۹برابر سرمایه اش بدهی دارهه موسسه توسعه و ایران زمین و گردشگری و موسسه نور و قوامین و صادرات و تجارت و ملی در رده های بتدی

  ۱۰۳
 12. بدهی و زیان انباشته بانکهای صادرات و تجارت و پارسیان و اقتصاد نوین و سرمایه و ملی در حد جنون امیز و اختلاس های میلیاردی در سرمایه و توسعه و اینده و ایران زمین

  ۳۱
 13. مشخصه چون بانک آینده برداشت زیادی ازبانک مرکزی میکنه نقدینگیش ضعیفه و پولی در بساطش نیست وبا جذب سپرده با نرخ بالا فعلا سرپاست ولی گور خودش رو عمیق کنده و غرق میشه،فعلا گرم اند ومتوجه نیستن،بدهیش خیلی زیاده وچندین برابر سرمایه شه

  ۱۳۰
  • همچین میگید سود بالا که انگار داره سود ۲۵ یا ۲۷ درصد میده بیشترین سودش ۲۱ درصده که پارسیان هم با سپرده ۲۰۰ میلیونی همین قد میده. پس اونم داغونه حالش. بانک دی و گردشگری و ملی هم همینقد میدن.. پس چی چی هی میگید.. بدا بحال کشوری که بانک هاش مجوز دارند و بانک مرکزی تضمینش میکنن ولی مردمش دیگه اعتمادی ندارند از بس زخم خوردند و اقتصادشون ضعیفه. این مشکل ماها نیست مملکت ما از ریشه پوسیده .

   ۰۱۰

 14. الانم که بانک مرکزی داره تاییده پرداخت سود بالا رو کلید میزنه. چون بدبختی مملکت ما از همون پارسال شروع شد که سود بالا رو متوقف کردند مردم پولشون کشیدن بیرون اول ملک و املاک رفت بالا بعد صدای دلار دراومد پشتشم طلا.. الانم دیگه نمیتونن جلوشو بگیرن. بانک ها خالی شدند مردم روز ب روز بدبختر از دیروز.. ارزش پول اومد پایین پایین تر از این نیاد صلوات

  ۲۹
 15. با سلام به نطر من این شاخص ایتم مناسبی برای سنجش وصعیت بانکها و مقایسه بانک ها با یکدیگر نیست.چون اندازه بانک ها در این شاخص در نطر گرفته نشده به عنوان مثال ۱۸ درصد پوشش بانک ملی احتمالا اندازه کل سرمایه بانک توسعه باشد

  ۱۲
 16. با سلام.همانطور که یکی از دوستان اشاره کردن عمده مشکلات گرانی های اخیر و بهم خوردن وضعیت بازار مسکن .دلار .طلا .سکه که همین عوامل تاثیر بر تمام اقلام دیگر حتی تولیدات صد در صد داخلی نیز گذاشته است،از آنجای شروع شد که سیاست پایین آوردن سود بانکی را کلید زدند و آغاز شد و سود سپرده ها پایین آمد و این عمل سریعا تاثیر بر اجاره مسکن شد و اجاره مسکن روند افزایش را شروع کرد و سپرده گذاران شروع به تغییر سرمایه گذاری کردند و این وضعیت حال که پیش آمده نتیجه سیاست اشتباه پایین آوردن سود سپرده شد.و در ضمن قرار شد با پایین آوردن سود سپرده سود تسهیلات نیز پایین بیاید که چون به نفع مردم میشد پایین نیامد.به نظر بنده جهت رفع مشکلات اقتصادی و ثبات در بازار کافیست سود سپرده ها به قبل باز گردد تا مردم دوباره رو به سپرده گذاری کنند .وسلام علیکم و رحمته الله و برکاته

  ۰۸
 17. باسلام تمام بانکها نسبت به همدیگه یه جورایی رقابت دارند و برخی قریب به اتفاق آنان بخاطر حسادت بدگویی همدیگر را در حد تخریب دارند بویژه وقتی سپرده ای جابجا میشود چهار چشمی مواظب همدیگه و سعی دارند جلو فرار سپرده ها را بگیرند به نحو که شده بنابراین نظر شخصی بنده و تجربه ها این میگه که تمام بانک ها آنهایی که واقعا بانک هستند و مجوز تاسیس بانک را دارند و تابلوی بانک را سر درب خود نصب نموده امد الحمدولله هیچ مشکلی ندارندو تا به امروز هم مشکلی نداشته اند فعلا اوضاع بد اقتصادی گریبانگیر همه هست و خدای ناکرده اگر بخواد اتفاقی بیفته برای همه بد است و مثلی است که میگوید جهنم میرویم با یار هم دم

  ۱۰
 18. سلام
  امروز ۶ /۹ /۹۷ درخبر اقتصادی ساعت ۱۱ شبکه خبراعلام کرد بانک آینده مقروض ترین بانک به بانک مرکزی است البته بترتیب اسامی بانکهای دیگری راهم اعلام کرد.

  ۰۰
 19. من کارشناس نیستم ولی خوب میدونم که دیگه ریال ما ارزشی نداره!!! بانک هامون در حال ورشکستگی هستن!!! فقر دامن قشر کارگر رو بشدت گرفته!!! حقوق یک میلیون و نیم کفاف خانواده دو نفره رو نمیده!!! دولت فقط بفکر سرمایه دارها هست!!! مردم روز به روز بدبخت تر میشن!!! کسی نمیتونه اعتراض کنه!!! کسی نمیتونه کاری بکنه!!! کسی بفکر مردم عادی نیست

  ۰۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.