۳۰ تیر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۱۸۶۸ ۰۳ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۴ دسته : خبر, راه و ساختمان, وزارت راه
۰

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، قرار است مدت سپرده گذاری در صندوق پس انداز مسکن یکم برای دریافت وام خرید مسکن کاهش یابد؛ با این وجود اقشار کم درآمد جامعه که عمدتا نیازمند داشتن مسکن هستند، این توانایی مالی را ندارند که پول خود را به مدت یک سال در بانک قرار دهند تا به آن‌ها وام تعلق بگیرد؛ همچنین در صورت تعلق گرفتن وام نیز بعضا توانایی پرداخت اقساط آن را ندارند.

به گزارش مقاومتی نیوز، حدود دو سال پیش بود که دولت برای تحریک تقاضا و افزایش توان افراد کم‌درآمد و با درآمد متوسط جهت خرید مسکن، تصمیم گرفت صندوق پس‌انداز مسکن یکم را ایجاد کند.

به همین منظور به بانک مسکن اجازه داده شد تا به‌جای برگرداندن اقساط مسکن مهر به بانک مرکزی، این منابع را در صندوق مذکور قرار داده و با استفاده از سپرده های پس انداز مردم، تسهیلات ارزان قیمت برای خرید مسکن در اختیار ایشان قرار دهد.

کاهش دوره سپرده‌گذاری وام مسکن

حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی روز گذشته (یکشنبه) با بیان اینکه خوشبختانه در حال حاضر ۲۶۰ هزار نفر خانوار در صندوق پس‌انداز یکم حساب پس انداز دارند، گفت: نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم در بافت های فرسوده ۸ درصد و ۹.۵ درصد در دیگر مناطق است.

مظاهریان ادامه داد: سیاست دولت ضمن افزایش رقم وام صندوق پس‌انداز مسکن یکم، افزایش زمان بازپرداخت اقساط نیز هست و درعین‌ حال تصمیم دارد دوره سپرده‌گذاری وام مسکن از ۶ به ۵ ماه کاهش یابد، به این معنی که زمان ماندن نقدینگی به‌جای یک سال، به ۱۰ ماه کاهش یابد.

وی با بیان اینکه این پیشنهاد اکنون در هیأت دولت مطرح است و در قالب کارگروهی با حضور بانک مسکن و وزیر اقتصاد درحال بررسی است، گفت: اکنون در حال سنجش مشکلات بخش بانکی هستند اما به اجرای نهایی این پیشنهاد خوش بین هستیم.

مظاهریان با بیان اینکه صندوق پس‌انداز یکم منحصرا مربوط به بانک مسکن است، گفت: تا پیش از این، دیگر بانک‌ها از ورود به ارائه تسهیلات مسکن منع می‌شدند اما از ۲ سال پیش این ممانعت برداشته شده ولی بانک‌ها حرکتی جدی نداشتند.

صندوق پس انداز مسکن یکم برای اقشار کم درآمد مناسب نیست

با وجود بهبود شرایط در صندوق مذکور، اقشار کم درآمد جامعه که عمدتا نیازمند داشتن مسکن هستند، این توانایی مالی را ندارند که پول خود را به مدت یک سال در بانک قرار دهند تا به آن‌ها وام تعلق بگیرد؛ همچنین در صورت تعلق گرفتن وام نیز بعضا توانایی پرداخت اقساط آن را ندارند.

همین مسئله باعث شده است جامعه اصلی هدف برای خرید مسکن متناسب با نیاز نتوانند از شرایط ایجاد شده استفاده نمایند.

بنابراین ضروری است دولت شرایطی را فراهم آورد تا این قبیل خانوارها در کشور نیز بتوانند برای خرید مسکن متناسب با نیاز برنامه ریزی کنند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.