۳۰ تیر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۱۵۲۱ ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰ دسته : بانک مرکزی, تجارت و ارز, خبر
۰

بنابر گفته دانشمند دبیرکل خانه اقتصاد ایران، کارگروه مخصوصی جهت بررسی پیمان های پولی دوجانبه در بانک مرکزی شکل گرفته است که بنا دارد تا کاهش وابستگی ارزی کشور را پیگیری نماید.

به گزارش مقاومتی نیوز، مسعود دانشمند دبیرکل خانه اقتصاد ایران در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد (پنج شنبه ۲۲ شهریور ماه) گفت: بانک مرکزی در گفتگو و در ظاهر بر روی انعقاد پیمان های پولی دو جانبه با کشورهای طرف تجاری تأکید می نماید و تمایل به کاهش استفاده از دلار در مبادلات دارد، اما ضروری است تا در عمل به این بحث اهتمام ورزد و اقدام اساسی نماید.

دانشمند با بیان اینکه در زمینه پیمان های پولی دوجانبه و کاهش وابستگی به دلار یک کارگروه مخصوص در بانک مرکزی ایجاد شده تا به بررسی و مطالعه این مسئله بپردازد، گفت: انتظار این است که بانک مرکزی در این زمینه با فوریت و سرعت عمل اقدام نماید؛ چراکه یکی از ارکان محقق کردن اهداف اقتصاد مقاومتی، مسئله پولی (ارزی) است و باید وابستگی به ارز خارجی کاهش یابد تا تولید و سایر متغیرهای اساسی اقتصاد نیز بهبود یابند.

وی در ادامه با بیان این که ایران باید با کشورهایی که تبادلات تجاری زیادی دارد، وارد پیمان های پولی دوجانبه شود، گفت: در زمینه انعقاد پیمان های پولی دو جانبه این نکته که کدام کشور طرف تجاری ایران می باشد، آنچنان اهمیتی ندارد؛ چرا که حتی ایران با کشورهایی مثل ایتالیا که با یورو فعالیت می کنند نیز می تواند پیمان پولی دوجانبه منعقد کند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.