۲۸ خرداد ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۱۰۴۶ ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۷ دسته : خبر, دولت و حاکمیت, وزارت اقتصاد
۰

اوبربانک اتریش اعلام کرده به زودی قراردادی را با بانک مرکزی ایران به منظور تأمین مالی صادرات شرکت های اتریشی به این کشور منعقد خواهد کرد. در این قرارداد شرط ایجاد خط اعتباری برای صادرکنندگان اتریشی، تضمین بازگشت ۹۹ درصدی سرمایه از سوی وزارت اقتصاد ایران است. این درحالیست که طی این قرارداد بازار کشور در اختیار شرکت های اتریشی قرار می گیرد و مشخص نیست که این تضمین به چه منظور به بانک تامین مالی کننده داده خواهد شد.

به گزارش مقاومتی نیوز اوبربانک یکی از بزرگترین بانک های اتریش است که قصد دارد در روند تقویت حضور شرکت های اتریشی در بازار ایران همکاری نماید.

این بانک اعلام کرده به زودی قراردادی را با دولت ایران منعقد می نماید و طبق آن شرکت های اتریشی که قصد ورود به بازار ایران داشته باشند را تأمین مالی خواهد کرد. برهمین اساس صادرکنندگان اتریشی مترصد آغاز فعالیت در اقتصاد ایران هستند.

اوبربانک از نظر تراکنش های مالی هفتمین بانک بزرگ کشور اتریش محسوب می شود که ترازنامه آن حدود ۲۰ میلیارد یورو معادل ۲۴ میلیارد دلار ارزیابی شده است.

این بانک قصد دارد توافقی را به منظور تضمین سرمایه گذاری با بانک مرکزی ایران انجام دهد و طبق آن با ۱۰ تا ۱۲ بانک تجاری ایرانی فعالیت تأمین مالی خود را آغاز نماید.

طبق این قرارداد شرکت های اتریشی که قصد حضور در بازار ایران داشته باشند می توانند از مسیر اوبربانک تأمین مالی شوند و از خط اعتباری در نظر گرفته شده برای ایران استفاده نمایند.

اوبربانک قرار است صادرات شرکت های اتریشی به ایران در حوزه هایی از قبیل محصولات کشاورزی، توسعه زیرساخت ها، خطوط ریلی، بهداشت، ساخت بیمارستان، بخش ساختمان، ساخت کارخانه، ساخت نیروگاه خورشیدی و ساخت نیروگاه آبی را تأمین مالی نماید.

اوبربانک اتریش برای انعقاد این قرارداد تضمین بازگشت ۹۹ درصد سرمایه خود را از سوی طرف های ایرانی دریافت کرده و به این شرط قرار است تأمین مالی صادرات محصولات اتریشی به ایران را به عهده بگیرد. طبق گفته مقامات اوبربانک وزارت اقتصاد ایران که نهاد فرادستی بانک مرکزی محسوب می شود بازگشت سرمایه اوبربانک را تضمین نموده است.

گفتنی است وام اعتباری اوبربانک اتریش به مانند دیگر خطوط اعتباری بانک های خارجی برای ایران، عملا مسیری را برای تسهیل صادرات محصولات و خدمات تولید شده در کشورهای خارجی به ایران باز می نماید؛ لذا مشخص نیست که این تضمین به چه منظور به بانک تامین مالی کننده داده خواهد شد.

مسئولین وزارت اقتصاد در این باره توضیحاتی ارائه نکرده اند و ضروری است جزئیات این قرارداد هر چه سریعتر مشخص شود.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.