۳۱ خرداد ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۰۶۶۷ ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶ دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

زمردنیا گفت: در حال حاضر مالیات از جمله مشکلات اساسی صادرکنندگان است، از این رو باید دولتمردان نسبت به رفع موانع صادراتی بیشتر از گذشته توجه داشته باشند.

به گزارش مقاومتی نیوز طاهر زمردنیا صادرکننده نمونه در حوزه میوه و مرکبات در برنامه ۲۰ شهریور ماه «روز از نو» رادیو اقتصاد بر ضرورت حمایت بیشتر دولت از صادرکنندگان این بخش در کشور تاکید کرده و گفت: میوه و تره‌بار در رونق صادرات غیرنفتی کشور بسیار نقش آفرین است.

زمردنیا افزود: صادرات غیر نفتی ضمن توسعه بخش کشاورزی و تامین درآمد کشاورزان، موجب رهایی کشور از اقتصاد تک محصولی می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه ایران در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی دارای مزیت نسبی است، گفت: رونق صادرات میوه و حضور پر رنگ صادرکنندگان در بازارهای بین المللی مستلزم بازاریابی دقیق و صحیح است.

زمردنیا در این مصاحبه با اعلام اینکه ورود به عرصه صادرات میوه باید مبتنی بر اطلاعات کامل و شناسایی دقیق بازار هدف صادراتی باشد، گفت: میوه از حساسیت خاصی به لحاظ فسادپذیری، شرایط نگهداری، بسته بندی و غیره برخوردار است که در صورت بی توجهی ضرر و زیان سنگینی در انتظار صادرکنندگان خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بخش دولتی از صادرکنندگان بیشتر حمایت کند، گفت: در حال حاضر مالیات از جمله مشکلات اساسی صادرکنندگان است، از این رو باید دولتمردان نسبت به رفع موانع صادراتی بیشتر از گذشته توجه داشته باشند.

الزام تولیدکنندگان کشاورزی به بسته بندی محصولات صادراتی

در این راستا گمرک جمهوری اسلامی ایران اخیرا طی بخشنامه ای خواستار بسته بندی مناسب محصوات صادراتی میوه وتربار برای صادرات به بازارهای هدف شده است. طبق اعلام گمرک صدور فله ای و با بسته بندی نامناسب محموله های میوه و تره بار در سال های اخیر سبب از دست رفتن بخشی از بازارهای هدف و نیز جایگزین شدن کشورهای رقیب شده است.

برای نمونه در بازار کشورهای همسایه به ویژه افغانستان و عراق که عمده بازار صادراتی ایران را تشکیل می دهند، کشورهای بزرگ صادر کننده میوه و محصولات جالیزی از جمله ترکیه تلاش کرده اند تا با عرضه محصولات خود در بسته بندی های مناسب ضمن توسعه بازار محصولات خود، میزان ضایعات محموله های صادراتی را به حداقل برسانند.

اجرای این بخشنامه از ۱۵ آبان ماه برای صادرات انواع میوه و تره بار اعم از سیب درختی، انار، کیوی، لیمو شیرین، لیمو ترش، پرتقال، زردآلو، گیلاس، آلبالو، هلو، شلیل، آلو و سایر میوه های تازه هسته ای، گل کلم، کلم، کاهو سالادی، کاهو رسمی و کاهو چینی، سیب زمینی و پیاز، هندوانه، خربزه، انواع فلفل دلمه، خیار، کدو و بادمجان، گوجه فرنگی، کرفس و تره فرنگی، سیر، انگور، خرمالو، به و گلابی، فلفل ریز و بامیه، کلم بروکلی لازم است.

این اقدام گمرک و الزام صادرکنندگان برای صدور محصولات باغی و کشاورزی در قالب بسته بندی های مناسب و استانداردهای جدید با هدف کاهش حجم ضایعات محموله های صادراتی در فرآیند عرضه و صیانت از جایگاه و برند محصولات ایرانی در بازارهای هدف انجام شده است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.