۳۰ تیر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۰۵۵۷ ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶ دسته : غذا و کشاورزی, گفتگو, مجلس شورای اسلامی
۰

نیکزادی با بیان اینکه آب مربوط به کشاورزی باید توسط خود وزرات جهاد کشاورزی مدیریت شود و نه وزرات نیرو، گفت: هم اکنون هیچ گونه قاعده و قانونی در برداشت آب وجود ندارد.

حبیب الله نیکزادی نماینده مردم بم و ریگان و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مقاومتی نیوز در خصوص بحث کمبود منابع آبی در کشور گفت: بحران آب نشات گرفته از سوء مدیریت آن است.

وی گفت: سهم آب کشاورزی باید در اختیار متولی بخش کشاورزی یعنی وزارت جهاد قرار بگیرد تا بتواند آن را ساماندهی کند و برنامه ریزی درستی برای آن داشته باشد و بتواند الگوی کشت متناسب با مناطق مختلف کشور ارائه بدهد و با راهکارهای مختلف در این بخش مصرف آب را کاهش دهد.

لزوم مدیریت صدرصدی وزرات جهاد کشاورزی بر منابع آبی کشور

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: بنده اعتقاد دارم وزرات جهاد کشاورزی باید به طور ۱۰۰ درصد مدیریت آب از سد تا مزرعه را بر عهده داشته باشد.

نیکزادی گفت: باید روند احداث چاه های آب را در مناطق کویری کنترل کنیم و به اندازه آب بازیافتی که در کشور وجود دارد آب استخراج کنیم، حتی خیلی ها اعتقاد دارند که حداکثر باید ۶۰ درصد میزان بازیافت آب مصرف شود.

وی افزود: این در حالی است که در برخی از دشت های کشور، هم اکنون ۱۲۰ درصد آب بازیافتی برداشت می شود و با این کار در حال نابودی سفره های زیر زمینی آن مناطق هستیم.

نیکزادی با بیان اینکه آب مربوط به کشاورزی باید توسط خود وزرات جهاد کشاورزی مدیریت شود و نه وزرات نیرو، گفت: وزراتخانه های مرتبط با بحث آب باید با توجه به سیکل آبیاری، به کشاورزان اجازه برداشت مقدار معینی از آب را بدهند، این در حالی است که هم اکنون هیچ گونه قاعده و قانونی در برداشت آب وجود ندارد.

اجرای طرح های آبخیزداری ضروری تر از احداث سد در کشور است

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص اهمیت آبخیزداری گفت: آبخیزداری، پخش سیلاب و آبخوان داری جزو ضروریات بخش آب محسوب می شوند. متاسفانه به دلیل خشکسالی های مداوم پوشش گیاهی کشور به طور محسوسی کاهش پیدا کرده است و آب ها به راحتی جاری می شوند و نفوذ پذیری خاک به شدت کاهش یافته است.

وی با اشاره به خشکسالی های مناطق مرکزی کشور گفت: عمدتا بارندگی مناطق کویری با شدت جریان زیاد و به صورت غیر فصلی است که سبب سیل آسا شدن آن ها می شود، به همین دلیل نیاز است که طرح های آبخیزداری و آبخوان داری را پیگیری کنیم تا بتوانیم آب جریان یافته در سطح زمین را به خوبی مدیریت و مهار نماییم.

نماینده مردم بم با بیان اینکه کشور با سوء مدیریت در بخش آب مواجه است، گفت: ضرورت اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری از احداث سدها در کشور بسیار بیشتر است.

مدیریت بهینه منابع آبی، راهکار حل بحران آب

وی استفاده بی‌رویه از منابع آبی و کاهش بارندگی را علت کم‌آبی و خشکیدگی قنوات دانست و گفت: باید از سیستم آبیاری تحت فشار استفاده کنیم و جلوی حفر چاه های غیر مجاز را بگیریم.

نیکزادی در پایان گفت: اگر مدیریت هوشمندانه و مدبرانه داشته باشیم، مشکل آب در کشور وجود نخواهد داشت ولی نباید این را نیز انکار کنیم که به خاطر سوء مدیریتی که در گذشته بوده است، تمام دشت های ارزشمند کشور که سطح ایستایی آب بالایی داشتند و از آب مطمئنی برخوردار بودند از دست رفته اند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.