۳۱ خرداد ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۰۴۵۸ ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۳ دسته : غذا و کشاورزی, گفتگو
۰

آذری تاکامی استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه دانشگاه تبریز سلامت ماهی تیلاپیا را تأیید کرده است، گفت: این ماهی را با ۳ روش پرورش تک جنسیتی، تولید در سیستم مدار بسته و پرورش در مناطق سردسیر می توان در کشور تولید نمود.

دکتر قباد آذری تاکامی استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، هیئت علمی‌ دانشگاه علوم و تحقیقات و رییس بخش شیلات فرهنگستان علوم در گفتگو با مقاومتی نیوز ضمن اشاره به ویژگی های مثبت ماهی تیلاپیا، پیشنهادی برای نتیجه گیری علمی و بی طرفانه در خصوص پرورش این ماهی در ایران ارائه داد.

تحقیقات دانشگاه تبریز سلامت ماهی تیلاپیا را تأیید کرده است

استاد دامپزشکی دانشگاه تهران گفت: من موافق تولید ماهی تیلاپیا هستم، هر چند به نظر من باید روی ماهی تیلاپیای وارداتی برای سنجش کیفیت آن آزمایشاتی صورت گیرد که البته اخیرا دانشگاه دامپزشکی تبریز در این خصوص تحقیقاتی را انجام داده و به این نتیجه رسیده است که هیچ گونه اشکالی در گوشت ماهی تیلاپیا وجود ندارد.

وی گفت: اگر ارگانی حمایت بکند من حاضرم ماهی تیلاپیا را دوباره برای سنجش کیفیت آن آزمایش کنم تا به یک نتیجه مشخصی برسیم و از شایعات بی جا بپرهیزیم.

این عضو فرهنگستان علوم با بیان اینکه در ۱۴۰ کشور دنیا چندین تن از این ماهی هر ساله تولید می شود، گفت: حتی در سفری که اخیرا به کانادا داشتم در تمام مغازه ها تیلاپیا بود و من از تولیدکنندگان درباره کیفیت آن می پرسیدم و همه می گفتند کیفیت این ماهی عالی است و دولت کانادا نیز هیچ اشکالی به آن نمی گیرد.

آذری تاکامی در خصوص مشکلات پرورش ماهی تیلاپیا در ایران گفت: تیلاپیا تکثیرش زیاد است و نباید به آبهای آزاد وارد شود زیرا زندگی دیگر ماهیان را از بین می برد.

وی با بیان اینکه در سیستم مدار بسته می توان این ماهی را پرورش داد، گفت: هر چند در سیستم تولید مدار بسته در جهان با ۵ لیتر بر ثانیه آب ۵۰ تن ماهی تولید می کنند اما در ایران برای هر کیلوگرم ماهی گرمابی ۶۰ متر مکعب آب مصرف می شود و این در حالی است که بحث آب برای کشور ما بسیار حیاتی است.

۳ راهکار برای پرورش ماهی تیلاپیا در ایران

آذری تاکامی افزود: تولید ماهی تیلاپیا با سه راهکار در کشور امکانپذیر است، اولین راهکارم این است که فقط جنس نر این ماهی را پرورش بدهیم تا جلوی تکثیر بیش از حد آن را بگیریم؛ البته این کار هم اکنون در مرکز تحقیقات یزد در حال انجام است.

استاد دامپزشکی شیلات افزود: دومین راهکار، پرورش این ماهی در سیستم تولید مدار بسته در استان هایی مانند کرمان، یزد و اصفهان است که به آب های آزاد راه ندارند.

آذری تاکامی در پایان با بیان اینکه این ماهی در آب های زیر ۱۰ تا ۱۵ درجه می میرد، گفت: سومین راهکار، پرورش این ماهی در مناطقی است که حتما در  مواقعی از سال درجه حرارت آب به زیر ۱۰ درجه می رسد چون اغلب آبهای طبیعی واستخرهای پرورش ماهی مانند استان یزد در زمستان به زیر ده درجه می رسند که تیلاپیای رها شده در چنین حرارتهائی تلف می شوند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.