۳۱ خرداد ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۰۳۸۴ ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳ دسته : تجارت و ارز, خبر خارجی
۰

میزان تجارت دوجانبه کشورهای چین و روسیه با استفاده از پیمان های پولی دوجانبه و از طریق حذف دلار، در نیمه اول سال جاری بیش از ۳۵ درصد افزایش یافت و به ۳۸ میلیارد دلار رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی تجارت دوجانبه چین و روسیه در نیمه اول سال ۲۰۱۷ میلادی با بیش از ۳۵ درصد افزایش به ۳۸ میلیارد دلار رسیده است.

طبق گفته آقای دیمیتری روگزین معاون نخست وزیر کشور روسیه، رشد تجارت دوجانبه دو کشور چین و روسیه بسیار قابل توجه است به طوریکه تجارت روسیه با کشور چین با سرعتی بیشتر از تجارت با دیگر شرکای تجاری این کشور در حال تقویت است.

چین بزرگترین شریک تجاری روسیه

کشورهای اتحادیه اروپا، کشورهای گروه آ سه آن، آمریکا، ژاپن و کره جنوبی دیگر شرکای تجاری مهم روسیه محسوب می شوند، ولی در حال حاضر سرعت رشد تجارت روسیه با این کشورها به مراتب پایین تر از سرعت رشد تجارت چین و روسیه است. در حال حاضر چین بزرگترین شریک تجاری روسیه محسوب می شود.

چین و روسیه در سال های اخیر توافقات تجاری و مالی متعددی با یکدیگر داشته اند و به دلیل نزدیکی در بسیاری از مسائل بین المللی، سطح تعاملات سیاسی، اقتصادی و تجاری خود را ارتقاء داده اند.

در طول سال های اخیر انعقاد توافقات تجاری و سرمایه گذاری مشترک و همچنین توجه به توسعه زیرساخت های داخلی به صورت مشترک، تأثیری بسزا در افزایش روابط اقتصادی و تجاری چین و روسیه داشته است.

استفاده از ارزهای ملی مهمترین عامل افزایش تجارت دوجانبه

در این میان ایجاد امکان استفاده از ارزهای ملی در تجارت دوجانبه و حذف ارز واسط یکی از مهم ترین و اثرگذار ترین مسئله در افزایش تبادلات تجاری دوجانبه چین و روسیه بوده است.

میزان تجارت دوجانبه چین و روسیه در نیمه ابتدایی سال ۲۰۱۷ میلادی با ۳۵ درصد افزایش به ۳۸ میلیارد دلار رسیده و انتظار می رود تا پایان سال جاری میلادی این میزان به بیش از ۸۰ میلیارد دلار برسد.

دو کشور چین و روسیه قصد دارند با تسهیل بیشتر روابط تجاری، خصوصا از طریق تسهیل نقل و انتقالات پولی با استفاده از ظرفیت های پیمان پولی دوجانبه، میزان تجارت دوجانبه خود را تا ۷ سال آینده به بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار افزایش دهند.

منبع: راشاتودیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.