۳۱ خرداد ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۰۲۹۲ ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۱ دسته : دولت و حاکمیت, گفتگو, مجلس شورای اسلامی
۰

کاظمی با بیان اینکه نهادهای اقتصادی دولت باید تحت فرمان ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باشند، گفت: در صورت واحد و یکپارچه بودن نهادهای تصمیم گیر اقتصادی، امکان دستیابی به اهداف اقتصادی کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی فراهم خواهد شد.

علی کاظمی نماینده استاد چهارمحال و بختیاری و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با مقاومتی نیوز با بیان اینکه بسیاری از کشورها اقداماتی برای مقاوم سازی اقتصاد خود انجام می دهند که نام های متفاوتی دارد، گفت: اگر اصول ۵ گانه اقتصاد مقاومتی شامل درونزایی، برونگرایی، دانش بنیانی، مردمی و عدالت پایه محقق شود، اقتصاد کشور متحول خواهد شد.

نباید نهادهای موازی با ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ایجاد شود

وی در واکنش به تشکیل نهادهای موازی اقتصادی در دولت گفت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی فرمانده اقتصاد کشور است و نباید نهادهای موازی با آن تشکیل شود، زیرا این مسئله به عدم پاسخگویی و ناهماهنگی منجر خواهد شد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان این که موازی کاری هزینه ها را افزایش می دهد، گفت: در صورت واحد و یکپارچه بودن نهادهای تصمیم گیر اقتصادی، امکان دستیابی به اهداف اقتصادی کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی فراهم خواهد شد.

ستاد فرماندهی اختیارات لازم را دارد

کاظمی در پاسخ به این سوال که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به عنوان فرماندهی اقتصاد مقاومتی آیا از قدرت کافی برخوردار است، گفت: به نظر من جهانگیری به عنوان معاون اول رئیس جمهور بهترین فرد برای فرماندهی اقتصاد مقاومتی است و اختیارات لازم را دارا می باشد.

وی در ادامه با اشاره به گلایه چندین باره جهانگیری نسبت به کم بودن اختیاراتش گفت: دلیل اصلی این گلایه ها، شاخه شاخه شدن مسئولیت ها و ایجاد نهادهای موازی است؛ در حالی که باید تمام نهاد ها تحت مدیریت واحد قرار داشته باشند تا عملکرد کلی بهبود یابد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به اینکه آیا قرار گرفتن ستاد در ذیل دولت صحیح است، گفت: با توجه به این که مسئولیت اجرایی کشور با دولت است قرار گرفتن ستاد ذیل آن صحیح است. فقط تنها بحث کاهش نهادهای موازی با آن و یکپارچه شدن تصمیم گیری است.

همه نهادهای اقتصادی دولت باید تحت فرمان ستاد باشند

کاظمی در مورد نحوه همکاری نهادهای اقتصادی دولت با ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: این در حوزه مدیریتی دولت است اما باید همه تحت فرمان ستاد اقتصاد مقاومتی باشند.

گفتنی است بر اساس فرموده های رهبر انقلاب و ماموریت های محوله توسط ایشان به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، «فرماندهی اقتصاد از فکر تا عمل»، «انجام کارهای فوق العاده اقتصادی» و «پایش گری و نظارت بر اقدامات دستگاه ها» ۳ ماموریت مهم این ستاد است. لذا این ستاد در میان دستگاه های اقتصادی و نهادهای موجود، تنها نهادی است که از لحاظ ماموریت بایستی مسئولیت فرماندهی اقتصادی ایران را بر عهده داشته باشد و زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی را در این مسیر فراهم نماید.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.