۲۸ خرداد ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۰۲۰۵ ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۷ دسته : خبر, نفت و انرژی
۱

یک شرکت ایرانی با همکاری شرکت های ایتالیایی و آلمانی، یک نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در جزیره قشم می سازد. فاز اول این نیروگاه تا یک سال آینده اجرایی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی ایران شروع روند ساخت یک نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی را در جزیره قشم آغاز کرده است. این نیروگاه اولین نیروگاه خورشیدی در خلیج فارس محسوب می شود.

حمیدرضا مومنی، مدیرعاملی سازمان منطقه آزاد قشم گفته است: این نیروگاه در مساحتی بالغ بر ۱۵۰ هزار متر مکعب و در شهرک صنعتی جزیره قشم ساخته خواهد شد.

ساخت این نیروگاه خورشیدی بر عهده یک شرکت ایرانی قرار دارد که آن را در دو فاز مجزا راه اندازی خواهد کرد. با اینحال شرکت ایرانی قصد دارد با همکاری و استفاده از فناوری شرکت های دیگری از کشورهای ایتالیا و آلمان، این نیروگاه را راه اندازی نماید.

اولین فاز این پروژه به سرمایه گذاری بالغ بر ۲.۶ میلیون دلار نیاز دارد و تا کمتر از یک سال دیگر فرآیند اجرایی شدن آن نهایی می شود. طبق گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، اجرایی شدن فاز نخست این طرح برای ۵۰ نفر اشتغال زایی مستقیم خواهد داشت.

قشم به عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس و یکی از نخستین منطقه های آزاد تجاری و صنعتی کشور میزبان حدود ۱۶۵ واحد تولیدی و صنعتی است.

کشور ایران یک بازار بسیار قدرتمند و جذاب برای ساخت نیروگاه های خورشیدی و به طور کلی نیروگاه های تجدیدپذیر محسوب می شود. طبق گفته آقای چیت چیان، وزیر سابق نیروی ایران، سرمایه گذاران خارجی درخواست های متعددی برای ساخت نیروگاه های تجدیدپذیر به ایران داده اند که جمع سرمایه گذاری این درخواست ها بالغ بر ۳.۶ میلیارد دلار است.

علاوه بر این شرکت سوئیسی دوریون انرژی با همکاری شرکت آلمانی آدور نیز یک مجتمع خورشیدی در سواحل مکران در استان سیستان و بلوچستان ایران راه اندازی کرده اند.

همچنین طبق گفته مقامات ایرانی یک شرکت آلمانی قصد دارد با سرمایه گذاری ۸۲ میلیون دلاری و با مشارکت شرکت ایرانی توسعه زیست اروند، یک نیروگاه بادی را در منطقه آزاد اروند راه اندازی نماید.

  1. یه خبر خوب اگر درست ترجمه نشده باشه مفت هم نمی ارزه. مترجمتون عالیه و رصد اخبار خارجیتون هم همینطور

    ۰۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.