۰۱ آذر ۱۳۹۶

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۰۱۶۹ ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۹ دسته : خبر, نظام مالی
۶

بر خلاف دستور بانک مرکزی به بانک ها برای کاهش سود سپرده ها به ۱۵ درصد از شنبه، بانک آینده کماکان سود ۲۲ درصدی به سپرده ها اعطا می کند. به عقیده کارشناسان اگر بانک های متخلف از دستورات بانک مرکزی جریمه نشوند، عدم توجه به بخشنامه های بانک مرکزی ادامه دار خواهد بود.

به گزارش مقاومتی نیوز طبق گزارش میدانی از سپرده گذاران بانک آینده، این بانک کماکان به مشتریان خود سود ۲۲ درصدی اعطا می کند.

طبق گفته مسئولین این بانک خصوصی، سپرده گذارانی که طی ۳ ماه گذشته حداقل سپرده ۱۰ میلیون تومانی در حساب خود داشته اند، کماکان می توانند سود ۲۲ درصدی بابت سپرده های خود دریافت کنند. شنیده ها حاکی از آن است که این امکان برای سپرده های جدید نیز با در نظر گرفتن ملاحظاتی امکانپذیر است.

با این وجود، این اقدام بانک آینده بر خلاف دستور اخیر بانک مرکزی برای کاهش سود سپرده ها بوده که ضروری است با آن برخورد شود.

گفتنی است بانک مرکزی در آخرین روز مردادماه بخشنامه ای ۸ ماده‌ای به شبکه بانکی کشور ابلاغ کرد. بخشنامه ای که اجرای آن می توانست به تعدیل نرخ سود سپرده ها و در نتیجه سود تسهیلات بینجامد و منجر به تسهیل تامین مالی تولید و جذابیت آن برای سرمایه گذاری شود.

در این بخشنامه بانک ها و موسسات اعتباری کشور از ابتدای روز شنبه مورخ ۱۳۹۶.۰۶.۱۱ موظف شدند نرخ سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری مدت دار یک ساله را که برابر ضوابط اعلامی در بخشنامه شماره ۱۱۶۵۹۵ مورخ ۱۳۹۵.۰۴.۱۴ حداکثر ۱۵ درصد سالانه اعلام شده بود، به طور دقیق رعایت کنند. نرخ سود علی الحساب مذکور برای سپرده های کوتاه مدت عادی (روز شمار) حداکثر ۱۰ درصد سالانه است.

اگر بانک ها جریمه نشوند تخلف می کنند

مقاومتی نیوز پیشتر بیان کرده بود که تجربه بخشنامه های قبلی بانک مرکزی نشان داده است که بانک ها، معمولا در راستای برنامه های خود حرکت کرده و کمتر توجهی به تاکیدات بانک مرکزی در این زمینه دارند. یکی از دلایل این مسئله، عدم تعیین جریمه برای بانک های متخلف در عمل به دستورات بانک مرکزی و برخورد غیرقاطع بانک مرکزی است.

به نظر می رسد اگر برای این مهم چاره ای اندیشیده نشود، این بخشنامه نیز به سرنوشت دیگر بخشنامه های بانک مرکزی دچار خواهد شد.

 1. واقعا به شما چ ربطی دارد! ؟ فضول و مخبر محله هستید؟!
  سودهای پایین تر فقط به نفع دولت نجومی بگیران بی تدبیر است !

  ۰۵
  • بنده خدا با سود بالا بچه و برادر خودت بیکار میشه و تولید میخوابه فقط. این سود باید بیاد پایین چه ربطی به دولت تدبیر داره!!

   ۷۰

   • ببنید قبل از ۱۱ شهریور تمام بانک ها با مشتریان تماس داشتند و سپرده ها را تبدیل به بلند مدت یکساله با نرخ های قبلی کردند. ضرر این قضیه فقط برای مردم بود که مدیریت پول خودشان را در کوتاه مدت از دست دادند و نفع قضیه برای بانک ها شد که میتونند مدیریت بهتری روی سپرده های طولانی مدت داشته باشند. عملا با عدم امکان خرج کردن پولهای روزشماری که بلند مدت شدند درواقع رکود در خرید و فروش گسترده تر میشودو

    ۰۱

 2. بانک آینده سود ۲۳ درصدی به اوراق مشارکت میده ، که سود اوراق مشمول کاهش نرخ سودبانکی نمیشه

  ۰۳
 3. همچین میگین بانک مرکزی که ادم فکر میکنه بانک جهانی است بانک مرکزی فقط صاحب ریال ایران است و بس بیخودی هم شلوغش نکنین بانک مرکزی ایران کیلویی چند؟

  ۰۳
 4. بانک مرکزی خودش سود ۳۰درصدی از بانک ها میگیره حالا خودش شده راهبر سود کم.

  ۰۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود