۲۸ خرداد ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۰۰۷۲ ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۱ دسته : تجارت دوجانبه, تجارت و ارز, خبر خارجی
۰

هند و اتحادیه اروپا بعد از سه سال وقفه مذاکرات خود را برای دستیابی به یک توافق تجاری دوجانبه آغاز کرده اند و قرار است برای هفدهمین بار بر سر میز مذاکره بنشینند و جزئیات این توافق تجاری عظیم را نهایی نمایند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی هفدهمین نشست مذاکرات تجاری هند و اتحادیه اروپا به منظور دستیابی به توافق نهایی در زمینه یک قرارداد تجارت دوجانبه برگزار می‌شود.

کشور هند و اتحادیه اروپا مذاکرات تجاری خود را از سال ۲۰۰۸ آغاز کرده اند و تا به حال ۱۶ دور مذاکراتی را گذرانده اند. اما به دلیل وجود اختلاف نظرها تاکنون به توافق نهایی در زمینه یک توافق تجاری دوجانبه دست نیافته اند.

مذاکرات بین هند و اتحادیه اروپا بعد از سه سال وقفه دوباره از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز شده و در ماه جاری قرار است برای هفدهمین بار دو طرف بر سر میز مذاکره بنشینند و جزئیات این توافق تجاری عظیم را نهایی نمایند.

یکی از نگرانی های اصلی اتحادیه اروپا در توافق تجاری دوجانبه با هند، رعایت حقوق مالکیت معنوی شرکت های اروپایی در هند است. علاوه بر این حفاظت از سرمایه گذاری های متقابل نیز یکی دیگر از نگرانی های اتحادیه اروپا محسوب می شود.

در مقابل از آنجا که اتحادیه اروپا با بسیاری از کشورهای آسیایی توافق تجاری دوجانبه منعقد کرده، کشور هند نگران است که در صورت انعقاد توافق تجاری با اتحادیه اروپا نتواند با رقبای آسیایی خود رقابت نماید و تنها بازار محصولات خود را به روی کشورهای اروپایی بگشاید. از این رو هند نیز به دنبال اخذ امتیازات تجاری بیشتر و محدودیت واردات در برخی حوزه های اساسی است.

تجارت دوجانبه هند و اتحادیه اروپا در سال گذشته بالغ بر ۱۹ میلیارد دلار بوده که در مقایسه با سال قبل از آن بیش از ۲ میلیارد دلار کاهش یافته است. این درحالیست که ظرفیت های تجاری کشور هند و اتحادیه اروپا به مراتب بیشتر از این میزان است و انعقاد توافق تجاری دوجانبه می تواند میزان تبادلات تجاری را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

منبع: فایننشال اکسپرسجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.