۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۰۰۴۲ ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۶دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

بر اساس بسته اشتغال فراگیر که توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب و به دستگاه ها ابلاغ شده است، ایجاد ۶۹ هزار شغل در بخش کشاورزی پیش بینی شده است. لایحه ۱.۵ میلیارد دلاری اشتغال روستائیان نیز مسیر دیگری است که می تواند به اشتغالزایی در روستا کمک نماید اما تاکنون آماری از میزان پیشرفت آن ارائه نشده است.

به گزارش مقاومتی نیوز  در بسته اشتغال فراگیر که یک ماه پیش با امضای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزیر کشور ابلاغ شد، برای بخش کشاورزی ۱۰ رسته فعالیت تعریف شده که در قالب آن ۶۹ هزار شغل باید ایجاد شود.

گفتنی است این بسته در تیرماه سال جاری توسط کارگروه منتخب «ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» (متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی و معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس‌جمهور) به تصویب رسیده است.

دکتر خالدی مدیر کل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه گفت: این ۱۰ رسته فعالیت در بخش کشاورزی شامل توسعه گلخانه ها، توسعه گیاهان دارویی، توسعه آبزی پروری، صنایع تبدیلی و تکمیلی و خدمات بازرگانی، خدمات فنی و مشاوره ای مرتبط با کشاورزی (خدمات غیر دولتی)، خدمات مدرن‌سازی کشاورزی با مکانیزاسیون و تامین نهاده ها، پروژه دامپروری و محصولات مرتبط، خدمات توسعه کسب و کار تعاونی‌های کشاورزی و کشت و صنعت ها، خدمات کسب و کارهای دامپزشکی و خدمات کسب و کارهای عشایری است.

تعیین مجری برای ۱۰ رسته فعالیت اشتغالزا در بخش کشاورزی

بر اساس اطلاع روابط عمومی وزارت کشاورزی، این وزارتخانه در نخستین گام برای اجرایی کردن بسته اشتغال فراگیر کشور، برای این ۱۰ رسته فعالیت، مجری تعیین کرده و مقرر شده مجریان رسته ها با هدایت و راهبری معاونت برنامه ریزی و اقتصادی وزارتخانه، رویه ها و برنامه عملیاتی اجرایی برای دستیابی به اشتغال را تهیه کنند. همچنین مقرر شد برنامه برش استانی هر کدام از فعالیت ها با تاکید بر تسهیلات، تعیین و میزان اشتغال پیش بینی شود.

دکتر خالدی در این زمینه افزود: قرار است در چارچوب برنامه اشتغال فراگیر کشور نیز بسته های حمایتی و مداخلات سیاستی لازم برای توسعه فعالیت ها و پایدار شدن اشتغال در بخش کشاورزی در سطح ملی و استانی پیش بینی شود.

لایحه ۱.۵ میلیارد دلاری اشتغال، مسیری دیگر برای اشتغالزایی در بخش کشاورزی

طبق مصوبه یکشنبه ۱۸ تیرماه مجلس شورای اسلامی، لایحه اعطای ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه به روستائیان برای ایجاد اشتغال در مجلس تصویب شد.

بر اساس اعلام دولت، این لایحه در راستای تبصره ۱۸ قانون برنامه ششم توسعه در رابطه با بهبود فضای کسب و کار بوده و در این راستا، اولویت رونق اشتغال و درآمدزایی در روستاها است تا هم از روند کنونی مهاجرت بی رویه به شهرها جلوگیری شده و هم با ایجاد مشاغل ساده و کم هزینه در جهت اقتصاد ملی حرکت لازم شکل بگیرد.

در ماده ۴ این لایحه، محل مصرف تسهیلات طرح های کشاورزی، منابع طبیعی، معادن کوچک، فناوری اطلاعات، گردشگری، صنایع دستی، خدمات و همچنین تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی عنوان شده است.

بنابراین، لایحه اشتغال روستاییان مسیر دیگری است که می تواند منجر به اشتغالزایی در بخش کشاورزی طی سال جاری گردد. با این وجود تاکنون گزارش مشخصی از میزان پیشرفت این لایحه ارائه نشده است.

آمار اشتغال بخش کشاورزی

تعداد شاغلان بخش کشاورزی از ۳.۶ میلیون نفر در زمستان ۹۵ به ۴.۳۵ میلیون نفر در بهار ۹۶ رسید. یعنی تعداد شاغلان کشاورزی در این بازه زمانی ۷۶۲ هزار نفر اضافه شده است؛ البته به گفته کارشناسان دلیل اصلی آن، ورود به فصل کشاورزی است و این تعداد از شاغلان فصلی بعد از اتمام فصل کشاورزی، مجدد به آمار بیکاران افزوده می شوند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.