۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۰۰۳۴ ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲ دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

طبق ارقام منتشر شده توسط وزارت کشاورزی، بین ۲۵ تا ۳۰ درصد از محصولات کشاورزی ایران هر ساله به دلیل بسته بندی نامناسب آسیب دیده و منجر به کاهش سالیانه ۱۰ میلیارد دلار صادرات این محصولات شده است. به همین دلیل سازمان توسعه تجارت ضوابط جدیدی را برای صادرات این محصولات تعیین کرده است.

به گزارش مقاومتی نیوز، از تاریخ ۱۵ آبان ماه سال جاری، صادرات میوه و سبزیجات از ایران تنها زمانی انجام خواهد شد که با استانداردهای بسته بندی سازمان توسعه تجارت مطابقت داشته باشد.

همچنین طبق اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران، کالاهای صادراتی از ایران با استفاده از ظروف یخچال و کشتی ها جابه جا خواهد شد.

بر اساس گفته سازمان توسعه تجارت ایران، تجارت عمده محصولات کشاورزی ایران در سالهای اخیر موجب کاهش کیفیت و قیمت آن شده و دستور فعلی به منظور مقابله با این کاهش بوده است.

کارشناسان نیز معتقدند صدور فله ای و بسته بندی نامناسب محموله های میوه و تره بار صادراتی ایران در سال های اخیر سبب از دست رفتن بخشی از بازارهای هدف و نیز جایگزین شدن کشورهای رقیب شده است.

طبق ارقام منتشر شده توسط وزارت کشاورزی، بین ۲۵ تا ۳۰ درصد از محصولات کشاورزی ایران هر ساله به دلیل بسته بندی نامناسب آسیب دیده و منجر به کاهش سالیانه ۱۰ میلیارد دلار از صادرات کشور در این حوزه می شود.

برای نمونه در بازار کشورهای همسایه به ویژه افغانستان و عراق که عمده بازار صادراتی ایران را تشکیل می دهند، کشورهای بزرگ صادر کننده میوه و محصولات جالیزی از جمله ترکیه تلاش کرده اند تا با عرضه محصولات خود در بسته بندی های مناسب ضمن توسعه بازار محصولات خود، میزان ضایعات محموله های صادراتی را به حداقل برسانند.

نمونه اخیر این موضوع را می توان در بازار قطر دید که صادرکنندگان ترک با برخورداری از بسته بندی مناسب و بهره گیری از کامیون های یخچالی و شناورهای سردخانه دار، به سرعت بخش اعظم تقاضای بازار قطر را پوشش دادند.

نخستین بخشنامه مربوط به شاخص های بسته بندی میوه و تره بار صادراتی اردیبهشت ۹۵ تهیه و ابلاغ شد اما این بخشنامه بار دیگر با اخذ نظر صادرکنندگان و دست اندرکاران صنعت کشاورزی به روزرسانی شد و اکنون سازمان توسعه تجارت ایران آن را برای اجرا به گمرک ابلاغ کرده است.

اجرای این بخشنامه از ۱۵ آبان ماه برای صادرات انواع میوه و تره بار اعم از سیب درختی، انار، کیوی، لیمو شیرین، لیمو ترش، پرتقال، زردآلو، گیلاس، آلبالو، هلو، شلیل، آلو و سایر میوه های تازه هسته ای، گل کلم، کلم، کاهو سالادی، کاهو رسمی و کاهو چینی، سیب زمینی و پیاز، هندوانه، خربزه، انواع فلفل دلمه، خیار، کدو و بادمجان، گوجه فرنگی، کرفس و تره فرنگی، سیر، انگور، خرمالو، به و گلابی، فلفل ریز و بامیه، کلم بروکلی لازم است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.