۲۸ خرداد ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۳۰۰۱۹ ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۵ دسته : غذا و کشاورزی, گفتگو, مجلس شورای اسلامی
۰

ابراهیمی با بیان این که تولید ماهی تیلاپیا توجیه اقتصادی بالایی برای کشور دارد، گفت: می توان با نظارت دقیق و به صورت کنترل شده در برخی از مناطق ایران مانند یزد و خراسان جنوبی این ماهی را پرورش داد.

به گزارش مقاومتی نیوز یکی از انواع شیلات که پتانسیل بالایی برای پرورش داشته و در انقلاب آبی جهان به ‌عنوان کسب و کاری پرسود تلقی می‌شود، ماهی تیلاپیا است.

این ماهی امروز نقشی اساسی در تغذیه جهانی دارد و سهم خود را روز به روز در بازارهای کشورهای مختلف افزایش می‌دهد.

ماهی تیلاپیا با رعایت ضوابط در ۱۴۰ کشور تولید می شود، اما در ایران به دلیل مسائل زیست محیطی، تولید این ماهی در گیرودار اخذ مجوز از سازمان محیط زیست باقی مانده است.

علی ابراهیمی، مسئول کارگروه دام و طیور و آبزیان کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم شازند در گفتگو با مقاومتی نیوز در خصوص وضعیت ماهی تیلاپیا در کشور گفت: تولید این ماهی در کشور می تواند توجیه اقتصادی بالایی داشته باشد.

تیلاپیا می تواند به صورت کنترل شده تولید شود

وی افزود: ماهی تیلاپیا جزو ماهیانی محسوب می شود که بسیار خوش خوراک بوده و قدرت تکثیر و رشدش نیز بسیار سریع است.

ابراهیمی گفت: گفته می شود این ماهی جزو ماهیان مهاجم محسوب می شود و ورود این ماهی از نظر سازمان حفاظت محیط زیست هنوز خطر آفرین است؛ اما می توان روشهای کاملا کنترل شده در تولید این ماهی بکار برد.

یزد و خراسان جنوبی مستعد پرورش ماهی تیلاپیا هستند

وی  با اشاره به بازار گسترده این ماهی در کشور گفت: مصرف ماهی تیلاپیا در کشور بالاست و به نظر من می توان آن را به روش پرورشی در مناطق کاملا بسته و کنترل شده و با نظارت تولید کرد.

ابراهیمی با بیان اینکه می توان تیلاپیا را در آبهای لب شور پرورش داد، تصریح کرد: در مناطقی مثل بافق یزد و خراسان جنوبی و سایر مناطقی که به آبهای آزاد و دریاچه ها و سدها راه ندارند، می توان به طور کنترل شده این ماهی را پرورش داد.

مجلس آماده برگزاری نشستی در مورد تیلاپیا است

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: کمیسیون کشاورزی مجلس این آمادگی را دارد تا در مهرماه سال جاری نشستی را در این خصوص با حضور کارشناسان شیلات و سازمان حفاظت محیط زیست برگزار کند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.