۰۱ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۹۹۸۷ ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۴ کارشناس: احمد شاه محمدی دسته : رتبه‌بندی بانک‌ها, گزارش تحلیلی, نظام مالی
۳

پایین بودن نسبت سود به هزینه در بانک های خصوصی بیانگر وضعیت بحرانی و پرریسک بانک های مذکور است که باید هر چه سریعتر مورد بررسی قرار گرفته و با مدیریت بانک مرکزی، بهبود یابد.

به گزارش مقاومتی نیوز بانکها و موسسات اعتباری برای انجام فعالیت های خود، هزینه هایی انجام می دهند و انتظار دارند متناسب با این هزینه ها، سود کسب کنند. در این گزارش در ادامه سلسله گزارش های مقاومتی نیوز در خصوص رتبه بندی بانک ها، به بررسی نسبت سود به هزینه بانک های کشور پرداخته شده است.

این نسبت از تقسیم سود بانک بر تمام هزینه ها بدست می آید و بیانگر آن است که بانک و موسسه اعتباری در ازای هر ۱۰۰ واحد هزینه، چه مقدار سود کسب کرده است.

لازم به ذکر است که این هزینه، شامل همه هزینه های بانک اعم از هزینه های حقوق، اداری و عمومی، هزینه مطالبات مشکوک الوصول، هزینه های مالی و سود سپرده ها، هزینه های کارمزد و سایر هزینه ها می شود.

بررسی ۳۲ بانک و موسسه اعتباری با این شاخص

در این گزارش ۵ دسته بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی-تجاری، خصوصی-قرض الحسنه، خصوصی شده-تجاری، دولتی-تخصصی و دولتی-تجاری بررسی می شوند. به دلیل عدم وجود اطلاعات سه موسسه اعتباری توسعه، نور و کاسپین، این سه موسسه در این شاخص بررسی نشده اند.

بانک های خصوصی – تجاری

در گروه بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی-تجاری، به بررسی ۱۸ بانک و موسسه اعتباری در شاخص نسبت سود به هزینه پرداخته شده است. جدول زیر نسبت سود به هزینه بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی-تجاری را نشان می دهد:

بانک خصوصی-تجارینسبت سود به هزینه، درصد، ۱۳۹۴
بانک خاورمیانه۱۵۰
بانک کارآفرین۹۸
بانک پاسارگاد۸۴
بانک سینا۶۰
بانک شهر۵۸
موسسه اعتباری ملل (عسگریه)۴۳
بانک انصار۴۲
بانک دی۳۴
موسسه اعتبار کوثر مرکزی۳۰
بانک پارسیان۲۶
بانک حکمت ایرانیان۲۴
بانک اقتصاد نوین۲۴
بانک سامان۹
بانک قوامین۳.۴
بانک آینده۳
بانک گردشگری۱.۵
بانک ایران زمین-۱۱
بانک سرمایه-۳۵
میانگین نسبت سود به هزینه گروه۳۶

در این شاخص بانک خاورمیانه به ازای هر ۱۰۰ واحد هزینه ای که انجام داده، توانسته است ۱۵۰ واحد سود کسب کند. بانک کارآفرین و پاسارگاد نیز به ترتیب با نسبت سود به هزینه ۹۸ و ۸۴ درصد در این شاخص عملکرد خوبی داشته اند. در واقع بانک کارآفرین به ازای هر ۱۰۰ واحد هزینه ای که در سال ۱۳۹۴ انجام داده است، ۹۸ واحد سود کسب کرده است.

پایین بودن این نسبت برای بانک های خصوصی، وضعیت بحرانی و پرریسک این بانک ها را نشان می دهد.

بانک های خصوصی شده

جدول زیر نیز نسبت سود به هزینه بانک های خصوصی شده را نشان می دهد:

بانک خصوصی شده-تجارینسبت سود به هزینه، درصد، ۱۳۹۴
بانک ملت۲۲
بانک تجارت۱۶
بانک صادرات۱۴
بانک رفاه کارگران۰.۲۲
میانگین نسبت سود به هزینه گروه۱۳

در بین بانکهای خصوصی شده، بانک ملت بهترین عملکرد را در این شاخص داشته است. این بانک در ازای هر ۱۰۰ تومان هزینه، ۲۲ تومان سود کسب کرده است. بانک تجارت و صادرات نیز عملکرد تقریبا مشابهی را داشته اند.

بانک های تخصصی – دولتی

جدول زیر نسبت سود به هزینه را برای بانک های تخصصی – دولتی نشان می دهد:

بانک دولتی-تخصصی و توسعه اینسبت سود به هزینه، درصد، ۱۳۹۴
بانک صنعت و معدن۱۵
بانک توسعه صادرات ایران۱۲
بانک مسکن۱.۲
بانک کشاورزی۰.۲۳
بانک توسعه تعاون-۱۸
میانگین نسبت سود به هزینه گروه۲

در بین بانکهای تخصصی و توسعه ای دولتی، بانک صنعت و معدن عملکرد خوبی را در این شاخص به نمایش گذاشته است و بالاتر از سایر بانکهای این گروه قرار دارد.

بانک های تخصصی و توسعه ای معمولا به ارائه تسهیلات و سرمایه گذاری در بخش های زیربنایی، صنعتی، معدنی و کشاورزی در کشور می پردازند که دیربازده و یا کم بازده هستند. بنابراین پایین بودن نسبت سود به هزینه در این گروه از بانک‌ها در مقایسه با بانکهای خصوصی، به استراتژی و ماهیت فعالیت هایشان باز می گردد و نشان از ضعف این گروه از بانکها نسبت به بانک‌های خصوصی نیست.

بانک های دولتی – تجاری

جدول زیر وضعیت بانک‌های دولتی-تجاری را در شاخص نسبت سود به هزینه نشان می دهد:

بانک دولتی-تجارینسبت سود به هزینه، درصد، ۱۳۹۴
بانک سپه۱.۲
بانک ملی۰.۴۴
پست بانک۰.۲۷
میانگین نسبت سود به هزینه گروه۰.۶۳

در میان بانکهای دولتی-تجاری، بانک سپه با نسبت ۱.۲ درصدی نسبت سود به هزینه بالاتر از دو بانک دولتی ملی و پست بانک قرار دارد. این بانک در ازای هر ۱۰۰ تومان هزینه، توانسته است ۱.۲ تومان سود کسب کند.

بانک های قرض الحسنه

در جدول زیر نسبت سود به هزینه برای بانک های قرض الحسنه نشان داده شده است:

بانک قرض الحسنهنسبت سود به هزینه، درصد، ۱۳۹۴
بانک قرض الحسنه مهر ایران۱۰۱
بانک قرض الحسنه رسالت۳

بانک قرض الحسنه مهر ایران، برای سال مالی ۱۳۹۴، عملکرد خوبی را در این شاخص برای خود رقم زده است. این بانک توانسته در ازای هر ۱۰۰ واحد هزینه، بیش از ۱۰۱ واحد سود کسب کند.

شایان ذکر است که دو بانک قرض الحسنه رسالت و بانک قرض الحسنه مهر ایران با توجه به ماهیت قرض الحسنه ای که دارند، به عنوان بانک‌های اجتماعی شناخته می شوند، یعنی برای تسهیلات پرداختی به غیر از کارمزد سودی دریافت نکرده و در مقابل نیز در قبال سپرده ها سودی پرداخت نمی کنند؛ در واقع هدف اصلی این بانک ها سودآوری نیست.

بنابراین این دو بانک برای رتبه بندی نهایی در این شاخص در میان بانک های دیگر لحاظ نشده اند. هرچند بانک قرض الحسنه مهر ایران در این میان سود بیشتری دارد که با توجه به اینکه یک بانک قرض الحسنه است، جای بحث و بررسی دارد.

اما در مورد بانک قرض الحسنه رسالت باید گفت که این بانک به دلیل آنکه استراتژی و ماهیت خود را به عنوان یک بانک کاملا قرض الحسنه و اجتماعی تعریف کرده است، در قبال تسهیلات سودی دریافت نمی کند (به غیر از کارمزد ۲ درصدی) و به ازای سپرده ها نیز سودی پرداخت نمی کند. لذا به همین دلیل، سود این بانک پایین بوده است.

رتبه بندی بانک ها

با توجه به نکات گفته شده و بررسی های صورت گرفته، نمودار زیر رتبه بندی ۳۰ بانک در این زمینه را نشان داده است (به غیر از دو بانک قرض الحسنه):

 1. وقتی بانک مرکزی گزارش های اینچنینی تهیه نمیکند واقعا باید تاسف خورد. ممنون از شما که در این زمینه کار میکنید. این سلسله گزارش های شما مورد استفاده ما قرار گرفته و خیلی کارایی دارد. تشکر. منتظر بعدی ها و به ویژه گزارش های مرتبط با سال ۹۵ هم هستیم

  ۰۳
 2. ممنون بابت اطلاعات خوبی که در اختیار ماقرار می دهید. اگه گزارش این آمار برای سال ۹۵ هم تهیه بشه بیشترمفیده ،چون موضوع ورشکستگی از امسال بوجود
  آمده، مردم به سمت سپرده گذاری پیش می روند هزینه هابالاس وبجاست که آمار بروزرسانی بشه.بی شک این نمودار الان تغییرکرده ونمی تونه قطعا شاخص وملاک باشه.

  ۰۲
 3. اولا اینکه این منبع این آمار و گزارش کجاست بانک مرکزی و یا موسسه های پژوهشی دوم اینکه این آمار برای سال ۹۴ است چرا آمار ۹۵ نیست؟

  ۰۱


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.