۲۸ خرداد ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۹۹۳۳ ۰۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۴ دسته : تحلیل خارجی, تولید و اشتغال, مدیریت واردات
۰

در سال های اخیر به دلیل بالا بودن دستمزد کارگران آمریکایی و افزایش میزان واردات، بسیاری از کارخانجات این کشور تعطیل شده است. اما دولت ترامپ به دنبال احیای برند ساخت آمریکا حتی در زمینه محصولات کارخانه ای است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی در طول سال های اخیر به دلیل بالا بودن دستمزد کارگران در آمریکا، بسیاری از کارخانجات تولیدی از اسباب بازی گرفته تا پوشاک اکنون به خارج از آمریکا رفته اند و محصولات خود را در خارج از آمریکا تولید می کنند. با اینحال هنوز تعداد زیادی از محصولات مصرفی در کشور آمریکا در داخل این کشور و با برند ساخت آمریکا تولید میشوند.

دستمزد بالای نیروی کار و عدم مدیریت واردات کارخانجات آمریکایی را تعطیل کرده است

به طور کلی در زمینه تولیدات کارخانه ای تولیدکنندگان آمریکایی وضعیت مناسبی ندارند. محصولاتی که در کارخانجات تولید می شوند عمدتا به نیروی کار متعددی نیاز دارند و از طرف دیگر دستمزد نیروی کار در آمریکا در مقایسه با دیگر کشورهای در حال توسعه همچون چین به مراتب بالاتر است.

از طرف دیگر عدم مدیریت میزان واردات محصولات مصرفی در بازار آمریکا موجب شده میزان واردات ارزان قیمت محصولات کارخانه ای به شدت افزایش یابد و شرایط را برای تولیدکنندگان داخلی بیش از پیش سخت نماید. در چنین شرایطی کارخانجات آمریکایی چاره ای جز تعطیلی کارخانه های خود نداشته اند.

از این رو تولید محصولاتی همچون اسباب بازی، کیف و کفش و انواع لباس در داخل کشور آمریکا رونق سابق را ندارد و بخش قابل توجهی از نیاز آمریکا به این محصولات از طریق واردات تأمین میشود.

سهم صفر درصدی برند ساخت آمریکا در برخی محصولات کارخانه ای

خروج کارخانجات تولیدی از آمریکا به قدری پیش رفته که در خصوص برخی محصولات مصرفی در عمل هیچ تولیدکننده آمریکایی وجود ندارد و سهم تولیدکنندگان داخلی از بازار مصرف آمریکا صفر درصد است.

کارخانجات آمریکایی که تاکنون توانسته اند به روند تولید محصول ادامه دهند نیز مشکلات بسیار متعددی دارند و در حال رقابتی سخت با نمونه های وارداتی هستند.

احیای برند ساخت آمریکا و باز گرداندن اشتغال از دست رفته شعار اصلی دولت ترامپ است

با اینحال شعار اصلی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بازگرداندن اشتغال از دست رفته در کارخانه های آمریکایی بوده و دولت آمریکا به دنبال احیای محصولات با برند ساخت آمریکا است. اقدامی که از سوی بسیاری از کارشناسان با اتخاذ سیاست های مناسب همچون مدیریت کالاهای وارداتی امکان پذیر خواهد بود.

با اینحال همچنان تعدادی از کارخانجات تولیدی آمریکا توانسته اند به روند تولید محصولات خود ادامه دهند و در زمینه تولیدات کارخانه ای برند ساخت آمریکا را زنده نگه دارند. دولت آمریکا نیز تلاش خود را برای بهبود وضعیت این کارخانجات داخلی انجام می دهد. اما این کارخانجات نیز با مشکلات متعددی مواجه هستند.

در ادامه به سه مورد از این کارخانجات آمریکایی اشاره شده است.

یکی از کارخانجاتی که توانسته در این مدت با وجود مشکلات متعدد همچنان به روند تولید محصولات خود ادامه دهد شرکت دابوک است که در زمینه تولید محصولات چوبی فعال است. این شرکت سالانه بالغ بر ۵۰۰ هزار دلار درآمد دارد و علاوه بر بازار داخلی محصولات خود را به کشورهای آلمان و کره جنوبی نیز صادر می کند. اما نکته قابل توجه اینکه این شرکت نیز بخش زیادی از مواد مورد نیاز زنجیره تولید خود را از طریق واردات تأمین می کند و از نظر اقتصادی با مشکلات زیادی مواجه است.

کارخانه دیگری که در این گزارش به آن پرداخته شده در زمینه تولید محصولات سرامیکی مشغول است. این کارخانه نیز زمانی رونق بسیار بیشتری داشته و محصولات خود را به سراسر آمریکا صادر میکرده اما در حال حاضر وضعیت چندان مناسبی ندارد. در حال حاضر قیمت تمام شده محصولات این کارخانه سه تا چهار برابر موارد مشابه وارداتی از کشور چین است.

شرکت بعدی که در این گزارش به آن اشاره شده، شرکت اکسل است. این شرکت به تولید کیسه خواب مشغول است. این شرکت اکنون بزرگ ترین تولید کننده کیسه خواب در آمریکا محسوب میشود. طبق گفته مدیرعامل این شرکت حدود ۱۰۰ سال قبل شرکت ها و کارخانجات آمریکایی زیادی در زمینه تولید این محصول فعال بودند اما از ابتدای قرن بیست و یکم میلادی بسیاری از آن ها یا تعطیل شده اند و یا به خارج از خاک کشور آمریکا رفته اند.

منبع: بلومبرگجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.