۳۰ تیر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۹۶۶۱ ۰۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۹ دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

خاکسار با اشاره به کشت ۸۲۳ هزار هکتاری حبوبات در سال جاری گفت: مجموع کشت پاییزه و انتظاری نخود و عدس دیم از ۳۸ هزار و ۸۷۴ هکتار در سال گذشته به ۶۳ هزار و ۹۷۰ هکتار در سال جاری رسید.

به گزارش مقاومتی نیوز، کاوه خاکسار مدیرکل سابق دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به ضرورت افزایش ضریب خوداتکایی حبوبات اظهار داشت: تولید حبوبات به سبب پروتئین بالا در سبد غذایی خانوار، تناوب تولید و نقش نیتروژن هوا در خاک از جایگاه ویژه ای برخودار است.

وی افزود: در شرایط کنونی با تغییر زمان کشت از بهاره به پاییزه، تأمین بذر، معرفی ارقام جدید پا بلند، مقاوم به سرما، تهیه سموم علف کش و برنامه مبارزه با علف های هرز، توسعه کاشت و برداشت مکانیزه همانند گذشته در نظر داریم که در زمره صادرکنندگان حبوبات قرار گیریم.

خاکسار با اشاره به اینکه امکان برداشت ارقام پاکوتاه با ماشین وجود ندارد، گفت: طی سه سال اخیر معرفی ارقام جدید امکان کاشت و برداشت محصولات با ماشین میسر است که در این صورت هزینه های تولید کاهش می یابد.

وی سطح زیر کشت حبوبات ۸۲۳ هزارهکتار در سال جاری عنوان کرد و افزود: برداشت حبوبات در برخی استان ها همچنان ادامه دارد.

مدیرکل سابق دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: مجموع تولید حبوبات سال گذشته ۶۹۰ هزارتن بود که امسال با ۷ درصد افزایش ۷۳۷ هزارتن خواهد رسید.

این مقام مسئول با اشاره به آخرین وضعیت تولید نخود و عدس دیم گفت: مجموع کشت پاییزه و انتظاری نخود و عدس دیم از ۳۸ هزار و ۸۷۴ هکتار در سال گذشته به ۶۳ هزار و ۹۷۰ هکتار در سال جاری رسید که این امر بیانگر افزایش دوبرابری محصول است که در صورت خوداتکایی صد درصدی در تولید حبوبات این سیاست در برنامه ششم توسعه باید استمرار یابد.

به گفته خاکسار براساس برنامه اقتصاد مقاومتی تا پایان برنامه ششم توسعه درصدد آن هستیم که ۱۰۰ درصد نیاز کشور را تأمین نماییم.

وی با اشاره به اینکه کل نیاز کشور به کشت حبوبات  ۷۶۰ هزارتن است، بیان کرد: البته هدف ما از تولید حبوبات تنها رفع نیاز داخلی نیست بلکه با توجه به ظرفیت موجود در کشور و استفاده از بارندگی در تولید این محصول در فصل پاییز موضوع صادرات را دنبال می کنیم.

خاکسار درپایان یادآور شد: براساس برنامه اقتصاد مقاومتی در سال جاری باید ۲۸۰ هزارتن نخود، ۹۹هزارتنعدس، ۲۷۳ هزارتن لوبیا و ۶۳ هزارتن سایر حبوبات تولید کنیم که پیش بینی می شود تولید امسال به ۲۹۰ هزارتن نخود، ۸۵ هزارتن عدس، ۲۸۰ هزارتن لوبیا و ۹۲ هزارتن سایرحبوبات برسد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.