۰۱ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۹۱۲۴ ۰۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۳ کارشناس: سجاد حیدرزاده دسته : رتبه‌بندی بانک‌ها, گزارش تحلیلی, نظام مالی
۰

چهار بانک ملی، ملت، صادرات و کشاورزی توانسته‌اند بیش از ۵۰% کل سپرده‌های قرض‌الحسنه اقتصاد معادل ۱۴۶ هزار میلیارد تومان را جذب کرده اند. یکی از مصارف مهم قرض الحسنه در نظام بانکی کشور اعطای وام ازدواج است؛ با این حال کمتر از ۱۰ درصد از کل سپرده های قرض الحسنه مردم صرف وام ازدواج شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی (مقاومتی نیوز)، سپرده های قرض الحسنه مردم در نظام بانکی که با نرخ صفر در اختیار بانک ها قرار می گیرد، فرصت‌های تازه‌ای را برای بهبود وضعیت جامعه از جهات اقتصادی، اجتماعی و … فراهم می‌کند. فرصتی که در دیگر کشورها کمتر وجود دارد.

طبق آمار ارائه شده از سپرده‌های قرض‌الحسنه بانک‌ها بر اساس آمار منتهی به اسفند ۱۳۹۵، سپرده های قرض الحسنه پس‌انداز و جاری مردم در نظام بانکی به ترتیب ۵۴.۷ و ۹۹.۱ هزار میلیارد تومان بوده است.

از آنجا که آمار سپرده های قرض الحسنه بانک ها به تفکیک هر بانک تا آبان ماه سال ۱۳۹۵ در اختیار مقاومتی نیوز قرار گرفته است، در جدول زیر بانک ها و موسسات اعتباری بر اساس سهم از مجموع سپرده های قرض الحسنه اعم از جاری و پس انداز رتبه بندی شده اند:

ردیفنام بانک و موسسه اعتباریسپرده قرض الحسنه جاری (میلیارد تومان)سپرده قرض الحسنه پس انداز (میلیارد تومان)مجموع (میلیارد تومان)سهم از مجموع
۱ملی ایران۱۴۸۰۳۹۳۰۹۲۴۱۱۲۱۶.۵
۲ملت۱۸۷۸۰۵۱۸۵۲۳۹۶۵۱۶.۴
۳صادرات ایران۱۳۱۵۸۶۵۸۷۱۹۷۴۵۱۳.۵
۴تجارت۹۱۷۷۳۱۳۳۱۲۳۱۰۸.۴
۵کشاورزی۷۲۲۴۴۵۷۶۱۱۸۰۱۸.۱
۶رفاه کارگران۷۳۶۱۱۶۸۳۹۰۴۴۶.۲
۷قرض الحسنه رسالت۱۳۹۶۶۹۲۸۸۳۲۴۵.۷
۸سپه۴۲۷۰۲۴۲۰۶۶۹۰۴.۶
۹انصار۲۹۹۹۲۰۶۹۵۰۶۸۳.۵
۱۰قرض الحسنه مهر۱۶۳۴۲۵۷۲۴۲۰۷۲.۹
۱۱مسکن۱۴۷۱۱۴۸۲۲۹۵۳۲.۰
۱۲شهر۲۴۵۷۳۰۲۴۸۸۱.۷
۱۳پست بانک ایران۲۱۶۷۱۹۲۲۳۶۰۱.۶
۱۴پارسیان۱۷۳۸۰۱۷۳۸۱.۲
۱۵اقتصادنوین۱۳۷۱۱۵۸۱۵۲۹۱.۰
۱۶قوامین۶۶۴۵۲۷۱۱۹۱۰.۸
۱۷توسعه تعاون۷۳۲۴۲۶۱۱۵۸۰.۸
۱۸سینا۹۷۶۴۳۱۰۲۰۰.۷
۱۹موسسه اعتباری کوثر۰۸۷۵۸۷۵۰.۶
۲۰دی۵۷۴۸۰۶۵۴۰.۴
۲۱سامان۵۶۵۸۳۶۴۹۰.۴
۲۲پاسارگاد۴۹۲۶۰۵۵۲۰.۴
۲۳کارآفرین۵۰۳۱.۳۵۰۴۰.۳
۲۴آینده۳۷۱۱۲۱۴۹۲۰.۳
۲۵صنعت و معدن۴۶۰۴.۱۴۶۴۰.۳
۲۶حکمت ایرانیان۴۲۵۱۴.۷۴۴۰۰.۳
۲۷خاورمیانه۴۱۹۰۴۲۰۰.۳
۲۸سرمایه۳۱۶۱۷۳۳۴۰.۲
۲۹توسعه صادرات ایران۲۸۸۱.۹۲۹۰۰.۲
۳۰ایران زمین۲۵۰۲۳.۸۲۷۴۰.۲
۳۱گردشگری۱۷۹۴۰.۸۲۲۰۰.۲
۳۲موسسه اعتباری ملل۰۲۰۳۲۰۳۰.۱
جمع کل۹۷۲۳۶۴۸۸۵۳۱۴۶۰۸۹۱۰۰

رشد سپرده های قرض الحسنه مردم در نظام بانکی بیش از ۳۰ درصد بوده است

بر اساس جدول، در تاریخ منتهی به آبان‌ماه سال ۱۳۹۵، میزان سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری بانک‌ها داخلی به ترتیب برابر ۴۸.۸ و ۹۷.۲ هزار میلیارد تومان و مجموع آنها برابر ۱۴۶ هزار میلیارد تومان بوده است. این سپرده‌ها نسبت به زمان مشابه سال قبل خود به ترتیب ۳۵% و ۳۲% رشد داشته اند.

لازم به ذکر است که در حال حاضر ۳۵ بانک و موسسه اعتباری داخلی در کشور وجود دارد که در این آمار، تنها وضعیت منابع ۳ موسسه اعتباری نور، کاسپین و توسعه در دست نبوده است.

نتایج رتبه بندی مذکور در نمودار زیر نمایش داده شده است:

بانک های ملی، ملت، صادرات و کشاورزی ۵۰ درصد از کل سپرده های قرض الحسنه را دارند

بر اساس این آمار، بانک‌های ملی، ملت و صادرت به ترتیب بیشترین جذب سپرده قر‌ض‌الحسنه در کشور را از آن خود کرده‌اند. همچنین چهار بانک ملی، ملت، صادرات و کشاورزی توانسته‌اند بیش از ۵۰% کل سپرده‌های قرض‌الحسنه اقتصاد را جذب کرده اند.

لازم به ذکر است که میزان سپرده های قرض الحسنه در نظام بانکی و بانک های کشور، حدود ۱۵ درصد از مجموع سپرده های بانک ها را شامل می شود.

جهت دهی سپرده های قرض الحسنه مردم به سمت مصارف متناسب، وظیفه بانک مرکزی

جهت دهی این منابع به سمت امور مدنظر حاکمیت، از وظایفی است که بانک مرکزی بر عهده دارد. لذا ضروری است مدیریت این سپرده ها بیش از پیش ساماندهی شده تا به بهترین شکل مورد استفاده قرار بگیرد.

کمتر از ۱۰ درصد سپرده های قرض الحسنه صرف وام ازدواج شده است

گفتنی است یکی از مصارف مهم قرض الحسنه در نظام بانکی کشور اعطای وام ازدواج است؛ با این حال کمتر از ۱۰ درصد از این منابع سالانه صرف وام ازدواج شده است.

طبق آمار بانک مرکزی در سال ۱۳۹۵، بانک ها به تعداد یک میلیون فقره وام ازدواج به ارزش ۹.۸ هزار میلیارد تومان به متقاضیان اعطا کرده اند.

این در حالی است که در پایان سال ۱۳۹۵ حدود ۵۰۰ هزار جوان در صف دریافت وام ازدواج بوده اند که برچیدن این صف تنها با ۳ درصد از کل سپرده های قرض الحسنه مردم در نظام بانکی امکانپذیر بود.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.