۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۸۵۲۷ ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸ دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

با توجه به مشکلات پدید آمده در بحث واردات برنج و همچنین لزوم تنظیم بازار در مواقع حساس سال، نیاز است دولت با اجرای دقیق قانون انتزاع و واگذاری اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی، زمینه را برای حمایت از تولید داخلی به صورت یکپارچه فراهم آورد. در صورت اجرای کامل قانون انتزاع، ستاد تنظیم بازار در اختیار وزارت کشاورزی قرار می گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی (مقاومتی نیوز)، در حالیکه کشاورزان داخلی برنج منتظر اقدامات حمایتی دولت هستند، در هفته های گذشته مجوز واردات برنج در فصل برداشت به بازرگانان داده شد.

از آنجایی که مقداری از نیاز کشور به این محصول از طریق واردات تامین می شود، مسئله اصلی در ورود برنج های خارجی به کشور، همزمان بودن این واردات با فصل برداشت این محصول در کشور است. لذا اصل واردات برنج به اندازه نیاز کشور مسئله ای ندارد چرا که تقاضای برنج خارجی و برنج داخلی نیز تا حدی متفاوت است.

در این راستا علی ابراهیمی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی گفت: اشکال ما به دولت این است که چرا در زمان برداشت محصول اجازه واردات این کالا داده شد.

وی ادامه داد: معمولا واردکننده ها بی حساب و کتاب و سوء استفاده گر بوده و برای سودآوری در مدت کوتاهی به اندازه یکسال کشور، برنج وارد کشور می کنند.

نگرانی اصلی کارشناسان این حوزه به حاشیه رانده شدن تولید داخلی برنج و نیز کاهش قیمت این محصول در بازار برنج و در نتیجه آسیب دیدن بخش کشاورزی است.

نامه بدون پاسخ نمایندگان مجلس به رئیس جمهور

لذا بعد از مجوز دولت برای واردات بود که اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس طی نامه ای به رئیس جمهور خواستار لغو این مجوز در فصل برداشت به خاطر کاهش متضرر شدن کشاورزان برنج کار شدند که متاسفانه اعضای دولت پاسخی به این نامه ندادند.

تکمیل شدن قانون انتزاع باعث هماهنگی در تولید و واردات می شود

ساماندهی واردات برنج از طریق اعمال تعرفه ۴۰ درصدی و همچنین اخذ مابه التفاوت ۵۰۰ تومانی به ازای هر کیلوگرم برنج وارداتی از جمله اقدامات مثبت وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از تولید برنج طی ۴ سال گذشته بود.

اما اجرای ناقص قانون انتزاع باعث نقص در مدیریت واحد بر تولید و توزیع محصولات کشاورزی گردید.

لذا با توجه به مشکلات پدید آمده در بحث واردات برنج و همچنین لزوم تنظیم بازار در مواقع حساس سال، نیاز است دولت با اجرای دقیق این قانون و واگذاری اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی، زمینه را برای حمایت از تولید داخلی به صورت یکپارچه فراهم آورد.

علی ابراهیمی عضو کمیسیون کشاورزی در تایید این موضوع گفت: مدیریت زنجیره تولید و توزیع این طیف از کالاها باید واحد و زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی قرار داشته باشد و نباید اجازه بدهیم این وظایف از اختیارات وزیر جهاد کشاورزی جدا شود.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.