۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۸۴۷۹ ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹ دسته : خبر, راه و ساختمان
۰

در واکنش به مطلب مقاومتی نیوز تحت عنوان «شرکت راه آهن با واردات تولید داخلی ریل را متوقف کرده است»، روابط عمومی محترم شرکت راه آهن جوابیه ای را برای مقاومتی نیوز ارسال نمود. این درحالیست که این شرکت در خصوص مهمترین نقد وارد در این زمینه یعنی «بحث تامین مالی قرارداد تولید ریل ملی» توضیحات لازم را ارائه نکرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی (مقاومتی نیوز)، هفته گذشته مطلبی تحت عنوان «شرکت راه آهن با واردات تولید داخلی ریل را متوقف کرده است» در این پایگاه منتشر شد که در آن ضمن بررسی وضعیت تولید ریل در کشور، رویکرد شرکت راه آهن در حمایت از تولید داخلی مورد نقد قرار گرفت.

در این زمینه به عنوان مهمترین نقد وارد بر اقدامات شرکت راه آهن، عنوان گردید که «امکان واردات ریل با فاینانس و تامین مالی خارجی و عدم توانایى در پرداخت نقدی به تولیدکنندگان داخلی، بهانه ای است که باعث شده شرکت راه آهن از تولیدات داخلی ریل استفاده نکند. مسئله ای که با طراحی ساوزکارهای جدید تامین مالی از جمله در بورس، امکان حل شدن برای حمایت از تولید داخلی را دارد.»

در واکنش به این مطلب، روابط عمومی محترم شرکت راه آهن جوابیه ای را برای مقاومتی نیوز ارسال نمود که به شرح زیر است:

مدیرمسئول محترم پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی (مقاومتی نیوز)

با سلام و احترام

پیرو انتشار مطالبی مبنی بر عدم حمایت شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از تأمین مالی پروژه تولید ریل ملی، روابط عمومی شرکت راه‌آهن لازم می‌داند به منظور شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی توضیحاتی در این زمینه ارایه دهد.

۱- طبق مستندات موجود سابقه مذاکره شرکت ذوب آهن اصفهان جهت تولید ریل در داخل کشور به سال ۱۳۷۳ برمی‌گردد و علیرغم امضای تفاهم‌نامه‌های متعدد با شرکت مذکور در سال‌های ۸۷، ۹۲ و ۹۳ متأسفانه تاکنون تولید ریل در داخل کشور توسط شرکت ذوب آهن انجام نشده است. در دولت یازدهم تفاهمنامه ای میان شرکت راه‌آهن، دانشگاه علم و صنعت و کارخانه ذوب آهن اصفهان برای تولید ریل داخلی در اردیبهشت ماه سال ۹۳ منعقد شد و بر اساس آن شرکت ذوب آهن متعهد شد تا سقف ۲۵۰ هزار تن ریل را تولید و در پاییز سال ۱۳۹۴ در اختیار راه‌آهن قرار دهد اما این تعهد تا این لحظه که در پنجمین ماه از سال ۱۳۹۶ قرار داریم، محقق نشده، در حالی که این شرکت قول تحویل آن را تا پایان سال ۹۵ داده بود.

البته برخی موارد نشان می‌دهد که عوامل دیگری از جمله بدهی مالی، نحوه تسویه مبلغ قرارداد و سود بیشتر ذوب آهن از تولید تیرآهن بال‌پهن از محل این خط تولید در تأخیر تولید ریل ملی دخیل بوده است.

۲- هر چند مسئولان شرکت ذوب آهن بر این ادعا هستند که این پروژه با ۹۷.۵ درصد پیشرفت به زودی تحویل راه‌آهن خواهد شد اما لازم است یادآوری شود که با توجه به نو بودن این فناوری در ایران محصولات تولید شده بایستی توسط کارشناسان و متخصصان فنی قبل از هر گونه استفاده مورد آزمایش قرار گرفته و مطابقت آن با استانداردهای موجود نسبت به تولید انبوه آن اقدام شود که تاکنون این مهم صورت نگرفته است.

۳- لازم به ذکر است که متولیان راه‌آهن در راستای حمایت از تولید داخل و به منظور تقویت توان داخلی در جهت تأمین نیاز داخل به ریل برای بازسازی خطوط، نسبت به امضای قرارداد خرید ریل U33 از شرکت ذوب آهن کرده و همراستا با آن با توجه به سیاست‌های شرکت راه‌آهن به منظور ایجاد خطوط جدید و راه‌اندازی قطارهای حومه‌ای و همچنین ۲ خطه کردن خطوط، درخواست ارایه پیشنهاد جهت تدارک ۱۰۰ هزار تن ریل UIC60 از شرکت ذوب آهن نموده اند که تاکنون پیشنهادی از شرکت مذبور واصل نشده است.

۴- شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم عدم تولید ریل تاکنون توسط شرکت ذوب آهن، قرارداد تدارک ۴۰ هزار تن ریل U33 را در تاریخ ۲۵/۸/۹۵ با شرکت ذوب آهن امضا کرده است که بر اساس قرارداد مزبور مقرر شده است شرکت یاد شده ظرف مدت ۵ ماه نسبت به تولید و تحویل ریل بر طبق استانداردهای بین‌المللی اقدام نماید که تاکنون علیرغم پیگیری های به عمل آمده این امر محقق نشده است.

صادق سکری

مدیرکل روابط عمومی

راه آهن جمهوری اسلامی ایران

توضیحات مقاومتی نیوز در خصوص جوابیه شرکت راه آهن

ضمن تشکر از روابط عمومی محترم شرکت راه آهن برای پاسخگویی در این فقره، لازم به ذکر است که مهمترین نقد وارد بر این شرکت و دیگر شرکت های وابسته به دولت، نه تنها بستن قرارداد با شرکت های داخلی بلکه فراهم کردن شرایط به گونه ای است که این شرکت ها بتوانند قراردادهای بسته شده را به نتیجه برسانند.

در زمینه قرارداد تولید ریل ملی با شرکت ذوب آهن، این شرکت عنوان کرده است که «مشکل اصلی شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی برای خرید ریل از ذوب‌آهن، مسئله امکان واردات با فاینانس و عدم توانایى در پرداخت نقدی به ذوب‌آهن می‌باشد.»

لذا ضروری است شرکت راه آهن در خصوص بحث تامین مالی این قرارداد و چالش های موجود در این زمینه، توضیحات خود را ارائه نماید.

لازم به ذکر است از آنجا که از طریق سازوکارهای جدید تامین مالی، می توان قرارداد با شرکت های داخلی را تامین مالی نمود، ضروری است کارشناسان و مسئولان شرکت راه آهن در این زمینه اقدامات لازم را به ویژه در همکاری با سازمان بورس انجام دهند تا مشکلات این قرارداد مرتفع شود.

همچنین گفتنی است در جریان بررسی لایحه بودجه در اسفندماه سال ۱۳۹۵، نادر قاضی پور سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان این که دولت ۱۵۰ هزار تن ریل چینی برای ۱۰ سال آینده خریده است، تصریح کرد: همچنین ۱۰۰ هزار تن ریل هندی و ۱۳۵ هزار تن ریل ترکیه‌ای خریده‌اند، درحالی‌که اصفهان ظرفیت تولید این ریل را دارد.

لذا ضروری است راجع به این مهم نیز توضیحات لازم داده شود؛ چرا که این میزان از قرارداد های وارداتی معادل دو سال ظرفیت عملیاتی خط تولید ذوب آهن اصفهان خواهد بود و قطعا باعث خدشه در قرارداد دو طرف خواهد شد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.