۳۰ تیر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۸۰۵۶ ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲ دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

با فعال شدن مرزهای مشترک ایران با کشورهای همسایه انتظار می رود امسال ترانزیت ریلی کشور رشد ۱۵۰ درصدی داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی( مقاومتی نیوز) به نقل از خبرگزاری ایلنا، حسینی آشوری با اشاره به ضرورت افزایش سهم حمل و نقل ریلی در جابجایی کالا و مسافر گفت: در کشورهای توسعه‌ یافته هزینه عوارض عبور کامیون‌ها از جاده نسبت به ریل بیشتر است و همین موضوع باعث رقابتی بودن مزیت جابجایی از ریل نسبت به جاده شده است.

وی با اشاره به جایگاه حمل و نقل ریلی در برنامه‌های سوم تا ششم توسعه گفت: در طول برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم و ششم توسعه همواره به مزایای حمل و نقل ریلی اشاره شده و نسبت به سایر شقوق حمل و نقل در اولویت قرار گرفته است. اما با همه وجود متاسفانه توجه جدی به این حوزه نشده است.

عضو هیات مدیره راه‌آهن با بیان اینکه برخی از پروژه‌های امسال به بهره‌برداری رسیده است ۱۵ سال پیش کلنگ‌زنی شده بودند گفت: سال جاری به عنوان اولین سال اجرای برنامه ششم توسعه است و هدفگذاری شده که ۱۵۰ درصد رشد ترانزیتی داشته باشیم.

آشوری افزود: برای حمل و نقل بین‌المللی ریلی کارگروهی با حضور چندین مقامات مسئول ایجاد شده است تا برنامه‌های مورد نظر این حوزه در این کارگروه پیگیری شود.

این مقام مسئول با اشاره به اقدامات انجام شده برای افزایش ارتباط ریلی با کشورهای همسایه اظهار داشت: عمده تعاملات ترانزیتی ما با کشورهای آسیای میانه است. در راستای افزایش ترانزیت سال جاری با پاکستان، افغانستان، ترکیه و آذربایجان وارد مذاکرات شده‌ایم.

آشوری با اشاره به رشد صددرصدی ترانزتی ریلی با پاکستان در مرز گفت: توانسته‌ایم رشد صددرصدی در جابجایی بار در نقطه مشترک مرزی به افغانستان به تفاهم برسیم.

وی ادامه داد: همچنین با کشور ترکیه هم برای رسیدن به رقم یک میلیون تن تبادل کالا تفاهم کرده‌ایم.

آشوری همچنین درباه ارتقاء سرعت قطارها اظهار داشت: در دنیا فقط یک قطار است که سرعت آن بیشتر از ۳۷۰ کیلومتر است و در کشورهای بسیاری سرعت قطار چیزی حدود ۱۶۰ کیلومتر است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.