۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۷۹۵۸ ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۹ دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

با افزایش تقاضا و به دلیل مناسب بودن قیمت برنج در کشور، ۹۵ هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان مازندران به زیر کشت دوم برنج رفته است که پیش بینی می شود ۱۵۰ هزار تن برنج از این مزارع برداشت شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی(مقاومتی نیوز)، استان مازندران تنها استانی است که به دلیل اعتدال بارشی در طول یک سال میتوان در آن برنج را در دو مقطع زمانی کاشت.

کشت اول از فروردین ماه آغاز می شود و در پایان تیر ماه این محصول درو می شود.

بعد از برداشت برنج اول بلافاصله در همان تیرماه یا اوایل مرداد ماه تمامی مراحل برای آماده کردن زمین در مرحله دوم آغاز میشود و برنج کشت دوم کاشته میشود و در آبان ماه این محصول برداشت می شود.

کاشت این نوع برنج در مرحله دوم نیاز زیادی به آب دارد و چون بدون دادن کود و سم زدایی بالا می آید و دارای عطر و طعم بهتری نسبت به برنج کشت اول می باشد به همین علت از قیمت بالاتری برخوردار است.

امسال نیز با توجه به وضعیت قیمت مناسب برنج در بازار، تقاضا برای کشت دوم این محصول بیشتر شده است؛ به همین دلیل و به گفته دلاور حیدرپور، رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از مجموع ۲۱۳ هزار هکتار شالیزار استان مازندران ۹۰ تا ۹۵ هزار هکتار به زیر کشت دوم محصول «رتون» رفته در حالیکه این رقم در سال گذشته ۸۳ هزار هکتار بوده است.

وی با بیان اینکه محصول رتون از باقیمانده خوشه‌های کشت اول برنج حاصل می شود و دارای مزیت های فراوانی است، یادآور شد: این زراعت از راهکارهای افزایش محصول برنج است که سبب ارتقای درآمد کشاورزان و استفاده بهینه از منابع می شود.

همچنین به گفته جمیل علیزاده شایق، دبیر انجمن حمایت از برنج ایران امسال حدود ۱۵۰ هزار تن برنج هم در کشت دوم شالیزارها برداشت خواهد شد.

وی گفت: به ازای هر هکتار زمین به طور متوسط یک هزار و ۲۰۰ کیلوگرم برنج رتون تولید می شود.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.