۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۶۶۲۲ ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴دسته : غذا و کشاورزی, گفتگو
۰

مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردابی کشور گفت: با تولید ماهی تیلاپیا موافقم به شرط آن که به طور کامل واردات فیله آن در کشور ممنوع شود و از این طریق تولید داخلی حمایت گردد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی (مقاومتی نیوز) آرش نبی زاده، مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردابی کشور در خصوص آخرین وضعیت تولید و پرورش ماهی تیلاپیا در کشور گفت: تاکنون کسی برای تولید ماهی تیلاپیا در سطح کشور مجوز صادر نکرده است.

نبی زاده افزود: من به شخصه به عنوان یک آبزی پرور برایم فرقی ندارد که قزل آلا پرورش بدهم یا کپور و یا ماهی تیلاپیا، اما هر آبزی که در کشور بخواهیم پرورش دهیم باید با زیر ساخت اجرایی و عملیاتی باشد اما متاسفانه این موارد را نادیده می گیریم.

با تولید تیلاپیا مشکلی برای آبزی پروری کشور ایجاد نمی شود

وی گفت: در حال حاضر تولید قزل آلای کشور فعال است، تولید کپور کشور هم فعال است، تولید ماهیان گرمابی کشور نیز فعال است، همچنین بحث تولید ماهی در قفس در کشور به خوبی انجام می شود؛ لذا اگر ماهی تیلاپیا هم مجوز بگیرد برای تولیدکنندگان آبزی در کشور مشکلی ایجاد نمی شود.

واردات ماهی تیلاپیا مضر است

این تولید کننده قزل آلا گفت: متاسفانه واردات ماهی تیلاپیا به صورت فیله یخ زده تولید داخلی سایر آبزیان را نابود می کند. متاسفانه یک سری افراد که اهل تولید نیستند و صرفا دلال هستند، ماهی تیلاپیا را به صورت فیله فله ای وارد کشور می کنند و به صورت بسته بندی به مصرف کننده می رسانند.

تولید ماهی تیلاپیا مفید است

وی افزود: تولید ماهی تیلاپیا در کشور برای من به عنوان آبزی پرور نه تنها عیبی ندارد بلکه خیلی هم خوب است و خیلی از تولیدکنندگان آبزی می توانند در مناطقی مانند فارس، جنوب لرستان و خوزستان و یزد به سمت تولید آن این ماهی بروند.

نبی زاده با بیان اینکه شرایط پرورش آبزیان در کشور  برای همه تولیدکنندگان گونه های مختلف ماهی یکسان است، گفت: امکان رقابت وجود دارد ولی اگر قرار به واردات باشد، این مسئله سبب مشکلات و آسیب های زیادی برای همه تولیدکنندگان می شود.

وی افزود: ماهی تیلاپیا در سالهایی به ایران وارد می شد که قزل آلای تولید داخل در سال ۹۱ و ۹۲ دچار بیماری شده بود و بدین خاطر تولیدش در کشور کم شده بود و یک دفعه از کیلویی ۸ هزار تومان به ۱۷ هزار تومان افزایش یافت، خوب خیلی از شرکتها و آشپزخانه ها دیگر نتوانستند ماهی قزل آلا را تهیه کنند و عملا چاره ای نداشتند جز این که یک ماهی را جایگزین کنند.

اقدام برای صادرات تیلاپیا پس از تولید آن

مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردابی کشور گفت: اول ما باید ماهی تیلاپیا را در کشور تولید کنیم سپس به صادرات آن بیندیشیم،  الان دلال ها و قاچاقچیان این ماهی را وارد می کنند چون بسیار سودآور است.

وی افزود: بازار ایجاد کردن به این معنی است که در کنار قزل آلا و کپور که باید بازارشان در کشور حفظ شود، ما بازار جدیدی ایجاد کنیم نه این که بازار سایر آبزیان را در اثر واردات از بین ببریم.

نبی زاده گفت: شرکت های فرآوری هم حاضر به همکاری با تولید کنندگان ماهی داخلی نیستند چون از واردات سود می برند.

برای تولید ماهی تیلاپیا باید یک ساختار ایجاد شود

این تولید کننده قزل آلا گفت: به نظر من شیلات باید با ساختار سازی و ایجاد یک ساختار مناسب به تولید ماهی تیلاپیا بپردازد.

برای جلوگیری از واردات ماهی تیلاپیا و تولید آن در کشور به رهبری نامه زدم

نبی زاده افزود: من بارها به دفتر رهبری و وزرا نامه زده ام که خیانت از این بزرگتر نیست که بیاییم ماهی تیلاپیا را وارد کنیم و کارگر ایرانی بیکار شود. شما بیایید در کشور تولید کنید، عده ای بتوانند بدین طریق سرکار بروند نه این که عده ای را بیکار کنید.

به عنوان تولیدکننده ماهی قزل آلا با تولید تیلاپیا موافقم

مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردابی کشور در پایان گفت: من به عنوان یک تولید کننده قزل آلا با تولید اصولی و منطقی و با رعایت زیرساخت ها اگر بیایم ماهی تیلاپیا را در کشور پرورش دهم با ایجاد فرهنگ و بازار آن در کشور موافقم به شرط این که به طور کامل واردات فیله ماهی تیلاپیا در کشور ممنوع شود.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.