۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۲۶۵۳۹ ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۲ دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

از آنجا که ۷۰۰ تن تولید برنج استان گیلان با توسعه کشت های پرمحصول به ۱۴۰۰ تن می رسد و در حال حاضر ما تا خودکفایی برنج تنها ۵۰۰ تن فاصله داریم، تنها با سرمایه گذاری در کشت های پرمحصول در این استان در تولید برنج به خودکفایی می رسیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی(مقاومتی نیوز)، در دوم بهمن ماه سال گذشته بود که وزارت جهاد کشاورزی طی ابلاغیه‌ای واردات برنج را از ابتدای مرداد تا پایان فصل برداشت یعنی آذر ماه ممنوع اعلام کرده بود. این نامه در تاریخ ۱۳۹۶/۴/۱۰ ثبت و ابلاغ شد.

اما بعد از آن چندی پیش دولت مجوز واردات این محصول را تا شهریورماه به دلیل کمبود برنج در داخل که همزمان با فصل برداشت برنج داخلی بود، تصویب کرد.

در این راستا مهرداد بائوچ لاهوتی نماینده مردم گیلان با تأکید بر اینکه میزان واردات برنج بیش از ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن جز خیانت به کشور مفهوم دیگری ندارد، اظهار کرد: بر اساس سرانه جهاد کشاورزی که ۳۶ کیلوگرم برنج را برای هر ایرانی تعریف کرده، دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن برنج مصرفی کشور است که از این ‌میزان حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن در داخل تولید می‌شود.

وزیر کشاورزی با تصمیم ستاد تنظیم بازار مخالف است

همچنین وی با اذعان به اینکه همیشه افرادی هستند که منفعت طلبند و قانون را به بهانه‌هایی دور می‌زنند، گفت: موضوع واردات برنج را با وزیر جهاد در میان گذاشتم و وی گفت که جناب اقای شریعتمداری دستور داده و من نسبت به این رفتار شریعتمداری واکنش تندی نشان دادم.[۱]

لذا بعد از صدور این مجوز در ۱۱ تیر ماه، ۲۱ نماینده مجلس از استان های گلستان، مازندران و گیلان در تذکر مشترک به وزیر جهاد کشاورزی، خواستار جلوگیری از واردات برنج در فصل برداشت این محصول حداقل به مدت ۴ ماه شده بودند و رئیس کمیسیون کشاورزی هم طی نامه ای به رئیس جمهور خواستار لغو این مصوبه شد.

در ادامه واکنش ها به این مصوبه، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، گفت: میزان برنج وارداتی به کشور و میزان تقاضای بازار نیز برحسب نیاز مصرفی روشن است، اما در این میان مشخص است که سود واردات از زحمات کشاورزان برای این افراد با اهمیت تر است.

وی تصریح کرد: افرادی که طرفدار  واردات برنج در فصل برداشت  هستند، معتقدند اگر واردات عملیاتی نشود بازار برنج دچار مشکل می شود، بنده حاضرم با این افراد مذاکره و سندی ارائه دهم که هیچ نوع نیازی به واردات برنج درفصل برداشت نداریم.[۲]

طبق اعلام نمایندگان استان گیلان، برنامه ریزی در کشت پرمحصول به سادگی ما را در عرض یکساَل به خودکفایی رسانده و این در حالی است که ۸۰ الی ۹۰ درصد برنج در استان گیلان هاشمی است و اگر  به جای برنج هاشمی، برنج های پرمحصول  را نیز به زیرکشت  ببریم، این میزان حداقل به ۲ برابر افزایش پیدا میکند.

از آنجا که ۷۰۰ تن تولید برنج استان گیلان با توسعه کشت های پرمحصول به ۱۴۰۰ تن می رسد و در حال حاضر ما تا خودکفایی برنج تنها ۵۰۰ تن فاصله داریم، تنها با سرمایه گذاری در کشت های پرمحصول در استان  گیلان در تولید برنج به خودکفایی می رسیم.

پینوشت:

[۱] خبرگزاری جارستان کد خبر ۱۶۸۸۴۱۹۸

[۲] خبرگزاری ملت کد خبر ۹۱۱۶۰۶۷۶جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.